Sari la conținut

De Ce Teren Si Off-road


Postări Recomandate

Ok,stie cineva unde gasesc cauciucuri pe 17' de motocross?

 

 

P.S. asa e cand pleaca pisica de acasa,soarecii joaca pe... :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am sa ma bag si eu si va pun o mica intrebare: de ce in ultima vreme multa lume opteaza mai mult pe motoare de teren, sau si care au motoare de strada schimba tabara. nu stiu am inteles ca Bistrita a fost in 2003 pe primul loc la intrari de motociclete,si vanzari...si sunt mult mai multe motoare de teren ca de strada. :(

Voi multi sunteti oameni cu multa experienta in acest domeniu. ce iti ofera terenul si nu iti ofera srada? Eu pe coclauri m-am invatat si pe coclauri cred ca o sa raman multa vreme,nu stiu viteza nu ma pasioneaza deloc.

 

:ph34r: mai rar asa o exprimare incalcita....

 

ori ai chiulit prea des de la scoala :( , ori ai stat mult prea mult prin coclauri, :( .... , de vorba cu ursii ! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot sa-ti de ce NU teren: ca in paduri si pe munti nu au ce cauta motoare pirtiitoare si puturoase care sapa santuri cu rotile. Asta e crima ecologica, si nu numai, e si lipsa de consideratie pentru cei care cauta altceva. Acolo trebuie sa fie liniste, aer curat si animale salbatice nestresate. Si oameni cu rucsacul care nu arunca jeg pe jos. Locul motoarelor e pe drumurile publice si pe piste dedicate (cross).

Din fericire problema asta o sa se rezolve inainte de a deveni grava o data cu aderarea la UE, unde legislatia ecologica e mult mai dura. Deja lucrurile se misca: in curind muntii Macin vor deveni parc national unde nici nu o sa se mai puna problema de motoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate!!! Dece sa nu le bagam si noi la toti orasenii cu gazele canceru-n plamani... Si sa ne emancipam si noi ca in vest unde de atata emancipare nu mai prea functioneaza multe... In Germania (tara regulilor) exista pentru fiecare regula inca o suta de reguli... si tara asta frumoasa e in plina ascensiune... Exodul inca nu a inceput...

 

Revolutionar??? Nu e rau. Dar cu capul nu cu pumnul.

 

Luci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot sa-ti de ce NU teren: ca in paduri si pe munti nu au ce cauta motoare pirtiitoare si puturoase care sapa santuri cu rotile. Asta e crima ecologica, si nu numai, e si lipsa de consideratie pentru cei care cauta altceva. Acolo trebuie sa fie liniste, aer curat si animale salbatice nestresate. Si oameni cu rucsacul care nu arunca jeg pe jos. Locul motoarelor e pe drumurile publice si pe piste dedicate (cross).

Din fericire problema asta o sa se rezolve inainte de a deveni grava o data cu aderarea la UE, unde legislatia ecologica e mult mai dura. Deja lucrurile se misca: in curind muntii Macin vor deveni parc national unde nici nu o sa se mai puna problema de motoare.

Din pacate motoarele bat drumurile practicate de harnicii taietori de lemne sau potecile vitejilor vanatori din Carpati.

 

Un motor are un impact de mediu mult mai mic decat un jeep sau o masina mica si poate e mai putin zgomotos decat un grup vesel de excursionisti plecati cu cortul si multe provizii + toporisca pentru facut focul etc.

 

Per contraria locul motoarelor de viteza (cu tobe racing si nu numai) este pe circuit si pe strada pe sub geamul meu.

 

Santurile pe care le sapa crampoanele si zgomotul asurzitor este in general la motoarele de cross si nu la cele enduro care in general sunt in 4 timpi si nu 2 iar stilul de pilotaj nu implica in mod neaparat acceleratia la maxim pt a scurma pamantul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Din pacate motoarele bat drumurile practicate de harnicii taietori de lemne sau potecile vitejilor vanatori din Carpati.

 

Un motor are un impact de mediu mult mai mic decat un jeep sau o masina mica si poate e mai putin zgomotos decat un grup vesel de excursionisti plecati cu cortul si multe provizii + toporisca pentru facut focul etc.

