Sari la conținut

CRF300l vs ...?


Postări Recomandate

Am intors problema pe toate partile...

 

Pana la urma cred ca merg pe KTM/Husky, dar intrebarea care nu-mi da pace e 350 vs 500.

 

Initial eram convins ca vreau 350 pentru manevrabilitate, apoi m-am gandit ca ocazional mi-ar placea sa mai merg pana la birou (20km) sau pana la Ploiesti la o tura cu baietii (50km) si mi-e ca 350-ul e prea chinuit pe strada...

 

Caut ceva fun si cred ca 350 ar fi mai fun si nu vreau sa fac iar greseala sa iau ceva prea mare/greu, cum am facut cu nordenul. Dar daca nu pot ajunge unde am treaba fara sa ma complic cu remorca, tot nu e bine.

 

Pareri? Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, jinxy a spus:

Am intors problema pe toate partile...

 

Pana la urma cred ca merg pe KTM/Husky, dar intrebarea care nu-mi da pace e 350 vs 500.

 

Initial eram convins ca vreau 350 pentru manevrabilitate, apoi m-am gandit ca ocazional mi-ar placea sa mai merg pana la birou (20km) sau pana la Ploiesti la o tura cu baietii (50km) si mi-e ca 350-ul e prea chinuit pe strada...

 

Caut ceva fun si cred ca 350 ar fi mai fun si nu vreau sa fac iar greseala sa iau ceva prea mare/greu, cum am facut cu nordenul. Dar daca nu pot ajunge unde am treaba fara sa ma complic cu remorca, tot nu e bine.

 

Pareri? Merci!

 

Acum cativa ani aveam un exc 520 supermoto, de cateva ori ne-am adunat cu alti posesori de SM din Cluj si am facut cateva plimbari intre 100 -200 km, o parte pe asfalt, o parte peacadam.

 

Printre ei era si exc 350, si drz 400 si yamaha xt660x.

 

350-ul nu a fost deloc dezavantajat...deci, pt 20 - 50 km de asfalt, nu trebuie sa i-ti faci griji.

 

De asemenea, dif de greutate intre 350 si 500 nu e imensa, daca nu faci hard enduro.

Iar cuplul in plus, pt dual sport, posibil sa merite.

E complicat, da cu banu :)

 

Eu personal as merge pe 350, deoarece e un motor ff comun, gasesti piese si mecanici pt el mai usor.

Editat de pepsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
La 03.11.2022 la 15:24, jinxy a spus:

Salut!

 

Am mai facut niste research:

 

 

Yamaha wr nu m-a incantat per total - par motoare mai vechi si nici nu sunt competitive ca pret

 

 

Ai sa ramai surprins sa afli ca si in 2023, wr250r din 2008 este de fapt un competitor veritabil pt crf300L. Cel putin pe parte de suspensie, wr-ul este mai bun. O motocicleta extrem de rafinata pt vremea ei si chiar pt prezent. Puterea motorului este aproape identica, avantaj insa Honda pt cuplu, toarce mai frumos si livreaza pe masura. Pretul de achizitie a uneia(de wr zic) este in general exagerat de mare. Restul motoarelor enumerate de tine nu pot fi comparate corect, sunt alta mancare de peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...