Sari la conținut

Monster Vs Hornet Vs Bandit Vs Raptor Vs Gs500


Sniky
 Share

ce preferati ?  

330 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mai baietzii ati dat-o in diverse rau :D .. le fum am dat-o si eu .. in fine .. cum imi iau si motor ca zac banii in banca .. ce mama maibii .. inca sunt nehotarat in privinta drujbelor .. si mai ales cum sa cumpar o drujba .. sa ma duc dupa ia in IT sau sa o comand la Italia motors :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in legatura cu cbf-ul de 500....am mers cu una(noua) si mi se paere extrem de manevrabila. ca aspect este simpatica, si nici mica nu pare. ce m-a impresionat a fost abs-ul. duminica am luat din nou motoreta cu pricina, tocmai ca sa vad cum intra abs-ul. i-am dat vreo 80, si am franat pe fata violent. pur si simplu se ingroapa de fata in asfalt, si nu-ti derapeaza sau sa-ti fuga fata deloc. are suficienti cai ptr inceput. cine zice ca 50-60 de cai sunt putini, sa ma pupe undeva. nu cred ca atunci cand ai un motor de 100de cai, ii folosesti pe toti cum trebuie si cand trebuie. folosesti 80, si restul dorm....

consider ca-i un motiv sa schimbi un motor nu ca nu-ti mai place cum trage, ci pur si simplu ca esti atat de maestru pe motoreta respectiva, incat vrei sa imblanzesti alta.

 

parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai baieti da despre Cagiva Raptor ce spuneti ??? stice cineva ceva .. are asa ceva ? e fiabila (sa nu ma apuc sa bag bani in ea ) cat consuma? cum se comporta la drum ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general cagivele sunt slabe(din auzite). nu vrei un ducati monster de 600 din 2003 cu 3800 coco?

se vinde la reprezentanta ducati din ct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciao !

Eu am fost la fel ca tine :baldy:

Am vrut Cagiva Raptor 650 ... fara indoiala e mai faina ca suzuki sv ...

(are saua mai mare mai confortabila , cand mergi la drum lung e mai bine pentru pasager , etc .

Cert este insa ca este mai scumpa ca un suzuki SV (la mana 2 in Italia).

Asa ca m-am hotarat sa imi iau Suzuki SV . (sa mentionez ca am vrut minim anul 2004 - injectie)

Am trimis pe cineva in Itialia, si nu a gasit la momentul respectiv SV-ul .

Si a cumparat dupa experienta lui o Yamaha FZ6 . A adus-o si mi-a placut . Si am luat-o .

Dar eu nu sunt incepator . Prima motocicleta a fost Suzuki GS500 .

Deci e cea mai buna dupa parerea mea ca incepator . Iti faci mana pe ea , mai repari o kestie , accesoriile sunt ieftine ... pretul nu ii scade asa rau ... ca tot timpul o sa fie incepatori . Eu am luat-o cu 2100 si am vandut-o cu 2000 ... dupa 2 ani .

In fine . Cagiva raptor e super tare , ciclistica de MV Augusta, Frane de Frane, Motor de Motor, singurul punct slab e bordul ei triunghiular . Dar merge ! Am votat Cagiva .

 

Success !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc .. nu stiu de ce toti se plang de cagiva .. si eu am auzit ca cineva cu o cagiva (canion mi se pare)) i-a tosnit motoru dupa o zi de endureala .. asta, raptori are moto si cutie de suzi sv si din cate stiu eu semi injectie .. m-am uitat si eu pe net si pe bikez are punctaj mai mare decat sv care are punctaj mai mare decat hornet :|

monster de 600 .hmm dupa mine e si scump si parca nu stiu ala de 600 e mult mai slab :baldy:

ahh firar mama lor sa fie de drujbe :baldy:) stau cu babanii de o sapt in banca ... si inca nu stiu ce sa fac .. asta raptoru e la TM cu garantie 1 an la cutie si moto .... am mai gasit pe cineva care aduce moto mai subtire la cash adica cu max 500 de iepuroi din afara .. da tot nu stiu ce sa imi iau :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai banii de Gagiva i-ati Cagiva .

E cea mai tare .

E mai faina ca Ducati .

Ducati , merg ele bine, sunetul e frumos, dar mie nu-mi plac cum arata .

Parca sunt facute de instalatori ... cu frtunele alea pe acolo . Neterminate asa .

Motoru de sv ... arata brici . E racit cu apa . E super tare .

 

PS cat e gagica in timisoara la omu ala ?

 

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ fanel cagiva e 3500 cu garantie 12 luni la moto si cutie .. in fine .. am mai vb cu lumea si mi-au cam zis ca daca imi iau cagiva ma fac si importator de piese (adica e mentenata scumpa .. si Doamne fereste sa cada ceva)

in fine m-am cam potolit .. nu prea merita sa iau ceva din RO sunt mult mai scumpe decat in IT .. cu totu adus cinstit si impatriculat ma costa mai putin . Singura care merita luata de aici ar fi Cagiva aia .. da nu stiu ce e cu ea .. si nu gasesc pe nimeni care sa ii zica o parere obiectiva .. sau care sa fi avut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu piesele e asa si asa .

