Sari la conținut

Monster Vs Hornet Vs Bandit Vs Raptor Vs Gs500


Sniky
 Share

ce preferati ?  

330 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Salutare . Intrebare asta vine in urma unor "sapaturi" pentru a-mi lua o drujba. Dupa ce am incercat anul trecut sa obtin un credit (bine-nteles ca nu am reusit), anul acesta incerc dinou si toate aste pt ce .. Ca sa-mi iau motor :crack: Si acum in urma brain stormingului facut de mine cu mine insumi am hotarat sa nu imi iau vitezista ca nu are rost, asa ca am zis ca un naked (daca am bani poate un viitor streetfighter) "mititel" de fatzait prin oras si turing. Si acum eu as vrea sa imi iau un bandit sau o hornet pt ca restu ori nu am bani ori am primit feedback-uri negative. Asa ca va rog lamuriti-ma si pe mine sau mai bine zis veniti cu argumente pro si contra motoare-lor. mentionez ca ma imprumut de 3600 si mai pot sa pun din buzunar vre-o 500 de iepuroi :wave: ..

multumesc anticipat si sper sa ne vedem la o tura :hug: (oh please, o please God)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

va rog sa imi spuneti si de ce preferati modelul pe care l-ati votat .. si ce m-ar imbraca mai bine :crack: s inclima mai mult spre bandit , dar nci hornetu nu e de lasat . in fine intai sa ma vad cu cascavalu in mana si dupaia vad eu pe ce soareca il dau :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat Z750 pt. ca are motorul cel mai 'plin' dintre cele de mai sus, dar mai degraba ti-as recomanda Suz SV650... Cagiva Raptor 650 are acelasi motor, de altfel. In reprize si la turatii joase-medii merg mai bine decat un Bandit 600. :crack:

 

edit: oricum, Z-ul e peste bugetul tau.

Editat de Wan Ted
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat pentru Raptor650. La fel cum a zis si @Wan Ted, are motorul de pe Suzuki SV650 care in oras este o placere sa-l conduci. Este motor in V, cu cuplu mare, top speed mai mic decat la un 4L, intr-adevar, dar ai spus ca nu vrei vitezana :hug: Personal, detin un SV650 din 2002 de care sunt foarte multumit! Am mai mers si pe Bandit (dar cel de 400), pe CBR, si pot spune ca SV-ul continua sa ma surpinda! Al meu este naked si in afara pana la 130-140 poti sta pe el fara pb (in conditiile in care nu ai nici un fel de parbriz sau alt tip de deflector). Pt mai mult e recomandat sa-i pui ceva in fata! Alt avantaj (din punctul meu de vedere) este ca nu trebuie sa schimbi vitezele foarte des, tocmai din cauza cuplului din ture joase! A doua varianta ar fi un Bandit.. :crack: Mult succes cu banca :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Wan Ted :crack: multumesc (as fi luat z 750 da nu-i cash ce sa ii faci )

@amimagz multumesc :wave: de sv am uitat :hug:

hmm .. eu o sa fol motoru day by day sa ma duc la munci .. sa ma duca si sa ma aduca repede (in conditii de siguranta) din giulesti pana pe valea cascadelor :eek: si o sa vreau sa si plec cu el prin tara (am multe locuri frumoase de vazut .. ca de cand am fost mititel nu prea am fost in excursii) si poate sa ii trag si un top case ocazional. SI acum intervine intrebarea aia ciudata : oare e bun un naked? .. vreau de la viitoarea iubita (motor) sa fie manevrabila sa pot sa ma bag printre masini si pe trotuar daca e nevoie si sa tina la drum lung o viteza de croaziera de 140 - 150 (sper ca nu am sarit calu la viteza .. da ma gandesc ca A2 (soarelui) e dreapta si te duci intins pana dai nea gigi de la tzara care mere cu conserva be banda de laga ax cu 80 la ora )

si pan la urma sa ma vad eu cu cashu in mana :ok: acum sigur ma vad :ok: mi-am schimbat jobu :D

dupa ce imi iau moto sa vedeti voi topice de genu VREAU ECHIPAMENT :finger:

multumesc

 

aa si mai conteaza oarecum si papatu :finger:

Editat de Sniky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hornet fara discutie.

