Sari la conținut

Accident Inevitabil! Feritiva De Fufe!


performant
 Share

Postări Recomandate

Ieri am patito si eu! Mrgeam frumusel dinspre pta. Universitate spre Unirii, cand aproape de intersectia de la uniri, cum mergeam eu pe dreapta pe langa masini 25-30 km/h doua fufe(pasagere) fara sa se asigure imi deschid usile de la masina in fata. Nici nu am avut timp sa franez! M-am izbit de parapet! cateva contuzi si julituri nimic rupt(lucky me). Nu pot spune acelasi lucru despre scuterelul meu aprilia guliver: carena interioara fata sparta, far spart, geamu de la ceasuri spart si julitura zdravana pe partea superioara de la ghidon!!

 

 

Acum intreb si eu? Am fost la politie am dat decalarati au gasit soferita vinovata, si mi-a dat asigurarea!

 

Cum fac sa-mi repar si eu scuterelul? Fac ceva cu asigurarea?

 

Care a mai patito sa ma ajute si pe mine!

 

MULTUMESC ANTICIPAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand cei de la asigurare vor incerca sa-ti dea cat mai putin. Astfel trebuia sa fii atent daca a scris gaboru absolut toate stricaciunile cauzate scuterului in urma acestui incident, pentru ca cei de la asigurare vor lua in considerare doar ce e notat gaboru.

Apoi te duci cu asigurarea la firma la care este incheiata si le prezinti situatia. Ei te vor trimite la un agent constatator de-al lor care va verifica ce a scris gaboru ca ai stricat la scuter in urma incidentului si va face demersurile ca tu sa primesti banii sau sa plateasca facturile de reparatie.

IMPORTANT: cand te vei duce la ei te vor intreba daca vrei toti banii in avans sau jumate pentru plata avansului la service-ul unde o vei repara si restul de bani pentru platirea integrala a facturii din service.

SA NU IEI TOTI BANII INAINTE deoarece ei iti vor evalua stricaciunile la o valoare foarte mica (mie banii dati de ei nu mi-au acoperit nici macar jumatate din valoarea pieselor sa nu mai vorbesc de manopera). Asa ca te duci la un service si le ceri o constatare + valoarea la care se ridica reparatiile, apoi te duci cu foaia de la service la societatea de asigurari si vezi acolo cum faci sa primesti de la ei exact cat trebuie sa platesti la service.

Sper sa reusesti sa-ti faci "scuterelul" :crack: integral pe banii lor si sa nu platesti pentru ceva ce a fost demonstrat ca nu a fost cauzat din vina ta, cum am facut eu.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde unde are respectiva asigurarea. Daca are Asirom, Tiriac, Omniasig, e OK. Daca are Astra, va trebui sa ti-l faci pe banii tai si sa astepti banii de la ei la urmatoarea febra a asigurarilor obligatorii, prin iunie-iulie. Unita, parca, da bani dar cu mult mai putini decat trebuie, tre sa mai platesti din buzunar la service ca sa acoperi. De restul nu stiu.

Bafta la reparatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o comisie de supraveghere a asigurarilor de care la parlitii astia de asiguratori nu le face fantastic de mult sa auda si nici sa aiba de a face cu ei.

 

Ata o stiu de la firma de leasing cand am avut nemultumiri legate de idiotii (Unita) la care ave-am CASCO si care m-au tinut cu masina 2 luni in service ca nu au vrut sa comande componenteleintregi ci doar pe bucati

Editat de kkk_kkk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... cum mergeam eu pe dreapta pe langa masini 25-30 km/h doua fufe(pasagere) fara sa se asigure imi deschid usile de la masina in fata. Nici nu am avut timp sa franez! M-am izbit de parapet! ...

Bebe mic, 25-30 km/h este o viteza cosmica atunci cand te bagi prin dreapta masinilor stationate!

 

Am vazut o multime de scutere circuland astfel. Nu pot decat sa va urez multa bafta, aveti nevoie.

 

Cu reparatiile o sa cam tragi, trebuie sa ai rabdare de elefant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am spus o medie 25-30 km/h, nu stiu exacta cat aveam, probabil mai putin, mai mult! Oricum un astfel de accident e greu de evitat , sa intamplat intr-o secunda, si cred ca daca aveam viteza mai mare imi rupeam ceva !

 

Oricum multumesc tuturor pt sfaturi, si spre ghinionul meu femeia are asigurare de la astra! Marti ma duc la constatare pe la city center!

 

Am mai avut prob. cu astia de la astra, au putine service-uri in care se accepta asigurare de la ei!

 

A durat aproape 2 luni sa-mi faca masina, si tot am ramas cu o janta zgariata, pt ca vezi doamne nu au gasit modelul nicaieri !

 

Multumesc inca odata tuturor, si fiti cu ochi in 10 ca nu se stie de unde sare ghinionul!

 

bafta tuturor

Editat de performant
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol ce ti s-a intamplat, dar trebuia sa stii ca prin dreapta oricand se poate deschide o usa.

Un amic de al meu a avut inspiratia sa puna frana pt ca a vazut-o pe aia de pe scaunul din dreapta ca il pupa pe ala,soferul, si s-a gandit ca o sa se dea jos, ca altfel il vedeam zburand...

Eu cand merg printre masini din 10 fufe, 8 vorbesc la mobil, dupa ce ca nu sunt in stare sa mearga cum trebuie cu 2 maini, acum nu au decat una si cu gandul la conversatie si nici nu folosesc hands-free-ul ca de nu da bine. Poate de aceea le sare inima cand vad motocicleta langa ele, pt ca oglinzile sunt pt machiaj nu pt trafic... . Sa ma scuze doamnele care le folosesc la ceea ce au fost proiectate, dar parca prea multe doamne sunt aeriene in trafic...

Cat de restul o sa te "distrezi" la greu cu reparatul si cu recuperatul baniilor... nervi si rabdare sa ai, ca de restul numai de bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...