Sari la conținut

Intretinere / Curatare Lant Si Filtru Aer Pe Ploi


liviutza
 Share

Postări Recomandate

Salutari,

 

in primul rand sper ca nu pun o intrebare la care s-a mai raspuns de enshpe ori - am cautat pe forum, dar nu am gasit

in al doilea, aproape sigur e intrebare de fraier, dar la cat de proaspat sunt eu in domeniu, am zis sa intreb orice chestie, chiar si una evidenta pentru cine se pricepe, numai sa fiu sigur

 

Cu vremea de afara, mopedul meu sufera - mult noroi aruncat pe diversele parti componente, si lantul este una dintre cele mai expuse. Daca de tablaraie si altele nu ma procup prea tare, ma gandesc ca despre lant ar trebui sa-mi pese cat de cat, si de aici intrebarea:

 

cu ce se da pe el? am vazut la metrou in Romana "Spray de lant" - 50 RON. Mi se pare cam mult, si as fi vrut sa stiu daca poate fi inlocuit cu ceva mai normal, din comert - pentru lantul de bicicleta, de exemplu, eu folosesc de multi ani WD-40, si pare sa fie ok. E nevoie de un tratament mai special pentru lantul astalalt?

 

De asemenea, ma gandesc ca inca o componenta care poate suferi in conditiile astea e zona de admisie / filtru de aer. Cum mopedul e nou, pentru asta chiar nu am o solutie - ceva recomandari?

 

Multumesc tuturor, si zile mai frumoase ca cea de azi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

in primul rand sper ca nu pun o intrebare la care s-a mai raspuns de enshpe ori - am cautat pe forum, dar nu am gasit

in al doilea, aproape sigur e intrebare de fraier, dar la cat de proaspat sunt eu in domeniu, am zis sa intreb orice chestie, chiar si una evidenta pentru cine se pricepe, numai sa fiu sigur

 

Cu vremea de afara, mopedul meu sufera - mult noroi aruncat pe diversele parti componente, si lantul este una dintre cele mai expuse. Daca de tablaraie si altele nu ma procup prea tare, ma gandesc ca despre lant ar trebui sa-mi pese cat de cat, si de aici intrebarea:

 

cu ce se da pe el? am vazut la metrou in Romana "Spray de lant" - 50 RON. Mi se pare cam mult, si as fi vrut sa stiu daca poate fi inlocuit cu ceva mai normal, din comert - pentru lantul de bicicleta, de exemplu, eu folosesc de multi ani WD-40, si pare sa fie ok. E nevoie de un tratament mai special pentru lantul astalalt?

 

De asemenea, ma gandesc ca inca o componenta care poate suferi in conditiile astea e zona de admisie / filtru de aer. Cum mopedul e nou, pentru asta chiar nu am o solutie - ceva recomandari?

 

Multumesc tuturor, si zile mai frumoase ca cea de azi!

in cel mai serios mod cu putinta iti spun ca cel mai bun ulei pentru lant (indiferent ce motor ai) este T90 .speli si ungi mai des dar o sa te tina acel lant mult mai mult decat unul tratat cu tot felul de inventii.in manualele de intretinere la motociclete producatorii recomanda intretinerea lantului cu uleiul tip T90.daca nu crezi am sa revin cu cateva poze edificatoare din manuale. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu la toate motoarele producatorul recomanda T90 pt lant. De ex in manualul pt motorul meu (GS550) este recomandat ulei 20w40(pt lant)

W40 e bun pentru curatat/degripat nu pentru uns ( cel putin nu unge la fel de bine ca un ulei)

In concluzie poti sa folosesti T90 sau alt ulei , nu conteaza chiar asa mult, ceea ce conteaza este sa speli bine lantul ( cu motorina- e cel mai ieftin) si sa-l ungi cat mai des mai ales pe timp cu ploaie/zapada/umezeala

La admisie nu prea ai ce sa-i faci , motorul e calculat sa mearga cu filtrul cu care este dotat; poti sa cureti/schimbi filtrul mai des daca ti se pare ca e infundat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

mai ungeti voi mult lanturi cu uleiuri de motor si de cutie si wd-uri si spray-uri de rahat si credeti in continuare ca un lant nu va tine mai mult de 30.000 de km.

 

in alta ordine de idei daca lantul este simplu, fara o,x,z, si alte ringuri :crack: folositi cu incredere benzina, curata cel mai bine si mai repede, daca are orice ring folositi in cel mai rau caz motorina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...