4L, ciclistica perfecta, usoara, nervoasa cand e cazul, cea mai serioasa reprezentanta din ro.

Kuxi

avand in vedere ca are motor de CBR(asa stiu eu) e si nervoasa si cred ca papa si mai mult cand o tragi de urechi .. in fine la alfa motors sunt vre-o 3 bucati dintre care una din 2002 la minunatul pret de 4000 de iepuroi .. da dupaia merg doar cu casca :|restu echip il iau in 2- 3 luni :crack:

mulumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine ar fi sa le incerci. Faci o tura, vezi cum te simti, cum iti place motorul.. au caractere diferite, important e sa 'ti se potriveasca'.

 

Eu votez totusi SV650 in continuare - Hornet-ul are putere mai mare, dar trebuie sa o turezi bine, si orasul nu e locul potrivit pt asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Sniky: daca vei sta in oras 90% din timp, atunci naked! Cand iesi afara ii poti pune un parbriz deflector care se gaseste pe louis.de de pe la 30 de euroi.. daca nu ma insel! Daca totusi stai mai mult afara decat in oras, recomandat este un touring, care va fi totusi mai putin manevrabil in oras fata de un naked. Toate cele bune! :crack:

Editat de amimagz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare lume :crack: mi-am depus actele si luni teoretic voi avea cascavalu in mana ... si atunci incepe distractia :| .. inc anu m-am hotarat ce vreau sa imi iau si de aceea, dupa cum mi s-a spus , cea mai buna solutie ar fi sa le incerc

si am de incercat asa

bandit

hornet

sv 650

si aucm unde gasesc eu motociclist amabili sa ma dea si pe mine o tura sau sa imi spuna ce si cum .. nu am pretentia de a ma ura eu pe ea si sa ma zumzaiesc :wave:

ahhh ... nu vine luni mai repede :hug:

Editat de Sniky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare lume :wave: mi-am depus actele si luni teoretic voi avea cascavalu in mana ... si atunci incepe distractia :| .. inc anu m-am hotarat ce vreau sa imi iau si de aceea, dupa cum mi s-a spus , cea mai buna solutie ar fi sa le incerc

si am de incercat asa

bandit

hornet

sv 650

si aucm unde gasesc eu motociclist amabili sa ma dea si pe mine o tura sau sa imi spuna ce si cum .. nu am pretentia de a ma ura eu pe ea si sa ma zumzaiesc :hug:

ahhh ... nu vine luni mai repede :eek:

 

Daca ai casca, te pot face eu o plimbare cu un SV650.. Dar in limitele bunului simt (a se citi legal :ok: .. adica nu gonim ca nebunii prin oras)! Eu nu mai am casca de pasager, dar la o adica, gasim noi! Nu asta e pb! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

casca am de anu trecut cand am reusit sa nu mi se aprobe creditul ... :crack: de mers nu am nici o petentie si nici un gand (cand o sa mi-o iau) sa gonesc aiurea pe strazi ..