Se gasesc in Italia ... si Italia e mai aproape ca Japonia :crack:

Eu mi-am adus din italia motocicleta Yamaha .

am scris mai sus .

 

dc vrei detalii si pareri putem discuta pe privat ca sa nu mai incarcam forumul aici .

 

Cagiva e fain modelul 2005 sau de la 2005 in sus.

Alea mai jos de 2005 sunt cam ca Ducati !

Editat de Fanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mm da se pare ca pana la urma ori o sa plec eu dupa drujma ori un preten o ri o cunostinta de-a unui preten .. :kick: variantele s-au de moto s-au mai schimbat

acum ma gandesc ca o sa iau cam ce gasesc si imi place mai mult acolo

Honda (nu stiu cum e cu consum da stiu ca pasageru sta bine)

bandit (la fel ca la 'onda)

raptor (nasol cu pasageru si sunt in dubii cu fiabilitatea)

sv (nu mi se pare prea "appeling" si ala pe injectie e scump )

 

urasc sa fiu asa indecis si sa ma confrunt cu situatii confuze :| nu stiu de ce dar presimt ca o sa imi iau un gs :crack:) si inchei povestea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yapi :cheers: :D marti plec si eu dupa drujba in IT :bounce: si acum ramane o intrebare

CE MOTO SA IMI IAU ?

hornet 600

sau

Suzuki SV

 

Au mai ramas astea din toate candidatele :peace: acum sa ajung acolo si sa vad ce gasesc ... acum .. voi ce ai lua .. eu o vreau pt oras in general si sa mearga si la drum lung :moto: si confortu pasagerului ma intereseaza upic :D (altfel cred ca imi luam ducati :( )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu sa iti raspund: trebuie sa stai si bine pe ea. Lasa tu confortul pasagerului pe ultimul loc. Trebuie sa stai tu comod pe ea.

 

Conteaza ce inaltime ai, ce greutate. Oricum, alea sunt motoare mari pt incepatori. Dar e alegerea ta.

 

Iar la consum: ce conteaza "1 Litru /100 km" diferenta intre ele? Faci un drum pana la mare, te costa 10ron in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar la consum: ce conteaza "1 Litru /100 km" diferenta intre ele? Faci un drum pana la mare, te costa 10ron in plus.

"1 litru/100 km" pana la mare (drum intins) poate insemna cel putin "1,5 litri/100 km" in oras. Iar omul vrea sa foloseasca motorul predominant in oras. Daca merge zilnic Giulesti-Valea Cascadelor, are cel putin 20 de km de strabatut dus-intors, indiferent daca o ia pe centura sau pe la Podul Grant). Ar insemna grosso-modo 100 km pe saptamana, adica tot grosso-modo un plin la 10-14 zile, daca nu se avanta la plimbari colaterale. Abia acum isi poate face niste socoteli si sa decida cat de important este consumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"1 litru/100 km" pana la mare (drum intins) poate insemna cel putin "1,5 litri/100 km" in oras. Iar omul vrea sa foloseasca motorul predominant in oras. Daca merge zilnic Giulesti-Valea Cascadelor, are cel putin 20 de km de strabatut dus-intors, indiferent daca o ia pe centura sau pe la Podul Grant). Ar insemna grosso-modo 100 km pe saptamana, adica tot grosso-modo un plin la 10-14 zile, daca nu se avanta la plimbari colaterale. Abia acum isi poate face niste socoteli si sa decida cat de important este consumul.

 

Eu personal nu ma mai uit la consum. Am avut o honda care lua 3.8% afara daca mergeam cu 100kmph fix.

Acum am o honda dubla in cilindree si ia 5,5% - 6% in conditii mai grave (minim 100).

 

Iar in oras: honda aia mica lua 6,5% - 7% ca o "violentam", iar asta mare ia 8,9% - 9,2% si merg chiar mai relaxat ca e foarte puternica.

 

Sincer: pt mine nu conteaza acel "1%" daca am siguranta, confort, rezerva mare de putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. ai uitat sa specifici ca prima honda era din 1988 (sau 86) nu mai tin minte iar a doua e cam cu 8 ani mai tanara.

