Sari la conținut

De Ce Teren Si Off-road


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum am avut curiozitatea sa citesc toate posturile, si sincer si fara rautate cred ca exagerezi si esti si foarte rautacios. nu-ti contesc nici o calitate :(, nu te ambala, insa nu dai dovada de prea multe :ph34r: . nu sunt endurist (deocamdata), dar cred ca baietii astia sunt cea mai mica problema a padurilor noastre. oricum, bafta!

cred ca in topicul asta s-au spus prea multe si nu-si mai are rostul, cateodata e bine sa mai si lasi de la tine, si baieti daca nu lasa vrajitorul, lasati voi.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am propus decit citeva lucruri simplu: bun simt, respect fata de ceilalti care cauta altceva in muntii aia, curatenie si protectia naturii (si pentru voi si copii vostri). Nu am propus desfiintarea enduro sau mai stiu eu ce.

Ce mi se pare foarte ingrijorator este ca se raspunde unor propuneri atit de simple si normale cu atacuri care merg de la simpla negare fara nici un argument pina la violenta si mirlanie crasa (si nu ma refer neaparat la neamih care are alergie la bun simt, dupa cum s-a dovedit in acel thread anterior in care ne-am ciondanit pe nu stiu cite pagini daca sa inviti un pieton sa treaca strada e curtoazie - zic eu- sau pura prostie - zice el). Enduristii tind in general sa faca din clasa medie, macar ca bani. La urma urmei motorul e o jucarie, si nu-i chiar ieftina. Daca asa se prezinta clasa medie...bleah.

Daca as fi putin mai abrupt in gindire v-as fi spus acum ca mi-e greata de enduristi. Nu, nu mi-e scirba de toti enduristii, dar cu siguranta de unii din ei.

Numai bine.

 

PS1: daca aveti vreo curiozitate despre cum se poate purta o discutie de genul asta, intrati pe un forum strain (vestic). Ma refer la aia care pot citi in engleza.

 

PS2: Avent: te rog sa vii cu un citat in care te-am facut ce spuneai tu mai sus sau oricum altfel. Nu exista nici o paralela intre discutia de fata (degenerata din pacate) si sustinerea unor crime colective. Daca as fi vrut sa te fac cumva, te-as fi putut face comunist, care pentru mine inseamna ceva mult mai rau decit toate animalele alea nevinovate insirate de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. OZ

 

Problema este destul de complicata si din pacate viitorul (10 ani+) a sosit deja in unele privinte. Eu rup dealurile si muntii poate cit voi toti la un loc.Din cite am observat nu faptul ca se lasa urme pe iarba sau mai stiu eu unde este problema, asta este o abordare simplista de activist ecologist, ci oamenii care in unele cazuri am observat ca devin din ce in ce mai putin toleranti. Asta poate fi din multe motive, simt al proprietatii, invidie, deranjati de zgomot, prostie, etc. si e grav pt ca sint tot mai multi. Rezolvarea= RESPECT, aici trebuie sa fiu de acord cu OZ.

Pentru asta va rog pe toti, cind intilniti turisti inchideti gazul, nu speriati caii satenilor, daca pastorul va cere plecati de pe pasune, nu calcati araturile. As putea enumera pina la anu' insa sint sigur ca ati prins ideea. Desi nu pare, sintem tot mai multi, iar in unele zone (vin si multi straini) poate deveni problematic.

Noi avem deja probleme cu vinatorii si unii proprietari de terenuri.

La modul in care argumentul suprem prin care guvernantii ne servesc rahat este "asa se face si in UE" nu m-ar mira nimic.

OZ sa stii ca foarte multi din asa zisa lume libera sint innebuniti de ce se intimpla datorita unor idioti de ecologisti si nu ma refer numai la motoristi.

Argumentul ecologic nu se aplica inca la noi, la scara tarii sintem foarte putin si din pacate(fericire?) din cauza banilor nici in viitorul apropiat nu se va aplica.

Pericolul vine de la niste stupizi care vor aplica niste principii valabile pentru "densitati" mult mai mari doar pt ca asa e "dincolo" sau pt ca asa va fi impus de cei de "dincolo", care ne conduc defapt. Politica, politica....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce dracu' aveti, mai tineri nestapaniti (Neamih, Jimmy, etc.) ?!? :( Ati tabarat pe omul asta (Vrajitorul), l-ati facut in toate felurile.

 

Cum ar fi sa zic si eu: Jimmy esti un prost ca ai motocicleta rosie si nu portocalie! Sau Neamih esti un tampit ca tii cu Dinamo si nu cu Steaua! Chiar nu vezi ca aia sucks?? Sau ca iti place de cutare gagica si nu de alta. Daca mie (sau noua, "celor multi") ea mi se pare urata iar tie frumoasa inseamna ca esti un imbecil, nu ??

 

Mai baieti, chiar NU V-A FACUT NIMIC !! Am mai spus-o si o repet: Omul are o parere, partial nu sunt de acord cu ea, poate chiar ma deranjeaza pe alocuri, dar asta nu-mi da dreptul sa-l jignesc. Si cred ca asa ar trebui sa se comporte oamenii civilizati. Lipsa de toleranta, neacceptarea parerilor celorlalti, neacceptarea diversitatii, toate sunt caracteristici ale popoarelor necivilizate...