daca poti si vrei id-u meu de mess : SNIKYEU

desigur dau banii de gaz si o beica la domn sofer :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat banditul pentru ca sunt posesor de asa ceva si sunt tare mandru de el. Ti-l recomand pentru ca e super comod, trage din turatii joase , estetic arata mai bine ca unele dintre cele enumerate mai sus datorita faptului ca are blocul mult mai lat ca restu, dar asta depinde de gustul tau si numai de gustul tau. Citeam ca vrei croaziere la 140-150 la ora, ei, cu naked -----------------------hmmmmmmmmmm--------ia un S ca te ia naiba fara windscreen la viteza aia, eventual poti pune unu si pe naked dar totusi inclin spre S. Oricare ar fi , spor la el si sa il alegi pe care ti se potriveste cel mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat banditul pentru ca sunt posesor de asa ceva si sunt tare mandru de el. Ti-l recomand pentru ca e super comod, trage din turatii joase , estetic arata mai bine ca unele dintre cele enumerate mai sus datorita faptului ca are blocul mult mai lat ca restu, dar asta depinde de gustul tau si numai de gustul tau. Citeam ca vrei croaziere la 140-150 la ora, ei, cu naked -----------------------hmmmmmmmmmm--------ia un S ca te ia naiba fara windscreen la viteza aia, eventual poti pune unu si pe naked dar totusi inclin spre S. Oricare ar fi , spor la el si sa il alegi pe care ti se potriveste cel mai mult

 

...aaand the all time award for the best looking engine goooest too... the Suzuki Bandit :crack:

 

Adevarul e ca e legendar blocul motor de pe Bandit 600/1200. Pur si simplu e spalatorie de ochi. Nu se compara cu blocusoarele "chele" racite cu lichid. Parerea mea.

 

Ghici cu cine am votat... :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ducati monster e beton foarte usor toti prieteni care au mers cu el au ramas uimiti si aveau si ei motoare cu care sa compare (r6,r1,hornet,bandit,rsv,cbr600.etc) la 140 nu e deranjant vintul 7% in oras si e de cel de 750 cu carburatoare se desface foarte usor sa ii schimbi filtre,baterie etc., fara sa desfaci nici un surub,

frine super de serie brembo gold cu furtune racing, tot de serie din 95.

 

sau 93, apropo monster a inventat naked

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricare va fi alegerea ta sa fie un 4L pt ca V2-ul nu prea te aranjeaza ca incepator. La v2 la turatii mici daca scapi mana in gaz e o problema mult mai mare decat la un 4L . Daca esti incepator parerea mea este sa te orientezi catre un 4L oricare ar fi acesta . Am mers pe amandoua tipuri de motoare si cred ca V2-ul este excelent pt oras dar in mana unui cunoscator , la tine existand riscul sa te dai pe o roata instant, sa bruscheze etc . Succes in alegerea mobrei dar tine cont si de umilul meu sfat . :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e incepator,nu e mai bine un 2 linie?un gs 500?manevrabil,docil,usurel,frumusel...

am votat pt ducati,are personalitatae,dar si unele..hm...bube..

Pe departe ai dreptate dar am zis ca e mai bine 4L fata de V2 ca asta a pus . Clar 2L, 500cc, max 70 cai e recomandarea . Ms pt completare . :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu Sniky, esti ruda cu Bulterieri? De Z750 nu ai bani, lu' nea Ducati i-ai pocit numele la fel si cu GS-ul de la Suzuki asta ca sa nu mai zic de Hornet care este CB600F(CBF600 e alt model), de ce le-ai mai trecut in lista ?

 

Daca era decat o singura greseala treceam cu vederea ca poate esti obosit, dar chiar asa sa pocesti aproape toate numele din poll plus titlul:

"ce ati preferati ?"

 

Nu ma intelege gresit, nu sunt genul care surprinde greseli de exprimare/gramaticale fara a vedea substanta enuntului dar ma faci sa cred ca nu ai habar cu ce se mananca aceste motorete.

