Sari la conținut

Superduke


Neamtu
 Share

Postări Recomandate

Salut,

ma bate gindul sa-mi iau KTM 990 Superduke. Ii rog pe cei care au sau au avut asa ceva sa ma lumineze daca merita sau nu? Ma intereseaza fiabilitatea, manevrabilitatea, costurile de intretinere, conditiile din service(bucuresti) si mai putin faptul ca nu pot sa car si catelu si purcelu cu ea sau ca pasagerul nu sta ca in puf.

Astept si comparatii cu alte modele de 1000 cm3: z1000, tnt, fz1, sv1000, speed triple,

hornet900(da' cred ca nu se mai fabrica) sau cbf1000

danke

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Super motor :ok: :banana: :P . Acum 2 ani, la intrunirea Trust de la Timisoara am vazut prima data o demonstratie cu asa ceva. Acum ca era vorba de Nagy Becman, na, asta nu se mai pune :baldy: .

Si inca un spot super interesant cu Super Duke- ul (cu un mesaj foarte interesant ) :

 

Super Duke in Japonia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

ma bate gindul sa-mi iau KTM 990 Superduke. Ii rog pe cei care au sau au avut asa ceva sa ma lumineze daca merita sau nu? Ma intereseaza fiabilitatea, manevrabilitatea, costurile de intretinere, conditiile din service(bucuresti) si mai putin faptul ca nu pot sa car si catelu si purcelu cu ea sau ca pasagerul nu sta ca in puf.

Astept si comparatii cu alte modele de 1000 cm3: z1000, tnt, fz1, sv1000, speed triple,

hornet900(da' cred ca nu se mai fabrica) sau cbf1000

danke

 

a fost un test intr-o revista prin romania, da-mi PM si ti-o pun cu placere la dispozitie... de tot.

 

oricum, o laudau de capacitatile de strada, acceleratii si frane super, confort ioc, cam atat imi aduc aminte.

 

O laudau la greu, ca idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam pt raspunsuri

Am vazut filmuletele, am revista cu testul comparativ si una cu o prezentare si pe deasupra am facut si un test drive

Cel mai probabil duminica viitoare imi iau picioarele la spinare si ma duc in austria sa o cumpar. Am 'vorbit' deja cu un dealer pe mail. Pretul de acolo este de 8500 euro fara TVA (o iau pe firma) si ma aleg si cu o plimbare de 1170 km bonus. Nu e super? :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam pt raspunsuri

Am vazut filmuletele, am revista cu testul comparativ si una cu o prezentare si pe deasupra am facut si un test drive

Cel mai probabil duminica viitoare imi iau picioarele la spinare si ma duc in austria sa o cumpar. Am 'vorbit' deja cu un dealer pe mail. Pretul de acolo este de 8500 euro fara TVA (o iau pe firma) si ma aleg si cu o plimbare de 1170 km bonus. Nu e super? :)

Bafta multa!Super motor,puternic,manevrabil,frane radiale,bestial.Asteptam poze :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

KTM 990 este misto motoru, dar dupa cite stiu nu prea este bun pentru distante lungi,cere o gramada de servicii si piese de schimb si mai ales ca se incalzeste foarte repede .Eu am mers prin multe tari europiene si majoritatea motoarelor care asteptau pe dreapta erau ktm.

Acuma depinde ce vrei sa faci cu motoru si pe unde mergi cu el,Dar pentru strada nu tiasi recomanda.

Nu vreau sa fac reclama proasta da cu bani care ai cheltuiesti pe ktm 990 ,mai bine iati un BMW R1150 GS sau ADVENTURE la mana adoua si nu ai sa regreti nici o data.

 

Numai bine

 

Sorin xx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

KTM 990 este misto motoru, dar dupa cite stiu nu prea este bun pentru distante lungi,cere o gramada de servicii si piese de schimb si mai ales ca se incalzeste foarte repede .Eu am mers prin multe tari europiene si majoritatea motoarelor care asteptau pe dreapta erau ktm.

 

Ai avut mare dreptate! Motoreta este foarte tare, dar dupa numai 5000 km a cedat pompa de benzina (pompa este Keihin).

Acceleratiile sint destul de brutale de la 4000 de ture (sub 3000 oricum nu poti sa mergi, pt ca troncane), iar pe la 8000 fara pasager in primele trepte de viteza poti sa rupi aderenta.

Frinele fata radiale cu 4 pistonase si discuri de 320mm te dau cu outele de rezervor, daca tragi moderat de maneta, altfel faci un frumos stoppie fara sa vrei. Frina spate cu etrier flotant necesita o apasare destul de energica si nu te lasa sa blochezi roata prea usor.

Pozitia in sa este foarte buna, poti sta cu spatele drept si ghidonul este larg, dar in oras simti ca iti iau foc nadragii, pt. ca tobele sint sub sa. La drum lung nu ai unde sa pui bagaje, doar in rucsac sau in tankbag, dar asta inseamna ca nu te mai poti apleca pe rezervor, iar de la 150km/h devine cam incomoda.

Consumul este de 7.5 la 3000-5000 de ture(utilizare normala) si 8.5 la 8000 de ture.

 

P.S. Am uitat sa va spun ca in cele din urma am cumparat motocicleta de la moto adventure bucuresti, pt ca nu m-am inteles cu dealer-ii austrieci sa-mi dea nr. provizoriu, iar diferenta de pret nu era prea mare.

F.F. IMPORTANT: moto adventure nu are tester pt Superduke!!! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul ala arata de ma doare.

Acum, orice ktm are si parti nasoale, stii, dar de impins n-o s-ajungi sa impingi la el

Asa ca daca tot vrei si poti, ia-ti-l... la cum arata mai vrei si fiabilitate? :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, orice ktm are si parti nasoale, stii, dar de impins n-o s-ajungi sa impingi la el

Asa ca daca tot vrei si poti, ia-ti-l... la cum arata mai vrei si fiabilitate? :)

 

Deja am 6400 km cu el. Iar de impins nu l-am impins pt. ca eram la vreo 20 km de casa cind a cedat pompa de benzina, asa ca a trebuit sa platesc un papuc sa ma care! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...