Sari la conținut

Problema reglare joc supape


danielToma19
 Share

Postări Recomandate

Ai greșit că nu ai reglat jocul mai demult și acum acesta e 0 sau chiar stau supapele atacate.

Bine, greșeala majoră e că ai luat kktm. 😖

Sau ești la TDC pe final de evacuare și nu de compresie cum ar trebui pt a regla jocul. Ciclul motorului în 4 timpi are 720° RAC  dar deja cred că nu mai vorbesc pe înțelesul tău. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, danielToma19 said:

Salu , detin un KTM EXC 450 2007 de curand m-am gandit sa ii refac jocul la supape . Dupa ce am desfacut totul si am pus motorul la marcajul TDC nu pot misca culbutori . Ma poate ajuta careva , unde am gresit ? 

 

Nu e de ajuns sa tragi motorul in pozitia TDC, trebuie sa te asiguri si ca este pe "explozie" iar acest lucru il faci urmarind axul cu came. Invarti motorul si urmaresti camele/supapele, urmaresti mai intai cand se apasa evacuarea iar dupa aceea incepe apasarea supapelor de admisie iar dupa ce se termina apasarea supapelor de admisie pistonul va urca sus si te opresti la marcajul TDC. In acest moment ai motorul in pozitia TDC dar "pe explozie" si abia aici poti constata daca jocul supapelor e prea mic sau prea mare.

Cealalta situatie in care ai motorul in pozitia TDC corespunde cu pistonul sus cand se termina evacuarea gazelor arse iar supapele sunt atacate de came si pe partea de admisie si pe cea de evacuare si astfel nu poti verifica jocurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, marcone a spus:

invarte motorul inca 180 de grade

360°! La 180° o să fie la BDC.

Oameni buni, credeți că dacă nu a știut unde să pună motorul că să verifice jocul are vreo șansă să regleze ceva?!? Eu mă îndoiesc...

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce a invatat initiatorul ?

Ca nu trebuia sa deschida topicul (aici,pe forum ..)

Din teama unor abordari similare se va dizolva in cele din urma acest spatiu virtual

incet,incet

 

Trist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.04.2023 la 12:44, mobiletron a spus:

 

Nu e de ajuns sa tragi motorul in pozitia TDC, trebuie sa te asiguri si ca este pe "explozie" iar acest lucru il faci urmarind axul cu came. Invarti motorul si urmaresti camele/supapele, urmaresti mai intai cand se apasa evacuarea iar dupa aceea incepe apasarea supapelor de admisie iar dupa ce se termina apasarea supapelor de admisie pistonul va urca sus si te opresti la marcajul TDC. In acest moment ai motorul in pozitia TDC dar "pe explozie" si abia aici poti constata daca jocul supapelor e prea mic sau prea mare.

Cealalta situatie in care ai motorul in pozitia TDC corespunde cu pistonul sus cand se termina evacuarea gazelor arse iar supapele sunt atacate de came si pe partea de admisie si pe cea de evacuare si astfel nu poti verifica jocurile.

Hooopaaa.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.04.2023 la 14:33, shui a spus:

 

Din teama unor abordari similare se va dizolva in cele din urma acest spatiu virtual

 

Amin!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, megamotoreta said:

Noutate informatia adusa.

 

Nu ai cum sa repari sau sa intretii corect un motor daca nu intelegi cum functioneaza acesta. Este mai usor cand te invata cineva dar in ziua de azi accesul la informatie este infinit mai usor fata de acum 20, 30 sau chiar 40 de ani cand existau doar manuale tiparite si greu de gasit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.04.2023 la 13:37, ENEOS a spus:

360°! La 180° o să fie la BDC.

Oameni buni, credeți că dacă nu a știut unde să pună motorul că să verifice jocul are vreo șansă să regleze ceva?!? Eu mă îndoiesc...

Corect, n-ar trebui sa mai dau sfaturi beat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...