Sari la conținut

Curatarea Cilindrului


csman
 Share

Postări Recomandate

vreau sa imi curat cilindrul pe dinafara si nush care e cea mai buna metoda , depunerile care sunt abia se iau cu smirghelul dupa ce am pulverizat decarbusolv , m-am gandit sa incerc la o spalatorie sa dau cu jet de abur cald , deci ca sa ma intelegeti la mine nu e ceva minor sunt depuneri de o duritate majora pe aripioare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sablarea cred si eu ca ar fi cea mai buna solutie doar ca draq stie unde se face asa ceva :banana:

incearca si cu jet de apa hiarta

si eu vreau sa-mi curat motorul de vopsea(bronz) dar nu pot sa intru cu peria

de sarma intre aripioarele de racire de la chiuloasa, ceva idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e aluminiu se curata...perii, etc...

 

la mine de ex, e din fonta, si am depuneri de am bagat perie de sarma zdravana pe bormasina si degeaba :baldy: ...baga sarma sau du-o la sablat doar daca e din fonta...aripile de aluminiu se curata si cu peria de sarma sau poate merge cu partea dura a buretelului de vase infasurata pe ceva tare sa incapa acolo...da un pm lui simsonache ca si-a facut tot motoru inclusiv cilindru&chiulasa boboc(se vede in poze)....le are din aluminiu...poate te ajuta....bafta si spor la treaba :banana:

 

PS:uite si ceva perii bunicele si ieftine...poti sa te strecori usor cu ele unde vrei, da stii ca dupa o frecare dura, aluminiu oxideaza, asa ca trateaza apoi suprafata

post-12624-1172596497_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soda caustica, dar numai un pic, fiindca dizolva . Speli repede.

Nu ies la spalarea la OMW cu apa calda cu presiune?

 

stiu eu pe cineva care a facut la ij asa si i s-au innegrit cilindrii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu eu pe cineva care a facut la ij asa si i s-au innegrit cilindrii

pai iti spuneam de oxidare, dar cred ca stii deja...eu am curatat cu peria de sarma ca babalau busonu de la rezervor, si s-a cam inegrit :baldy: daia spuneam c anu e indicat sa fraci ca disperatu cilindru mai ales daca e din aluminiu...la fonta, duci la sablat...incearca totusi cu buretelu de ti-am zis si ceva pasta abraziva(cum mi s-a spus si mie sa fac), da nu stiu daca are efect asupra cilindrului si chiulasei :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi la o spalatorie de masini care are scule si stiu aia sa le foloseasca. O lasa putin cu pasta pt degresat motoare apoi pune pe el o lance din aia cu apa la cateva zeci - poate chiar sute de atmosfere si curata absolut tot (vopseaua de pe cea mai tare masina se jupoaie ca la loz in plic daca vine prea aproape cu varful- si indiciu secundar despre eficienta -aia care au numerele de inmatriculare albe in totalitate :banana: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi la o spalatorie de masini care are scule si stiu aia sa le foloseasca. O lasa putin cu pasta pt degresat motoare apoi pune pe el o lance din aia cu apa la cateva zeci - poate chiar sute de atmosfere si curata absolut tot (vopseaua de pe cea mai tare masina se jupoaie ca la loz in plic daca vine prea aproape cu varful- si indiciu secundar despre eficienta -aia care au numerele de inmatriculare albe in totalitate :baldy: )

daca merge si pe vopsea ar fi marfa pt ca ma scuteste de sablare pt diverse lucrari :ok: auzi csman-e tata...incearca :banana: spor...sa ne zici ce ai reusit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi la o spalatorie de masini care are scule si stiu aia sa le foloseasca. O lasa putin cu pasta pt degresat motoare apoi pune pe el o lance din aia cu apa la cateva zeci - poate chiar sute de atmosfere si curata absolut tot (vopseaua de pe cea mai tare masina se jupoaie ca la loz in plic daca vine prea aproape cu varful- si indiciu secundar despre eficienta -aia care au numerele de inmatriculare albe in totalitate :banana: )

 

da pare buna metoda am sa ma interesez pe la spalatoriile din galati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...