Sari la conținut

Delivery Glovo


amoooba
 Share

Postări Recomandate

Buna dimineața domnilor și eventual doamnelor 😏🤓 Eu fac Glovo de ceva timp aica in Sfăntu de lângă Brașov carnetul iau înapoi in curând și as vrea sa trec de pe bicicleta electrică pe ceva gen supermoto din fabrica sau făcut acasă indiferent 😀

Intrebarea mea este ce motor imi recomandați ca și mărime, fiabilitate, costuri ținând cont ca o sa lucrez cu ea undeva la 70-90de km pe zii ! Mulțumesc de sfaturi 😇

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, MirceaB a spus:

Scuter intre 50 si 125. Daca gasesti unul care sa aiba un topcase suficent de mare incat sa incapa geanta de glovo deschisa la maxim este si mai bine.

Apreciez si si eu m-am gandit la asta dar totusi as vrea si un pic de distractie in timpul livrari ma gandeam la ceva intre 250-450 4t

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, amoooba a spus:

Apreciez si si eu m-am gandit la asta dar totusi as vrea si un pic de distractie in timpul livrari ma gandeam la ceva intre 250-450 4t

In acest caz nu mai vorbim de costuri, adica exact ce ai specificat in primul tau post. Distractie, livrari glovo, costuri cat mai reduse ....astea nu se prea leaga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, MirceaB a spus:

In acest caz nu mai vorbim de costuri, adica exact ce ai specificat in primul tau post. Distractie, livrari glovo, costuri cat mai reduse ....astea nu se prea leaga.

 

noi nu reusim sa intelegem INCA 

« vreau sa fie mica dar jucausa »

am depasit varsta la care UNICORNUL ne parea ceva … palpabil

 

cand vrei un supermoto facut in fata curtii de 250-400 eftin’ si sa aduci pizza cu el deja iti pierzi timpul incercand SA I EXPLICI

 

ps. si mie daca acum 5 ani mi ai fi spus ca o sa ma dau cu scuterul prin oras cred ca te injuram 

 

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fac eu curierat la Tazz de aproape un an și am folosit scuter de 125, diverse mașini, mai mici, mai mari, dar și cu X-Challenge-ul din dotare. Cu X-Challenge scot timpi incredibili, dar am avut și comenzi făcute varză. I-am dat cu 40-50 pe porțiunea aia de pe strada Avionului (prin cartierul aviației) și am spart două pungi cu zahăr. Au căzut bobițe de zahăr pe toba și mirosea a prăjitură. Am mai spart niște cutii cu bere și pe urmă m-am mai liniștit. Nu mai zic că ești vizibil când faci tâmpenii, căci o să tot faci... 

Cu mașina e bine pe timp nașpa și când e liber, înghiți distanțe mult mai bine și nu obosești ca la ghidon. Însă când e trafic și n-ai cum să-l fentezi, te-mbolnăvești de nervi.

Acum să-ți zic de scuter, că cu el am băgat grupa mare. Lumea te percepe altfel, vede un livrator, cu bune și cu rele. Însă, ți se face loc, te mai iartă. La locație dacă-s bariere, te mai lasă să treci, poți ajunge până la intrare. O mai poți lua tiptil pe trotuar când e super aglomerat. Să-ți mai dau un exemplu, pe la Universității mai erau 6 mașini la semafor și voiam să virez dreapta pe prima intrare pe trotuar dar n-aveam loc pe lângă bordură, așa că am mers pe axul drumului, pe linia dublă continuă și la 2 mașini de semafor ghici ce-mi apare în față venind din dreapta? Un motopolițist! M-am uitat în ochii lui, el într-ai mei, a trecut și m-a lăsat în pace. Nu mai zic că cu scuterul nu poți s-o arzi prea tare ca viteză, doar dacă trece de 250 cmc. E un soi de protecție și asta. E clar că nu e atât de distractiv, dar nu prea faci mentenanță la scutere. Totul e la înterior. Al meu are și parbriz înalt, te ascunzi de apă/praf/jeg/albine/etc. 

Mă gândesc serios la Honda Supercub, consumă incredibil de puțin și are roțile mari. Keyless iar mi se pare o necesitate-n meseria asta. 

Apropo' de comandat ciorbe... nu prea am avut ocazia. Și sincer, de câte ori am comandat personal au fost niște ciorbe de toată jena... Mie îmi iese ciorba mult mai bună chiar și când nu-mi dau deloc interesul și o fac la repezeală. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, vis-a-vis a spus:

Dacă ești destul de nebun și nu mai contează viața personală, poți sări de 2000€

Poti sari de 2000 euro, daca sunt stransi intr-un pachet mic si pusi pe jos. 

Cel putin in orasele mici asta este un vis frumos.

 

Acum 1 oră, patrick1 a spus:

”Cât câștigă un curier Glovo?

Deși ceea ce câștigi va varia în funcție de diferitele bonusuri și ora din zi, numărul de comenzi sau de vreme, în România un curier Glovo câștigă minim 23 RON pe oră.

https://delivery.glovoapp.com/ro/join/cat-castiga-un-curier-glovo-5-intrebari-despre-livratori

Povesti de popa beat. Se castiga 23 lei in conditii ideale, iar astea sunt cam greu de indeplinit.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, MirceaB a spus:

In acest caz nu mai vorbim de costuri, adica exact ce ai specificat in primul tau post. Distractie, livrari glovo, costuri cat mai reduse ....astea nu se prea leaga.

Mai mult partea aia intelegeam sub costuri ca vad schimba ulei dupa 10 ore atunci eu ar trebui in 2 in 2 zile ? 😅😀 sau asta numai pe teren ? 

Acum 4 minute, amoooba a spus:

Mai mult partea aia intelegeam sub costuri ca vad schimba ulei dupa 10 ore atunci eu ar trebui in 2 in 2 zile ? 😅😀 sau asta numai pe teren ? 

Mai mult partea asta ma a deranjat sincer nu neaparat costul ca scriu pe firma, numai ca nu as vrea sa umblu la ea in fiecare zii 

Acum 13 minute, amoooba a spus:

Mersi frumos de sfaturi apreciez ca ai si experienta in domeniu 😇

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, amoooba a spus:

Mai mult partea aia intelegeam sub costuri ca vad schimba ulei dupa 10 ore atunci eu ar trebui in 2 in 2 zile ? 😅😀 sau asta numai pe teren ? 

Mai mult partea asta ma a deranjat sincer nu neaparat costul ca scriu pe firma, numai ca nu as vrea sa umblu la ea in fiecare zii 

Din prima fraza nu am inteles nimic. Nu stiu ce ai vrut sa spui, dar incerc sa deduc.

Uleiul intr-un scuter de 125 poti sa-l schimbi la 1500 poate 2000 km. La o medie de 100 km pe zi, nu este necesar sa umbli la el in fiecare zi.

Cand am spus costuri, nu m-am referit la cheltuielile de inmatriculare, ci la costurile cu combustibilul care nu sunt de neglijat. Cu cat capacitatea motorului este mai mare, creste implicit si consumul. Daca vrei sa faci o afacere din asta, lasa deoparte ideea de "fun" si concentreaza-te direct pe eficienta.

Dupa 3 ani de livrari, eu mi-am cam facut toate socotelile si asa cum ti-am spus, 50-125 cmc este varianta ideala pentru asa ceva. Nu spun ca nu se poate livra si cu altceva, dar la final ramai cu mai putini bani in buzunar.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...