Sari la conținut

Inmatriculare Scuter


DORUMASTER
 Share

Postări Recomandate

Salut !

 

Vreau sa intreb si in acelasi timp sa va rog sa-mi spuneti si mie cum sa

procedez daca vreau sa inmatriculez un scuter la PRIMARIE.

 

- scuterul este de 49,5 cm 3 , viteza maxima de 45 km/h , sub 4 kw , este

nou , are factura , certificat de conformitate , vama platita - am inteles ca

trebuie sa-l duc la RAR ( LA RAR NU STIU CE SA CER - C.I. SAU I.T.P. )

 

....... dau de :rose:

 

Va multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La RAR-ul din Calea Grivitei te duci cu actele care le ai pt omologare si folie de securizare. Apoi cu actele de acolo te duci la Primaria Capitalei etaj II sa ti-l inregistrezi. (pt ca este sub 50 cmc) Daca depaseste 50 cmc te duci la Politie. Numerele iti ies in cateva zile.

 

Spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ! Thomas ..... omologare..... inseamna C.I. ????

 

Cartea de Identitate ? :P

 

eu cand l-am inmatriculat m-am dus la RAR, i-am cerut o fisa am completat-o, am asteptat la rand, a venit cineva si l-a luat, l-au testat ei acolo ei stiu ce i-au facut... mi l-a scos pe usa afara... am asteptat actele... m-am dus cu ele la politie si in cateva zile mi-am luat numerele :haha: (nu mai stiu exact ce acte mi-au cerut la RAR :moron:) la primarie nu stiu cum e... te duci si intrebi ca un om cumsecade ce esti :lol:

 

sper sa fiu de folos.... daca nu..... :crack: :lol:

Editat de necu2k5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea e...La RAR Ti-l pune pe vre-un tester ceva sau doar se uita in acte, iti completeaza niste harti si se uita un pic la el??

 

 

well in acte scrie 45km/h dar pe strada i-am dat si 55 km/h... deci se uita prin acte ei nu cred ca-l testeaza ... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

E obligatoriu ca factura sa fie pe numele meu? L-am luat de la un priten , am factura dar e pe numele lui!

 

E vorba de un scuter sub 50cm3

 

Nu am decat factura, imi mai trebuie ceva?

 

Cum fac?

 

multumesc antiucipat!

 

Nu iti mai trebuie nimic...faci o cerere si copie dupa factura si le depui la primarie...

Eu unul nici factura nu am avut si l-am inregistrat...si am inregitrat si Runneru de 180cmc :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Vreau sa intreb si in acelasi timp sa va rog sa-mi spuneti si mie cum sa

procedez daca vreau sa inmatriculez un scuter la PRIMARIE.

 

- scuterul este de 49,5 cm 3 , viteza maxima de 45 km/h , sub 4 kw , este

nou , are factura , certificat de conformitate , vama platita - am inteles ca

trebuie sa-l duc la RAR ( LA RAR NU STIU CE SA CER - C.I. SAU I.T.P. )

 

....... dau de :baldy:

 

Va multumesc !

Nu iti mai trebuie nimic...faci o cerere si copie dupa factura si le depui la primarie...

Eu unul nici factura nu am avut si l-am inregistrat...si am inregitrat si Runneru de 180cmc :baldy:

 

@yOCorni: poate asa o fi la voi, de poti inregistra si scutere furate, sau mai mari de 50 de cmc, dar in bucuresti crede-ma ca se cer ITP, CIV, CI, factura, dovada de plata a taxelor pentru placuta de inregistrare, certificatul de inregistrare si taxa de inregistrare( se platesc toate la posta, cec, banca->pt persoane juridice :baldy: ) Daca alte primarii procedeaza altfel cu inregistrarile, atunci sigur e grav, deoarece te trezesti cu scuterul furat si peste o luna apare prin targ cu numere de valcea sau buzau sau de la alte primarii unde te duci si zici sa-ti dea numar fara nici un act, eventual maxim factura :wave:

 

@DORUMASTER: va duceti la rar si cereti omologare individuala, dupa care va duceti la Primaria Municipiului Bucuresti la etajul 2( intrebati de inregistrari ca nu mai stiu camera) cu actele mentionate mai sus, vi se da o cerere de inregistrare care se completeaza la calculator sau la masina de scris, platiti acele taxe, depuneti actele si in maxim 2 saptamani aveti numarul :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La RAR-ul din Calea Grivitei te duci cu actele care le ai pt omologare si folie de securizare. Apoi cu actele de acolo te duci la Primaria Capitalei etaj II sa ti-l inregistrezi. (pt ca este sub 50 cmc) Daca depaseste 50 cmc te duci la Politie. Numerele iti ies in cateva zile.

 

Spor la treaba

deci ca sa intelegem mai pe indelete daca imi iau un scuter mi se dau parca acestea: factura, carta de identitate,certificat de conformitate si certificat de garantie..............si dupa asta care e pasul urmator merg la RAR? sau direct la primarie????............... care sunt etapele :baldy: ???? Thanks :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci ca sa intelegem mai pe indelete daca imi iau un scuter mi se dau parca acestea: factura, carta de identitate,certificat de conformitate si certificat de garantie..............si dupa asta care e pasul urmator merg la RAR? sau direct la primarie????............... care sunt etapele :baldy: ???? Thanks :baldy:

 

Te duci direct la primarie :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu nu mai inteleg nimic.

Cineva spune ca trebuie trebuie trecut si pe la rar, altcineva direct la primarie.

ma aflu si eu in situatia de a lua un mini scuter, o chinezarie de 49cm3, direct din magazin (nu F.B. ci unul local de pe-aici).

Care va fi urmatorul pas? Unde trebuie sa ma duc cu el? Direct la primarie sau la RAR intai? Stiu ca e mai sigur sa ma interesez direct dupa ce il voi cumpara, dar mi-ar fi placut sa stiu de-acum.

 

Vreau sa ii pun numere galbene.

Si da,inca o chestie, cam offtopic. Daca am permis de conducere categoria B, mai trebuie sa fac cursurile alea de legislatie pentru a merge cu scuterul pe strada?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta vreau sa aflu si eu de 1 luna ......dar se pare ca nu stie nimeni exact.....am un kymco nou dar circul cu el neinscris.......cu folie fara folie....deocamdata sunt racit varza dar saptamina viitoare o sa ma duc personal la primarie si o sa-ti spun exact.... :ok:

 

nu mergi la nici un RAR:uite ce tre sa faci :citez un raspuns de pe forum

"Daca esti din Bucuresti, mergi la primaria mare (la Cismigiu) la et.2 camera 241 la Doamna Brabdusha, cu buletinul si cartea de identitatea a scuterului si 90 RON si ti-l inmatriculeaza.

pt alte lamuriri poti suna la 3.05.55.35-directia transporturi si ceri cu d-na Brandusha"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca il iei nou, nu trebuie sa mai treci pe la RAR. Acolo se face talon nou in romana(in caz ca il ai din afara, dar nu e cazul) si faci ITP-ul care nici ala nu e necesar la mopede, mai ales ca e nou. Normal ar fi ca firma de la care il cumperi sa ti-l inregistreze tot. Oricum te duci doar la primarie. In legatura cu cursurile de legislatie, nu trebuie sa le mai faci daca ai ORICE tip de carnet (de la A1 la D,E bla bla)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...