 

Asa ca :(

 

Floo:

 

Ai dreptate, dar iti mai aduci aminte faza cu sticlele de plastic din varful dealului de atunci de la Sibiu ? :ph34r:

 

Hai sa inchidem topicul asta, ca deja l-am intors pe toate fetzele si batem campii. Eu nu mai scriu nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jimmy mersi de suport moral

eu sunt cam nou pe aici si chiar nu vreau sa supar pe cineva

Sper sa fiu binevenit oricand in coltul enduristilor

Si eu ca toti de aici am fost acaparat de microbul (MOTOR) si in special de enduro

deocamdata nu posed un motor dar dupa unele zvonuri sar putea sa imi iau cat de repede unul cred ca as incepe cu un XR650 sau ceva pe aproape

in timp as vrea sa am si eu un KTM 660

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu m`am suparat da am vazut ca ai mai intrebat de tura aia in mai multe posturi .

Si ziceam sa ii dai un private msg ca asa vede mai bine si iti va raspunde... :(

 

 

ciao .... fara suparari :ph34r: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba deci eu cand fac o tura?

:D tare as vrea sa vad cum merge acuma

:baubau:

FRR-ule ce ture iti trebuie? Mai motociclistule nici macar nu ai venit pe deal.Acolo numai cine nu a vrut nu s-a dat pe motorul meu... Oricum joi iesim cu totii.Ma suni si se rezolva. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

mai vrajitorule din oz , tu esti putin plecat cu vaca frate. ce crezi ca ai sa rezolvi daca ai sa desfintezi hard enduro??? vorbesti de paduri si de munti de parca nimeni n-ar avea voie sa calce in ele! daca n-am mai intra in codri si nu ne-am mai sui pe munti cum am mai putea sa ne bucuram de frumusetile lor?

sa nu crezi ca vorbesc in necunostinta de cauza, am mers pe munte si cu piciorul si cu motorul si m-am lovit de fenomenul poluare de foarte multe ori,mi-a venit sa intru in pamant cand ''pantofarii'' romani ,pe care ii consideri mai putin poluanti decat enduristii, faceau misto si aruncau cu sticle de plastic in austriecii care adunau gunoaie din padure.am organizat impreuna cu colegii mei de club(montan) mai multe actiuni de ecologizare incare am strans,fara sa exagerez, tone de gunoaie din care nu cred ca 1 la 1000 proveneau de la enduristi si totusi nu sunt asa extremist ca tine.

PS: prima mea dragoste a fost si va ramane alpinismul; hard enduro imi pare o forma mai rapida de trecking.

NO OFENCE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare bine ne simtim noi, trupa din Cova, pe meleagurile Zarandului.

"Off-road " e ceva ce nu fi explicat prin cuvine .

Poate poza transmite mai multe.

:baubau:

post-7-1088970803_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stimabili domni,

deunazi eram prin piatra craiului, si am vazut undeva aproape de spirla cum se trageau lemne cu tractorul din padure. repet..la 10 minute de spirla...cunoscatorii stiu ce inseamna asta...daca si Valea Spirlei a ajuns sa fie calcata sub roti de tractor ambalat la maxim, este de-a dreptul jalnic.

mai mult, cand am coborat in plaiul foii, stateam intr-o poienita si mancam in timp ce baietii de baieti de la cabana plaiul foii aveau un ATV cu care mergeau extrem de tare, ridicand tot praful de pe drum in ochii, nasul si mancarea noastra.

ce le poti face? am vrut sa le intind o sfoara..:baubau: dar nu se cade.

in acelasi timp treceau pe acolo 4 enduristi, fara sa ridice praf deloc, linistiti, (o placere pt ochi), care veneau din cascoe pe drumuri de taf, prin noroaie si ce o mai fi fost pe acolo.

cred ca fiecare este liber sa isi petreaca timpul asa cum vrea, iar....cat de frumos si-l va petrece, asa de frumos va muri..ca sa parafrazam un clasic.

ar fi cazul sa fim putin mai toleranti si noi cu OZ, si Oz sa inteleaga ca asta este situatia, mai bine controlezi un rau decat sa il combati intr-una...si impreuna sa facem ceva ca ACEL TRACTOR SA NU MAI AIBA VOIE ACOLO...

asta este cel mai important, nu credeti?

 

cu respect,

L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

libelula, stii cum sta treaba pana la urma?cine iubeste natura o va face in continuare, si va incerca sa ajute cu cat poate la pastrarea frumusetilor si spectaculozitatii acesteia.e adevarat din pacate ca uneori educatia se face cu nuiaua, dar ea trebuie inceputa cu cei 7 ani de acasa.acum ca ziceai de plaiul foii....butuza facea mare scandal sa nu mai mergem prin zona ca i speriem , vezi doamne, vanatul, dar vad ca spui ca e distractie maxima mai nou cu quad ul pe acolo.iar taf urile au nevoie de multe aprobari pt a patrunde in zona.nu e trist ca se taie copaci, trist e ca nu se planteaza la loc in ritmul in care se taie.nenea oz are anumite idei care sunt de inteles din punctul lui de vedere, dar extremele nu vor avea nici odata viitor pe termen lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...