 

Da cine a zis ca astia enumerati sint altceva decit calamitati nenaturale? Daca tu vrei sa fii pus in aceeasi barca, treaba ta. Orice hot va gasi unul care a furat mai mult ca el, asta nu e nici o justificare.

Mai e ceva: de obicei excursionistii aia plecati cu toporul (care oricum n-au acces in zonele protejate si parcuri nationale) ramin la poale, in zone oricum compromise. Asta nu inseamna ca n-ar trebui sa fie amendati si trimisi acasa oricum.

 

Per contraria locul motoarelor de viteza (cu tobe racing si nu numai) este pe circuit si pe strada pe sub geamul meu.

 

Corect. In nici o tara civilizata n-ai voie cu tobe de racing pe strada din motive de poluare. Amindoua, noxe si sonora.

Dar un motor de viteza legal face mult mai putin zgomot decit alte specii de motociclete.

 

Santurile pe care le sapa crampoanele si zgomotul asurzitor este in general la motoarele de cross si nu la cele enduro care in general sunt in 4 timpi si nu 2 iar stilul de pilotaj nu implica in mod neaparat acceleratia la maxim pt a scurma pamantul.

 

N-am nimic impotriva enduro clasic, pe drumuri de pamint in zone frecventate, cu motociclete civilizate, street legal. Dar de la hard enduro incolo incep problemele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Da cine a zis ca astia enumerati sint altceva decit calamitati nenaturale? Daca tu vrei sa fii pus in aceeasi barca, treaba ta. Orice hot va gasi unul care a furat mai mult ca el, asta nu e nici o justificare.

Mai e ceva: de obicei excursionistii aia plecati cu toporul (care oricum n-au acces in zonele protejate si parcuri nationale) ramin la poale, in zone oricum compromise. Asta nu inseamna ca n-ar trebui sa fie amendati si trimisi acasa oricum. 

 

 

 

Corect. In nici o tara civilizata n-ai voie cu tobe de racing pe strada din motive de poluare. Amindoua, noxe si sonora.

Dar un motor de viteza legal face mult mai putin zgomot decit alte specii de motociclete.

 

 

 

N-am nimic impotriva enduro clasic, pe drumuri de pamint in zone frecventate, cu motociclete civilizate, street legal. Dar de la hard enduro incolo incep problemele.

pot sa zic ca vorbesti prostii ........eu aduc motoare din germania si pot sa-ti zic ca 70 % din motoare aduse aveau tobe sport....ar fii umblat ei ilegal in germania unde te opreste politia si se apuca chiar si sa-ti numere dintii de pe pinioane daca corespund cu cel de pe carte????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

N-am nimic impotriva enduro clasic, pe drumuri de pamint in zone frecventate, cu motociclete civilizate, street legal. Dar de la hard enduro incolo incep problemele.

:( :( :( in alta ordine de idei noi facem hard enduro peste crengi si copaci cazuti rupti de furtuni etc. care putrezesc acolo iar voi ecologisti consacrati nu faceti nimic in sensul curateniei padurilor ca vi-se pare mai important sa dati din gura decit sa puneti umarul la contributie :ph34r: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta voiam sa spun si eu foxule, eu nu mi permit sa las gunoaie in padure, eu am pierdut 1 ora cand am mers la pescuit la pastrav scotzand gunoaie si craci din rau, cu apa pana la brau, eu merg super subturat prin sate sau unde ash putea deranja.ceea ce nu pot sa spun despre motociclistii pe care i vad.pe cate din tobele din romania scrie "street legal"????? :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tema cu ecologia a aparut in preajma alegerilor... daca le dai la verzi spaga... toarna si benzina pe padure...

 

:ph34r:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corectati-ma daca gresesc, dar nu cumva enduristii se duc in paduri din dragoste pentru natura? Daca e asa, cum unu care se duce acolo din "dragoste" o poate distruge? Un motor nu polueaza asa de tare ca niste idioti care se duc la picnic, taie ce copaci prin in cale, indiferent daca e puiet sau nu, lasa bidoane si alte reziduri care nu sunt biodegradabile prin poieni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...