2. 1, 5 litri la 100 km se traduc in cel putin 15 litri pe luna daca mergi ca omu'

3. consum inseamna si poluare si poate pe tine nu te intereseaza dar altii chiar vor un aer mai curat si sunt dispusi sa sacrifice excesul de putere (60+ de cai sunt arhisuficienti in oras)

 

mm da se pare ca pana la urma ori o sa plec eu dupa drujma ori un preten o ri o cunostinta de-a unui preten .. :crack: variantele s-au de moto s-au mai schimbat

acum ma gandesc ca o sa iau cam ce gasesc si imi place mai mult acolo

Honda (nu stiu cum e cu consum da stiu ca pasageru sta bine)

bandit (la fel ca la 'onda)

raptor (nasol cu pasageru si sunt in dubii cu fiabilitatea)

sv (nu mi se pare prea "appeling" si ala pe injectie e scump )

 

urasc sa fiu asa indecis si sa ma confrunt cu situatii confuze :| nu stiu de ce dar presimt ca o sa imi iau un gs :cheers:) si inchei povestea

 

Daca ai plecat inseamna ca vin si io dupa razboi... scuze

 

1. Banditul, mai ales cel dupa 2004, e foarte misto ca motor de turism. E stabil, confortabil chiar si pt pasager, dar nu trezeste simturile asa cum o face Monsterul (desi are un surplus de cai destul de consistent).

2. Honda Hornet&Ducati Monster sunt superbe pt mers de unul singur: agile, nervoase (chiar daca Monsterul 620 are numa' 62 de cai) dar la capitolele pasager si confort :ok: ...

 

Restul nu le cunosc nu ma pot exprima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare ;0 multumesc :ok: .. pai ce sa zic acum sunt la O radea si maine plec spre it :blink: am vb pt un suzi sv 650 din 2004 http://www.moto.it/usato/usato03.asp?EID=1113478 .. cu Doame Duamne inainte :cheers: in fine daca obiecteaza cinva .. nu stiu cum sa mai ia leg cu mine :| poate mobil 0745291373 sa speram ca toate o sa fie roz :crack: va anunt si sa nevedem motorizati .. cel putin eu :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. ai uitat sa specifici ca prima honda era din 1988 (sau 86) nu mai tin minte iar a doua e cam cu 8 ani mai tanara.

2. 1, 5 litri la 100 km se traduc in cel putin 15 litri pe luna daca mergi ca omu'

3. consum inseamna si poluare si poate pe tine nu te intereseaza dar altii chiar vor un aer mai curat si sunt dispusi sa sacrifice excesul de putere (60+ de cai sunt arhisuficienti in oras)

Daca ai plecat inseamna ca vin si io dupa razboi... scuze

 

1. Banditul, mai ales cel dupa 2004, e foarte misto ca motor de turism. E stabil, confortabil chiar si pt pasager, dar nu trezeste simturile asa cum o face Monsterul (desi are un surplus de cai destul de consistent).

2. Honda Hornet&Ducati Monster sunt superbe pt mers de unul singur: agile, nervoase (chiar daca Monsterul 620 are numa' 62 de cai) dar la capitolele pasager si confort :ok: ...

 

Restul nu le cunosc nu ma pot exprima

62 de cai reprezinta f mult pt un incepator...pot sa spun ca l-am plimbat o tura p un prieten care incepator fiind vroia un minim d 100 d cai...ca doar asa trage...si dupa o tura cu un bonneville d 250 kg si 60 d cai...nu se mai putea tine p picioare...o ora a zis incontinuu k "nu se poate frate"...atat a putut sa scoata din gura...asa k...un monster de 180 kg shi 62 de cai ...nu e tocmai docil...62 d cai sunt super pt inceput...parerea mea...asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

cu putin timp in urma m-am gasit in aceeasi situatie "hornet bandit monster sv"....

Am ales monsterul 620, incepator fiind am considerat ca este arhi suficient. Am avut dreptate chiar am exagerat un pic :cheers:. Oarecum tanjesc dupa turatiile alea mai mari cand o lasi sa curga.... in frana de motor, asa cum fac japonezele cand tragi un pic de ele.

 

In 2 saptamani am facut vreo 1400 de km... am fost la craiova, acasa....sa vada si mamica ce si-a cumparat nebunu. Pe autostrada se cunoaste lipsa vreunui element aerodinamic "n-am avut parbrizul acela". De la 160 in sus e o aventura sa stai pe ea.... decolezi, sau cel putin asta simti. Franele is foarte bune... partea proasta a lucrurilor este ca nu am mai mers pe altceva pentru a putea compara cat de cat.

 

Sunt sigur ca as fi fost fericit cu oricare dintre cele de mai sus.... o motocicleta iti poate oferii satisfactii la orice cilindree, marime, tip, firma etc. Sunt masinarii producatoare de placeri si senzatii cum rar gasesti.

 

Bafta tuturor celor care planuiesc, au cumparat si sunt la inceput, motociclisti cu experienta si monstrii lor!!!

 

Le-as vota pe toate ma jur.... :ok:

Editat de geckados
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raptor din cate stiu eu are motorul d la sv 650 asa ca daca bubuie nici pe un suzuki nu ar trebui sa fie mai bun ca sunt la fel.

eu am vazut asta vara intr-o revista cumparata din italia oferta 4900 euro raptor nou nouta, si am vaz si acu acelasi lucru pe moto.it.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...