Sari la conținut

Aprilia Rs 125 2006


Postări Recomandate

Salut tuturor!Sunt pe cale sa imi achizitzionez o aprilia rs 125 2006..mai am de asteptat vre-o 3 sapt :banana: .....si as vrea cateva sugestii despre motor.

Din cate am citit am inteles ca nu e prea fiabila...banuiesc ca asta daca o forjezi!Viteza maxima chiar daca e pe undeva intre 160-180...nu prea conteaza ca oricum..sa fim seriosi dupa cat timp se caleaza daca o tzii in viteza asta.Sunt curios in privinta racirii(mai ales vara la temperaturi ridicate)...fiind un motor in 2T e cam nasol cu racirea(la majoritatea motoarelor).Rs cum se comporta in privinta asta?

Cati dintre voi aveti modelul 06/07?

Eu mi-am comandat pe rosu..desi e cam greu de decis:(!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e aceelasi motor cu cel din 2005,2004,2003...... si coboram pana prin 95 parca cu rotax 122

cu racirea sta bine fiind pe aapa

forja se da doar cu ccap..si la cald,e foarte important sa ii faci rodajul ca la carte,sa ii bagi benzina buna,ulei bun,sa o incalzesti bine inainte sa mergi cu ea sau pana se incalzeste sa mergi usor...viteza maxima e undeva la 170...dar daca o ti constant o calezi relativ repede la viteza aia...o viteza de croaziera de bun simt ar fi cam 120-130

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e aceelasi motor cu cel din 2005,2004,2003...... si coboram pana prin 95 parca cu rotax 122

cu racirea sta bine fiind pe aapa

forja se da doar cu ccap..si la cald,e foarte important sa ii faci rodajul ca la carte,sa ii bagi benzina buna,ulei bun,sa o incalzesti bine inainte sa mergi cu ea sau pana se incalzeste sa mergi usor...viteza maxima e undeva la 170...dar daca o ti constant o calezi relativ repede la viteza aia...o viteza de croaziera de bun simt ar fi cam 120-130

Ms mult!

da cam in cate ture sta la 120-130?Tu ai tot rs nu?ce parere tziai format despre el>?

Nu ai un filmuletz ceva cu el?Cel mai nasol e ca se aude motoru ca un cacao...eu am vb cu ala de la magazinul de unde cumpar si o zis ca daca vreau imi pot cumpara o toba care sa se auda total diferit.Si cica mai sunt si mai multe metode pt a se auzi altfel.Tu stii ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum 120 e destul viteza de coraziera...poti sa ajungi in acelasi loc in care ajungi si cu 150+

esti fatalau :banana:

 

ontopic...ma total diferit nu ai cum sa-l faci sa sune asa ca nu te ambala,tu nici macar nu ai vazut unu si deja zici ca sunetul e de cacao...oricum tie o sa ti se para diferit sunetul mergand pe el,decat il aude lumea de afara...eu zic intai sa mergi cu el si dupaia sa vezi cum e cu sunetu,viteza maxima etc...acuma e ca si cum gatim azi varza cumparata maine din piata...Bagi ulei bun (Motul,Yacco) benzina buna,o incalzesti bine si in primii 500 km nu ii dai prea tare decat rar o accelerarea puternica si o lasi...si o sa fie bine...cum mergi cu ea in rodaj asa o sa-ti mearga si dupa...daca o lasi lenesa,nu o sa mai traga asa tare ...iti zic sigur,e testat...am prieteni in constanta care au aproape 20mii de km cu rs125 2004,2005 si 2006 , toti facuti in forja (n`au schimbat baietii sub 10mii in viata lor) si nu au nicio problema cu ele ...Ulei Motul de 800,benzina buna (nu neaparat de cifra octanica mare,ci doar buna..) si talent sa ai ca restu vine de la sine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut,

Daca tot vb de aprilia 125...am gasit una din 1998 cu 8000 de km (nu la noi in tara) si omu zice ca e super intretinuta...in poze se vede ca asa e, acum nu stiu cat e de real fizic...

Intrebarile mele ar fi:

Cate de greu e sa o intretii(ca pret per sezon)

Cate de greu se gasesc piese pt ea

Cam cat de des se strica?(am inteles ac cele in 2 timpi sunt foarte problematice)

Se potrivesc piesele de la un model 2006-7 la una mai veche?

Multumesc anticipat!

Scuze de off topic dar nu am gasit alt loc mai potrivit!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Chiar are cineva aprilia rs 125 model '06 pe rosu?daca da,datzi si voi niste poze

 

 

model 2006 pe rosu nu exista :rock: . modelul asta de care zici u (spains's no.1) s'a introdus aqum din 2007. in 2006 era varianta pe alb si pe negru :D yo zic k nu se merita sa iti pui toba la rs :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...