Sari la conținut

Excursie de o zi in Bulgaria - 09 Iulie 2023 - plecare la ora 06 dimineata


Martin_90DYK
 Share

Postări Recomandate

salut,

 

As vrea sa fac acest traseu duminica - plecare la ora 06:00 dimineata - locul de intalnire (adresa Șoseaua Giurgiului 95, 1 Decembrie) - bezinaria OMV

 

https://www.motoroute.ro/pasul-shipka-bulgaria-buzludzha/

 

Mers lejer, am revenit pe 2 roti dupa mai bine de 10 ani. 

 

Motocicleta este Benelli Trk 502X.

 

Am ales aceasta ora deoarece este mai racoare, si mai liniste / liber pe drum.

 

Daca exista doritori puteti sa imi scrieti si aici, sau pe whatsapp la nr 0768571040 (Marian).

 

Ne auzim si stabilim. 

 

Multumesc!

 

https://www.infoactual.ro/destinatie-de-calatorie-aproape-de-bucuresti-cascadele-krushuna-si-pestera-devetashka-din-bulgaria.html

 

 

Sau aceasta varianta. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E faina tura. E mai degraba un Rucar Bran pasul in discutie decat o Sinaia :) dar tot fain este. 

Asculta de tipul cu blogul si mergi la cladire dinspre sud. Eu am intrat prim padure la dus si apoi am servisat furca :)) 

Nu se poate intra in cladire dar e faina zona. 

 

Distractie faina si vreme buna! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, The Mentalist a spus:

Interesant, n-am fost niciodata pe acolo? Cum e asfaltul fata de Gurkovo-Veliko?

Asfaltul e foarte bun, dar drumul e destul de îngust, cu curbe cu vizibilitate redusă, așa că nu se compară cu Gurkovo-Veliko. Am fost acum o lună și mai plombau bulgarii 2-3 gropi cum începe coborârea spre Elena, dar cred că au terminat treaba până acum.

Se vede cum e drumul pe Google Street View, dacă ignori imaginile luate iarna, înainte să fie reparat.

Elena.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.07.2023 la 23:42, Alexandru Boros a spus:

Eu am intrat prim padure la dus si apoi am servisat furca :)) 

Nu se poate intra in cladire dar e faina zona.

 

Am mers pe drumul prin padure cand am fost prima oara la obiectivul asta, deh, nu stiam altul. A fost rau, adevarat, dar nu intr-atat incat sa ajungem sa facem revizii mobrelor. N-ai reusit sa le ocolesti deloc?

 

Din surse sigure aflate weekend-ul asta in Plovdiv, se lucreaza la deschiderea OZN-ului de la Buzludzha. Momentan se lucreaza in interior pentru reconditionarea operelor de arta care exista acolo. Urmeaza exteriorul si drumul de legatura dintre Shipka si Buzludzha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.07.2023 la 15:09, SONYC a spus:

 

Am mers pe drumul prin padure cand am fost prima oara la obiectivul asta, deh, nu stiam altul. A fost rau, adevarat, dar nu intr-atat incat sa ajungem sa facem revizii mobrelor. N-ai reusit sa le ocolesti deloc?

 

Din surse sigure aflate weekend-ul asta in Plovdiv, se lucreaza la deschiderea OZN-ului de la Buzludzha. Momentan se lucreaza in interior pentru reconditionarea operelor de arta care exista acolo. Urmeaza exteriorul si drumul de legatura dintre Shipka si Buzludzha.

 

Pai nu ca ... am dat in 3 de am zis ca las roata cu tot cu furca acolo... Si cu stresul pasagerei la vremea aia si cu disconfortul general ca se tot adancea drumul ala in padurea aia de ziceai ca acus acus iese unu din desis cu o bardita sa te paleasca :))) 

 

Ma bucur sa aud ca se lucreaza la dechiderea cladirii. Cand am mers eu era un post de paza si atat... complet abandonat in interior. Va fi un obiectiv super. 

Va recomand, daca aveti drum prin Veliko ... faceti o pauza la Mini Bulgaria. Va va oferi multe informatii privind alte cladiri de interes similare mai mult sau mai putin cu Buzludzha pe teritoriul intregii tari. 

Costa undeva la 10 leva intrarea dar... e placuta de o pauza de ceva minute si de facut planul pentru urmatoarele obiective. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am bucurat cand am auzit ca vor sa restaureze OZN-ul din Buzludzha, era si pacat sa nu.

 

PS. Confirm si eu, parculetul cu obiectivele turistice Mini Bulgaria situat langa cetate e super fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...