Sari la conținut

Sudor rezervor


Postări Recomandate

Salut! Am o mica fisura in rezervorul unei Honda Shadow 750 pe unde se prelinge benzina. Am dus-o la mecanic care a incercat sa o cositoreasca, dar se prelinge in continuare. Oare ma puteti ajuta cu un sudor care se ocupa si cu sudarea rezervoarelor de preferat in Tg Mures sau prin zona (daca nu si din alte zone ale tarii)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Muntean Laurentiu a spus:

Am dus-o la mecanic care a incercat sa o cositoreasca, dar se prelinge in continuare

 

Nu a cositorit bine, cositorul aplicat corect etanseaza fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu cumva sa fie prea copt rezervorul si sa apara noi pori mereu.

Am in curte o moto abandonata de proprietar din acest motiv. Model destul de rar, rezervor copt la care apar pori si rugina din interior infunda des carburatoarele.

A fost dus la un service, i-au curatat si alamit pe unde a fost nevoie rezervorul dar in scurt timp problemele au revenit si au aparut noi scurgeri.

Am cositorit si eu o data niste gaurele, tine daca faci treba cum trebuie dar apar mereu altele in alte parti.

Pentru cositorire trebuie ciocan serios (minim 200-300W) si un flux bun de ex TS-81 TOPNIK e foarte bun pt asa ceva. Pt zone mai mari ciocanul poate fi ajutat cu feon industrial.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă e fisură ea se întinde sub cositor, el lipește/etanșează dar nu are rezistență mecanică să stopeze fisura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, binox a spus:

A fost dus la un service, i-au curatat si alamit pe unde a fost nevoie rezervorul dar in scurt timp problemele au revenit si au aparut noi scurgeri.

 

Daca un rezervor e copt ori trebuie sablat si vazut daca mai apar alti pori/gauri sau chiar se ia in calcul renuntarea la acel rezorvor daca nu se doreste reparatie cu inlocuire de tabla (petic). Am cositorit rezervoare in trecut dar sablate mai intai si nu am avut probleme, la unele s-a intervenit cu sudura daca era foarte ruginit la exterior sau interior si s-a inlocuit zona afectata. Ca sa faci o cositorire buna trebuie sa ai tabla curata, fara nici o impuritate.

 

In cazul lui fiind vorba de o motocicleta moderna se poate opta pt inlocuirea rezervorului daca este prea afectat, costurile de reparatie pot ajunge la pretul unuia in stare buna.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta daca nu e vreun material ciudat (aluminiu , inox etc) se cositoreste foarte bine fara problema dar trebuie un pic de experienta si sculele potrivite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inoxu se cositoreste,da tresa sti cum.Chiar si aluminiu,daca-l freci cu piatra vanata(oxid de cupru),se poate cositori.

Editat de pinnochio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...