Sari la conținut

Yamaha majesty 400 se plafonează turometru pe la 4000 ture


Postări Recomandate

Salutare! 

Am și eu o problema cu scuterul, am fost plecat vreo 30 km am ajuns cu brio la destinație a mers super, când am plecat de la destinație după vreo 20 min de  stat pe loc acolo și am constatat ca scuterul nu se mai tura la fel de repede și se plafona la 4000 de ture. Viteza maxima la drum întins acum este de 90 kmh și ajunge greu acolo.

Va rog dacă știe cineva care ar putea fi buba si ma poate ajuta cu un sfat ar fi super . 

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@BanderasBiker  daca nu ai habar de mecanica si carburatie, nu pune mana, ca strici mai rau, mergi la un mecanic care sa ti-l verifice.

 

@patrick1 eu stiu ca pana in 2007-2008 au carburatie. Injectie dupa 2009. (asa-i al meu)

 

conform schemei pare carburator

image.thumb.png.cc22568a31efee716c55c4c0d591264e.png

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa intrebarile si raspunsurile  p aci,du-te la un mecanic cu scuteru',lasa "decarbosolu'" (decarbusol) ca nu rezolvi nimic,sunt "n probleme" in situatia asta: membrana fisurata, senzori clapeta acceleratie defecti,etc.....

La 31.08.2022 la 9:07, BanderasBiker a spus:

 

 

La 31.08.2022 la 9:07, BanderasBiker a spus:

 

 

a mai fost un topic pe acest subiect,are si un carburator uscat,sa-i spunem asa, si injector....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Maximo74 a spus:

corect, am scris cand  aveam foame si am mancat o litera!

Stai linistit, foamea-i mare rau...vad ca sunt multi fomisti si devoratori de litere! Nu-i citez pe toti ca incarc forumul degeaba, dar daca recitesti topicul, o sa vezi ca nu esti singuru'!🙈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 31.08.2022 la 8:13, BanderasBiker a spus:

Salutare! 

Am și eu o problema cu scuterul, am fost plecat vreo 30 km am ajuns cu brio la destinație a mers super, când am plecat de la destinație după vreo 20 min de  stat pe loc acolo și am constatat ca scuterul nu se mai tura la fel de repede și se plafona la 4000 de ture. Viteza maxima la drum întins acum este de 90 kmh și ajunge greu acolo.

Va rog dacă știe cineva care ar putea fi buba si ma poate ajuta cu un sfat ar fi super . 

Va multumesc

l-ai rezolvat?

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...