Sari la conținut

Honda CBR 125


danielll243
 Share

Postări Recomandate

Salut forum, as vrea sa-mi achizitionez un Honda CBR 125 din anul 2013, in prezent avand 48k km, credeti ca sunt multi? Si ca pret ar vrea cam 2000 euro persoana, se merita? Cunoasteti ceva probleme frecvente la motor? Mi-a zis ca este vopsit si are ceva carene lipite de el ca au fost crapate, daca ar fi sa fi avut accident, ce probleme ar aparea din cauza asta? Sunt nou si nu prea am un buget mare, si nu vreau sa mi iau ceva ce nu e bun si sa investesc dupa aceea in el mult. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, danielll243 a spus:

Salut forum, as vrea sa-mi achizitionez un Honda CBR 125 din anul 2013, in prezent avand 48k km, credeti ca sunt multi? Si ca pret ar vrea cam 2000 euro persoana, se merita? Cunoasteti ceva probleme frecvente la motor? Mi-a zis ca este vopsit si are ceva carene lipite de el ca au fost crapate, daca ar fi sa fi avut accident, ce probleme ar aparea din cauza asta? Sunt nou si nu prea am un buget mare, si nu vreau sa mi iau ceva ce nu e bun si sa investesc dupa aceea in el mult. Multumesc


Sunt multi km pentru pretul cerut, avand in vedere ca nu este impecabila in rest. Mai strange niste banuti si ia ceva mai nou sau nou cu rabla care se va demara in 2-3 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, danielll243 a spus:

Salut forum, as vrea sa-mi achizitionez un Honda CBR 125 din anul 2013, in prezent avand 48k km, credeti ca sunt multi? Si ca pret ar vrea cam 2000 euro persoana, se merita? Cunoasteti ceva probleme frecvente la motor? Mi-a zis ca este vopsit si are ceva carene lipite de el ca au fost crapate, daca ar fi sa fi avut accident, ce probleme ar aparea din cauza asta? Sunt nou si nu prea am un buget mare, si nu vreau sa mi iau ceva ce nu e bun si sa investesc dupa aceea in el mult. Multumesc

Dă-i o bere c-a fost sincer și vezi-ți de drum. Așa cum s-a sugerat, vine Rabla moto, așa că puțintică răbdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema ăstora de 125 cm³ e caau mâncat forjă de la toți puștanii care le-au călărit fără sase preocupe cineva să le întrețină pt că erau doar etape intermediare până la următoarea categorie și pt că bugete limitate și cheltuite pe alte chestii mai tentante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, danielll243 a spus:

sincer sa fiu, vad ca multi spuneti ca are multi km, mie nu mi se par asa mult 48k pentru 2013 si un 125.. si daca ar fi sa ma duc sa il vad, motorul asta sau altul, la ce ar trebui sa am grija si la ce ar trebui sa ma uit sa nu imi iau teapa?


Ultimul meu post pe acest topic si cu asta ma retrag.

Nu sunt multi daca a fost un motor intretinut. Dar poti sa fii sigur ca asa este? Sau te bazezi pe ce iti spune vanzatorul?

A avut parte de ulei de calitate si la timp? Adica la maxim 3000-4000km / schimb? Cum iti garanteaza asta? Dar reglaj de valve? A fost facut vreodata? Starea distributiei a fost verificata? Dar ambreiajul? Placutele de frana si lichidul de frana sunt in regula? Kitul de lant?

Bun, daca raspunsurile la intrebarile astea sunt: nu / nu stiu / merg pe incredere, poti sa il iei linistit. Daca totusi ai un semn de indoiala, treci mai departe. :)

Apropo, vezi ca la un motor la mana a doua mai ai cateva aspecte pe care PROBABIL va trebui sa le rezolvi: 

1. Anvelope 
2. Kit de lant
3. Frane fata-spate.
4. Verificare jocul termic al valvelor
5. Ulei si filtru de ulei
6. Lichid de racire

- Deja vad un 500 de euro MINIM doar din operatiunile astea. Pai in cazul asta mai pui 500 de euro si cu o rabla si iti iei un motor NOU, cu 0 km. :) 

Ah, ca sa nu mai pun la socoteala asta: 
 

Acum 37 minute, danielll243 a spus:

...si daca ar fi sa ma duc sa il vad, motorul asta sau altul, la ce ar trebui sa am grija si la ce ar trebui sa ma uit sa nu imi iau teapa?...


Daca te uiti tu, clar iti vei lua teapa daca cineva va vrea sa te tepuiasca intrucat din intrebare este clar ca ai experienta minima spre deloc. Deci va trebui sa apelezi la un mecanic / verificare la care mai adaugi niste bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca ai mentionat deja de doua ori vopsitul ca si cum ar fi ceva esential la o drujba de genul asta ma face sa-i dau dreptate colegului de mai sus: in niciun caz nu-ti lua mobra fara sa ai langa tine pe cineva priceput macar la motociclete, daca nu la mecanica. Daca n-ai niciun prieten priceput cauta ceva recomandari si plateste pe cineva pentru asta. Sau ia-ti o mobra noua, chiar daca e un pic mai scumpa. Altfel s-ar putea sa pierzi o gramada de bani, timp si nervi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...