Sari la conținut

Cehia...ati Fost Careva?


Postări Recomandate

ati fost careva prin cehia recent?

dupa Paste , eu trebuie sa aduc o masina din dresda(germania) si cel mai scurt drum spre tara e prin praga si viena.

intrebarea e : cum sunt autostrazile si drumurile prin cehia?

au taxe de autostrazi?

cat costa benzina?

se poate plati cu euro sau trebuie sa schimbi in moneda locala....

politia sta la panda cu radarele ca la noi?

ce alte sfaturi puteti sa-mi dati?

multumesc ptr. orice informatir utila!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost eu cu masina pe acolo.

Nu sunt taxe de autostrada, strazile sunt mai bune dacat la noi, la benzinarie platesti in moneda lor sau cu cardul cel mai usor... si nu am vazut radare pe acolo.

 

Eu am fost pe 26-27 decembrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati fost careva prin cehia recent?

dupa Paste , eu trebuie sa aduc o masina din dresda(germania) si cel mai scurt drum spre tara e prin praga si viena.

intrebarea e : cum sunt autostrazile si drumurile prin cehia?

au taxe de autostrazi?

cat costa benzina?

se poate plati cu euro sau trebuie sa schimbi in moneda locala....

politia sta la panda cu radarele ca la noi?

ce alte sfaturi puteti sa-mi dati?

multumesc ptr. orice informatir utila!

Autostrazile sunt decente.

Exista un fel de rovinieta pentru autostrada, valabila un anumit numar de zile, minim 7 parca.

Nu mai retin cat era benzina, in jur de 1 euro pe litru.

Poti plati cu euro in unele magazine, dar cursul oferit de ei e execrabil. Atentie mare la teparii de la casele de schimb, sunt mai smecheri decat romanii. Recomand sa schimbi in coroane la banca sau sa platesti cu cardul.

N-am vazut radare, doar masini de politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autostrazile sunt decente.

Exista un fel de rovinieta pentru autostrada, valabila un anumit numar de zile, minim 7 parca.

Nu mai retin cat era benzina, in jur de 1 euro pe litru.

Poti plati cu euro in unele magazine, dar cursul oferit de ei e execrabil. Atentie mare la teparii de la casele de schimb, sunt mai smecheri decat romanii. Recomand sa schimbi in coroane la banca sau sa platesti cu cardul.

N-am vazut radare, doar masini de politie.

 

 

 

eu am schimbat la casa, si cu toate ca parea ala mai inchis la culoare nu mi-a tras teapa...

 

in prima zi am schimbat la banca dar la banca iti ia comision, la case e free...

 

 

 

am primit PM de la om si i-am raspuns din ce stiu si eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost saptamina trecuta la Praga, cu avionul insa. Preturile mi s-au parut super ok, mai mici sau egale cu noi, berea buna rau (amestecata cu Beherovka, o spirtoasa locala cu gust de scortisoara), mincarea cam dulce. Strazile pustii, cred ca in Bucuresti nu e asa nici in we cum era la ei in zi lucratoare.

Subscriu la ce s-a scris, casele de schimb sunt ingrozitor de tepare, cursul la banca e undeva la 27 de coroane / euro, casele de schimb iti dau in mina undeva intre 23-25 de coroane per euro, au comisioane foarte mari cind schimbi din euro in coroane. Mai bine te scoti daca schimbi la banca, acolo ai comisioane ceva mai mici la schimburi mari de valuta, adica la citeva sute de euri. Peste tot spune sa nu schimbi la coltul strazii si sa fii foarte atent la buzunare :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost saptamina trecuta la Praga, cu avionul insa. Preturile mi s-au parut super ok, mai mici sau egale cu noi, berea buna rau (amestecata cu Beherovka, o spirtoasa locala cu gust de scortisoara), mincarea cam dulce. Strazile pustii, cred ca in Bucuresti nu e asa nici in we cum era la ei in zi lucratoare.

Subscriu la ce s-a scris, casele de schimb sunt ingrozitor de tepare, cursul la banca e undeva la 27 de coroane / euro, casele de schimb iti dau in mina undeva intre 23-25 de coroane per euro, au comisioane foarte mari cind schimbi din euro in coroane. Mai bine te scoti daca schimbi la banca, acolo ai comisioane ceva mai mici la schimburi mari de valuta, adica la citeva sute de euri. Peste tot spune sa nu schimbi la coltul strazii si sa fii foarte atent la buzunare :baldy:

 

unde luati voi tepe de astea? poate la Praga...

 

eu am schimbat euro de 3 ori la case de schimb si am luat 27 de Kc pe 1 euro...

 

si la banca mi-a schimbat cu cursul de 27, ceva si la 50 euro, adica 1350 Kc mi-a luat 60Kc comision!!!!

 

aaa si daca platesti la magazin cu euro, aia socotesc pretul la 28Kc si primesti restul in Kc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...