Sari la conținut

Motociclisti Din Maramures


Misterio
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut.

Stie cineva daca trebuie sa platim parcare pt moto?

Zilele trecute un domn de la politia locala m-a sfatuit sa-mi mut moto de pe locul de parcare, sau sa platesc parcarea, ca daca nu imi da amenda.

El mai era deranjat de faptul ca erau parcate 2 motociclete pe acelasi loc :))

Si tot acelasi domn politist, l-a amendat pe un alt coleg tot pt parcarea motocicletei pe un loc de parcare.

Eu stiam ca nu se plateste parcare la motociclete si mopede.

Doar aici am gasit o confirmare ca nu se plateste: http://jurnaluldenordvest.ro/baia-mare-taxa-unica-de-parcare-a-fost-anulata-la-propunerea-primarului/.

Multumesc anticipat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si intrebarea este unde ii lasi tichetul de parcare sau abonamentul?

cel mai sigur este sa te duci sa intrebi acolo unde se fac abonamentele.

in Oradea politistul mi-a zis sa nu o parchez pe locurile marcate.sa o urc pe trotuar dar sa las 1,5m pentru pietoni

depinde si de Garcea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin minte ca citisem acum cativa ani (2-3) un program prin care se incuraja mersul cu motocicleta, program lansat de stat.

Printre alte scutiri, gen rovigneta, taxa de pod, stiam ca si taxa de parcare a fost scoasa, pentru a incuraja mersul pe doua roti.

Am sa caut sa vad daca mai gasesc legea respectiva. Mai e varianta in care fiecare primarie isi poate aplica local legislatia lor, sincer nustiu cum e in BM.

 

Pot sa spun ca n-am luat amenda de parcare pe motor, ever.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,e incurajat mersul pe 2 roti,la nivel declarativ.chiar as vrea sa vad eu lege care e facuta pt moto,nu aia cu rovigneta.care personal mi se pare o aberatie la modul in care a fost conceputa.fiecare consiliu local isi face legile dupa bunul plac.in unele orase iti poti face abonament pe locul tau de parcare,in altele il poti cumpara.la noi platesti taxa de parcare in toate parcarile publice aferente strazilor si bulevardelor principale.e loc ocupat,platesti.e problema ta cu ce-l ocupi.e simplu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Motocicletele si mopedele nu platesc taxa de parcare, nu platesc abonament de parcare sau tarif de parcare, parcarea lor este gratuita."

 

Sursa:

 

http://jurnaluldenordvest.ro/baia-mare-taxa-unica-de-parcare-a-fost-anulata-la-propunerea-primarului/

 

 

De altfel, daca vrei sa-ti faci abonament de parcare, poti doar pe autoturisme:

 

http://www.baiamare.ro/ro/Administratie/Din-5-ianuarie-puteti-achizitiona-abonamentul-anual-de-parcare-cu-100-de-lei--valabil-in-parcarile-publice-de-pe-raza-municipiului-Baia-Mare/

 

https://globalpay.ro/baiamare/eAbonamente/public/Abonamente/cauta

 

 

Conform deciziei consililui local, noi motociclistii suntem scutiti ;)

Posibil sa stea altfel treaba in alte orase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noah,in cazul asta,foarte bine!

» Post actualizat in 08 Jul 2016 18:10

Ca nu mi se pare logic,asta e alta problema.dar nimic nu e normal oricum in tara asta,cu atat mai mult la noi in oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DIn cate stiu si in restul oraselor e libera parcare moto, chiar si in alte tari.

Intamplare face ca de cateva zile m-am intors din concediu din Croatia, nici acolo nu se percepea taxa pentru moto, nici macar la privati, aveau scris la intrare: moto free entrence, sa se treaca pe langa bariera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact @Marc87.in alte tari nu e doar la nivel declarativ si superficial sprijinul oferit "purtatorilor de A".la noi te lasa sa parchezi moca,si atat.asta incercam eu sa explic,intelegi?la noi inca ti-o furi de la anumiti purtatori de chipiu daca te strecori in trafic la semafor,si nu numai.cand o sa fie pe bune sprijinul acordat motociclistilor,atunci o sa consider si eu ca e normal sa nu platesti parcare pt moto.pana atunci,traim noi si traim bine. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, da, cunosc mentalitatea, dau cu o mana si iau cu doua.

Important e sa ne stim drepturile, chiar daca is putine, ca obligatile le stim deja :)) Deci parcati linistiti fratilor, iar daca comenteaza cineva sa le dati peste bot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou. Zisesem ca o sa pun ceva poze cu motorul meu, dar m-am cam bucurat de el si n-am prea stat prin casa, asa ca n-am apucat sa postez. Totusi, acuma am zis sa pun si poze.

IMG_20160710_181817.jpg
IMG_20160710_181823.jpg
IMG_20160710_181833.jpg
IMG_20160710_181840.jpg

 

George05, dupa ce am vazut postul tau m-am speriat putin ca ziceai ca o sa fie mult prea greu. Sincer, ma simt bine pe el, chiar daca e adevarat ca e cam greu ca vad cand incerc sa-l parchez ca ma chinui putin cu el, dar ma descurc pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-a sunat cineva duminica sa ma intrebe de ceva accident in jur de ora 14 pe Mesteacan,zicea ca baiatul sufla si vorbea.cine,ce,cum si de ce nu stiu.motorul zdreanta.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceeasi zi m-am intalnit cu-n grup, in acea zona, iar o tipa ii astepta in sant cu-n aparat foto,la iesirea dintr-un viraj.sa fi fost vreunul dintre ei in incercarea de a atinge asfaltul,cu genunchiul?cine stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am trecut acum 3 ore pe langa ramasitele alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Mai sunt de actualitate numerele de telefon amintite mai jos? As vrea sa vorbesc cu ceva mecanic pentru un schimb de ulei si filtre. Sau ar trebuii sa astept pana in primavara? Ca si asa mai am de mers abia cam o luna cu motocicleta ca apoi nu mai am numere :-(. Multumesc

Adi Moldovan tel. 0744690606 succes

 

 

Adi e prea ocupat,cu altceva,nu cu motoare.incerci degeaba...
Andrei Zoicas-0742636581
» Post actualizat in 11 Feb 2015 21:53

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zoicas da,mai e valabil numarul.moldovan...ma abtin sa spun altceva decat:uita-l si nu-l recomanda! ;)


» Post actualizat in 16 Jul 2016 20:00


Azi am trecut acum 3 ore pe langa ramasitele alea.

pai si bordul ala nu e de luat de acolo si de vandut pe olx? :))

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...