Sari la conținut

Rulment Presiune


alexandrub
 Share

Postări Recomandate

Esti sigur ca are asa ceva ? Poate ca ai un zgomot la ambreiaj, sau alte probleme, dar nu e din cauza rulmentului...

Poate fi de la uzura discurilor sau de la piulita centrala slabita.

 

 

 

nu, nu e vorba de nici un zgomot, am desfacut ambreiajul si surpriza....in locul saibei aceea groase sau a rulmentului de presiune a pus un rulment normal....vreun meserias a crezut ca ii face bine un rulment axial si l-a pus acolo :nono: eu acum doar vreau sa ii pun piesa originala sau sa aflu cum sau ce e aia sa ii pun in loc:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai incercat la tomina?

daca esti din Bucuresti..poate desfacem pe a mea...

da, sunt din bucuresti, vreau mai intai sa stiu ce e acolo si dupa aia sa incerc sa gasesc piesa:) merci pt ptopunere, tinem legatura:)

 

 

Rulmentul e cel original .

 

adica? nu inteleg...care rulment e cel original ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca ti se pare ca este schimbat. La Suzuki DR pinionul de presiune de care spui tu vine aproximativ la fel ca in schema pusa de tine dar artata ca oricare alt rulment. Nu e conic, sau altfel cu role sau mai stiu eu cum...

arata ca un rulment obisnuit.

 

poate ca si al tau e cel original, nu cred ca l-a schimbat cineva asa in doru leli.. ala se uzeaza greu acolo.. ca se roteste doar cand e actionata maneta si debreiat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca ti se pare ca este schimbat. La Suzuki DR pinionul de presiune de care spui tu vine aproximativ la fel ca in schema pusa de tine dar artata ca oricare alt rulment. Nu e conic, sau altfel cu role sau mai stiu eu cum...

arata ca un rulment obisnuit.

 

poate ca si al tau e cel original, nu cred ca l-a schimbat cineva asa in doru leli.. ala se uzeaza greu acolo.. ca se roteste doar cand e actionata maneta si debreiat...

 

 

da, dar in carte scrie bearing nu ball bearing :nono: si uite inca o poza de la un ambreiaj de zx6......si eu nu vad rulment acolo :rose:.........de asta nu sunt sigur ca ala e rulmentul potrivit

 

post-11041-1171983212_thumb.jpg

 

 

si uite ce mai se gaseste de cumparat ca fiind de tuning, deci nu e pus de fabrica....rulmentul asta cu ace care se pune din cate vad eu in locul saibei sau ce mama ei e acolo:)

 

post-11041-1171983279.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca in schema de mai sus aia alb-negru apare rulment, inseamna ca are ...

 

 

eu cred ca la origine e o saiba mai dura si poti sa ii pui si rulment.....scrie ca e pt racing...schimbari dese bla bla bla....

 

 

NU E CINEVA CARE SA FI DESFACUT UN AMBREIAJ DE ZXR400 ??? SA-MI ZICA SI CATE DISCURI CU FERODOU SUNT :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai omule! Ca om esti :nono:

Daca ambreiajul functioneaza, debreiajul debreiaza, huruitul nu-i prezent, n-ai nicio problema cu sistemul respectiv... atunci..de ce ai mai umblat la el? Hai, asta n-ar fi o problema, fiecare mai desface cate un mecanism sa ...vada ce-i in el, dar chiar asa, sa il schimbi daca functioneaza ireprosabil??

Stii tu vorba aia...daca functioneaza lasa-l asa, nu te baga :rose:

 

Bashca, mai esti si nervos pe chestia asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://houseofmotorcycles.bikebandit.com/p...00%2DE10%29.asp

este piesa..92045 - ball bearing.

n-am gasit de zx4 ca nu stiu anu... asta e de zx6

 

 

merci, din poza aia ar arata ca e rulment normal....dar cum naiba sa puna fabricantu un rulment normal si nu un rulment de presiune?????? mi se pare aiurea rau ...... ciudat :nono: poate apare totusi cineva care a mai desfacut de zx, nu neaparat 400

 

edit: m-am mai documentat, la modelele din 2007 au pus rulment de presiune:)

Editat de alexandrub
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci, din poza aia ar arata ca e rulment normal....dar cum naiba sa puna fabricantu un rulment normal si nu un rulment de presiune?????? mi se pare aiurea rau ...... ciudat :nono: poate apare totusi cineva care a mai desfacut de zx, nu neaparat 400

 

edit: m-am mai documentat, la modelele din 2007 au pus rulment de presiune:)

Asta e?

post-13208-1172007218_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e?

post-13208-1172007218_thumb.jpg

 

 

ma ca sa vezi :nono: e 6001 :rose: si dupa cum are urmele alea pe el e scos dintr-o placa d-aia de presiune :rose: de unde l-ai fotografiat???:rose: deci pana la urma era rulmentul original acolo......cam aiurea...

Editat de alexandrub
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este si la mine... :nono:

 

presiunea la care il supui tu tragand de maneta de ambreiaj nu cred ca este in stare sa strice un rulment obisnuit... nici nu cred ca e cazul sa se foloseasca acolo rulment de presiune... la unele motoare nu este chiar nimic... asa cum tu spuneai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma ca sa vezi :rose: e 6001 :rose: si dupa cum are urmele alea pe el e scos dintr-o placa d-aia de presiune :rose: de unde l-ai fotografiat???:P deci pana la urma era rulmentul original acolo......cam aiurea...

 

Am acasa un glob de cristal care-mi da ce-i cer! Pana acum am primit cam tot! Sper sa nu se strice!!

A cam obosit acum... asa ca nu cereti :rock:

:nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...