Plus ca mai e un topic cu aproape aceleasi modele, de fapt nu aceleasi pt ca sunt scrise corect denumirile modelelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi plac toate, dar mai ales raptor cu cele 2 evacuari superbe si faptul ca e italiana are stil si e bine ca se face in europa. gasesti piese.

dar imi place cel mai mult z750, un adevarat streetfigher, super puternic.

am vaz ca e 6500 ddp la unitedmotors, parca asa scria pe site. eu zic ca merita si nou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce recomand eu: vezi semnatura

 

dar! parca nu as recomanda-o unui incepator absolut din cauza puterii la turatii joase si mai ales a dimensiunilor, e foarte grea si ai impresia ca navighezi un vapor (fata de feelingul de bicicleta de pe gs500).

daca vrei un motor FOARTE fiabil pe care sa-l folosesti multa vreme iti recomand un ntv, dar fa un test-drive mai intai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni .. imi cer scuze .. din nefericire cand am deschis acest thread eram dupa 12 ore de munca de noapte .. in fine nici acum nu sunt prea breaz (dupa un party) .. mare habar nu am despre modele .. un tovaras cu ducati de 900 (despre ducati nu stiu prea multe .. stiu ca dupa cum a mai zis cineva el a inventat nakedu) despre raptor nici atat .. singurele motoare cu care am mers (asa o tura de control cu 2 sau 3 curbe) sunt zzr1100; honda transalp si jawa (sport din 60) ... anu trecut vroiam super speed, dar dupa ce am mers cu zzr-u ala nu mai imi arde de SS plus ca in oras (unde o sa il fol eu cel mai mult) o sa ma fal fal pe el de SS. Sicer deja m-am orientat spre un Hornet .. acum 2 zile dupa ce am mai cetit si eu pe net ca este si un model cbf600 (diferit de hornet) . Am luat cash-u de la banca :lol: 3700 in mana si acum sa studiez piata .. ori ma duc cu cineva cu duba sa mi-l iau din IT sau prin italia motors . Desi acum ma gandesc ca poate un supermoto de 125- 350 (daca exista de 350) m-ar tenta mai mult, dar ma gandesc ca la drum lung nu prea am ce face cu el .. in fine inclin foarte mult spre hornet ... faza ca sunt incepator .. mai da-o colo .. nu am exp o sa merg si eu pe burta un sezon .. nu mi-am propus sa ajung acasa cu garnitura de 4 scanduri .. si ma consider destul de matur incat sa ma urc pe un motor .. aaa si nu vreau sa dau cash-u pe ceva care in 4 ani (pe atat am facut imprumutu ... deci o sa muncesc caun caine 4 sa il achit) sa trebuiasca schimbat sau sa inceapa sa cada una alta si sa bag iar bani in el ...

 

in fine eu va multumesc pentru sfaturi .. daca e cineva care ma poate lua la o tura o sa va fiu recunoscator :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sniky draga,daca te iau la o tura cuX4,n-ai sa mai vrei alt motor si e putin mai scump decit ai tu.Noteaza numarul asta 0744355353,Catalin.Am vorbit acum cu el la tl.si mai are motorul.Are un Hornet 900 cm din 2002.Suna-l si vezi ce faci.Sa ne spui si noua ce ai facut.bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau 93, apropo monster a inventat naked

 

noa ca am mai aflat una... :lol:

 

Oricare va fi alegerea ta sa fie un 4L pt ca V2-ul nu prea te aranjeaza ca incepator. La v2 la turatii mici daca scapi mana in gaz e o problema mult mai mare decat la un 4L . Daca esti incepator parerea mea este sa te orientezi catre un 4L oricare ar fi acesta . Am mers pe amandoua tipuri de motoare si cred ca V2-ul este excelent pt oras dar in mana unui cunoscator , la tine existand riscul sa te dai pe o roata instant, sa bruscheze etc . Succes in alegerea mobrei dar tine cont si de umilul meu sfat . :D

 

Sigur... ai putea sa incepi cu un GSX 1400 sau un XJR 1300. Nici un CB 1300 nu e atata de slab incat de te plictisesti in 2-3 luni de el. GSXul e 4L are numa un pic peste 130 de NM, cam fix cat Hayabusa sau un pic peste, numai ca de la mult mai putine ture. Da nu-i o problema daca scapi mana in gaz. Chiar deloc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...