Sari la conținut

Presa roluit țeavă.Construcție.


pinnochio
 Share

Postări Recomandate

De multe ori am avut nevoie,să îndoi,roluiesc,diferite țevi,în general diametre mici,15,20 mm.Mergeam la unu și altu,cu berea.Acum fiind câteva zile doar prin ogradă,din motive guvid🤮🤮🤮,zic,hai să încerc să fac o presă,ca să-mi dau mie berea pentru îndoit.Presă clasică,cu 3 role,două fixe,legate cu lanț,și un culisantă deasupra.Dacă greșesc undeva,sau aveți idee mai bună,ziceți🍻🍻

20220207_104922.jpg

20220207_105133.jpg

Editat de pinnochio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, pinnochio a spus:

De multe ori am avut nevoie,să îndoi,roluiesc,diferite țevi,în general diametre mici,15,20 mm.Mergeam la unu și altu,cu berea.Acum fiind câteva zile doar prin ogradă,din motive guvid🤮🤮🤮,zic,hai să încerc să fac o presă,ca să-mi dau mie berea pentru îndoit.Presă clasică,cu 3 role,două fixe,legate cu lanț,și un culisantă deasupra.Dacă greșesc undeva,sau aveți idee mai bună,ziceți🍻🍻

20220207_104922.jpg

20220207_105133.jpg

Ce faci tu acolo e ok pt roluire, adică obținerea unei curbe cu rază mare și lungime la fel, poți face cercuri. Dacă vrei să îndoi mai "în scurt", cum ar fi de exemplu pt un crash bar, ai nevoie de altfel de sculă. Căutând "tube bender" găsești sumedenie de variante. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îmi trebuie pentru arcade,cercuri din platbandă,lucruri simple,cu grosimi si dimensiuni mici.Va fi manual.,ceva gen manivela de Buceagă.Exclus pentru domeniul auto-moto.Acolo trebuie altceva,ai dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, pinnochio a spus:

Îmi trebuie pentru arcade,cercuri din platbandă,lucruri simple,cu grosimi si dimensiuni mici.Va fi manual.,ceva gen manivela de Buceagă.Exclus pentru domeniul auto-moto.Acolo trebuie altceva,ai dreptate.

Mâine urc câteva poze aici cu ce am eu ,poate te ajuta și îți faci idei.

Acum 16 ore, pinnochio a spus:

Îmi trebuie pentru arcade,cercuri din platbandă,lucruri simple,cu grosimi si dimensiuni mici.Va fi manual.,ceva gen manivela de Buceagă.Exclus pentru domeniul auto-moto.Acolo trebuie altceva,ai dreptate.

Ăsta e utilajul,îl folosesc la arcade din platbandă sau arcade din țevi de diferite dimensiuni.

IMG_20220208_122326.jpg

IMG_20220208_122414.jpg

IMG_20220208_122402.jpg

IMG_20220208_122348.jpg

IMG_20220208_122336.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Adrian M. a spus:

Eu cred ca dvs cautati mereu noi nevoi, pentru a avea motiv de surubait :))

Foarte tare.

Salut,multam de apreciere🍻Stii cum e? Nevoile altora ajung la mine,și ca să le rezolv,e nevoie de scule.Unele scule le cumpărăm,altele ni le facem singur.De ex,o presa de roluit costă 1000 lei.Cea din topic a costat 200 lei,cu berea strungarului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...