Sari la conținut

Intalnirile


Pavel
 Share

Postări Recomandate

Exista o solutie,numai ca membrii-sefii cluburilor organizatoare, sa lase orgoliile deoparte,la fel si interesele si sa se inteleaga pe zone sa organizeze ceva mare si puternic,gen motorally sau cum le-o zice in SUA.Sa adune sponsorizarile si sa faca ditamai show.Sunt convins ca la sfarsit o sa ramana si bani,ca sa fie impacate si capra si varza.

Ma refer la genul de organizare de genul: Bucuresti- Prahova- Dambovita-Arges, Iasi-Suceava -Neamt, Brasov-Covasna-Harghita, Cluj-Mures-Sibiu, Maramures-Bihor-Satu Mare , Arad -Timisoara -CarasSeverin , Bacau-Vrancea-Galati-Buzau, Constanta cu Tulcea si Braila

 

Si cu program tata,nu asa.Se "rezerva" cate o statiune din zonele mentionate sau grupate si da-i pe chef.Marirea lor la 3-4 zile,ceva de miercuri incolo si da se face timp. In felul asta nu o sa se mai suprapuna intrunirile,mai apuca lumea de strange niste bani de la una la alta,si zonele sunt acoperite mult mai bine.Iar efectul v-a fi mult mai bun,ca sa nu mai vorbim de impactul mediatic si economic.

 

Atat am avut de spus. :ok:

 

 

Da, mi se pare o abordare corecta si realista

 

Comunitatea moto s-a polarizat si acest fenomen va continua.

 

In 2007 nu am fost decit la o singura intrunire, tocmai din motivul ca seamana cam mult intre ele (in mare luat, acelasi program, aceiasi oameni, aceleasi discutii/muzici etc) - nu sariti pe mine ca imi place Cargo si/sau alte trupe ce cinta la intruniri.

 

Dar pe de o parte sunt prea multe intruniri...programarea lor "ocupa" aproape fiecacre wknd din mai pina in octombrie...deci "resursa" de participanti este suprasolicitata...

 

Lipsa de tematici mai specifice...combinata cu multimea de intruniri are ca efect scaderea lor calitativa,...

 

Mi-ar placea mai mult sa exite 2-3- maxim 4 intruniri pe an, organizate la nivel national, fiecare cu tematica ei si mai lungi....

O mega-intilnire generala la inceput si sf de sezon....in loc de 200 de motoare sa fie 5000 :crack:

 

2-3 intruniri gen wknd prelungit (de miercuri pina duminica sau kiar de o saptamina) fiecrae cu specificul ei....vitezanele pe linga un aeroport, etc ...pt liniutze...enduristii intr-o zona de noroaie+stinci+ dealuri...chopperistii la un maraton rock K lumea ....etc...cred ca ati prins ideea....

 

asa ceva ar aduna mult mai multi participanti o data, ar aduce trupe mai serioase, ar putea fin invitati mari campioni enduro sau speed, s-ar putea tine seminarii de siguranta in trafic, de enduro, de mers in viteza, ture prin imprejurimi,. mini-campionate de linutze, proectii de filme, expozitii de poze/arta moto, ar veni firme de piese/echipament/tuning serioase cu standuri...etc etc etc

 

desigur ca nu trebuie uitat ca in marile orase din RO sunt si cite 2-3-4 cluburi, grupuri si grupari care fiecare are mindria si placerea si onoarea de a organiza o intrunire, si rar colaboreaza bine intre ei....dar cred ca timpul si "piata" intrunirilor moto va avea o evolutia asemanatoare cu ceea de fffff pe scurt am descris mai sus.

 

asfalt uscat si bere rece:)

 

 

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da, mi se pare o abordare corecta si realista

 

Comunitatea moto s-a polarizat si acest fenomen va continua.

 

In 2007 nu am fost decit la o singura intrunire, tocmai din motivul ca seamana cam mult intre ele (in mare luat, acelasi program, aceiasi oameni, aceleasi discutii/muzici etc) - nu sariti pe mine ca imi place Cargo si/sau alte trupe ce cinta la intruniri.

 

Dar pe de o parte sunt prea multe intruniri...programarea lor "ocupa" aproape fiecacre wknd din mai pina in octombrie...deci "resursa" de participanti este suprasolicitata...

 

Lipsa de tematici mai specifice...combinata cu multimea de intruniri are ca efect scaderea lor calitativa,...

 

Mi-ar placea mai mult sa exite 2-3- maxim 4 intruniri pe an, organizate la nivel national, fiecare cu tematica ei si mai lungi....

O mega-intilnire generala la inceput si sf de sezon....in loc de 200 de motoare sa fie 5000 :ok:

 

2-3 intruniri gen wknd prelungit (de miercuri pina duminica sau kiar de o saptamina) fiecrae cu specificul ei....vitezanele pe linga un aeroport, etc ...pt liniutze...enduristii intr-o zona de noroaie+stinci+ dealuri...chopperistii la un maraton rock K lumea ....etc...cred ca ati prins ideea....

 

asa ceva ar aduna mult mai multi participanti o data, ar aduce trupe mai serioase, ar putea fin invitati mari campioni enduro sau speed, s-ar putea tine seminarii de siguranta in trafic, de enduro, de mers in viteza, ture prin imprejurimi,. mini-campionate de linutze, proectii de filme, expozitii de poze/arta moto, ar veni firme de piese/echipament/tuning serioase cu standuri...etc etc etc

 

desigur ca nu trebuie uitat ca in marile orase din RO sunt si cite 2-3-4 cluburi, grupuri si grupari care fiecare are mindria si placerea si onoarea de a organiza o intrunire, si rar colaboreaza bine intre ei....dar cred ca timpul si "piata" intrunirilor moto va avea o evolutia asemanatoare cu ceea de fffff pe scurt am descris mai sus.

 

asfalt uscat si bere rece:)

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asadar se pare ca ideea mea nu a fost chiar asa de rea... ba din contra, vad ca este sustinuta si de altii, deci ce ziceti cei care va ocupati cu organizarea acestor festivaluri, oare nu vi se pare si voua o idee buna? Incearca cineva sa puna in practica? :(

 

 

Nu-ti face iluzii, mai e nevoie de minim 5 ani pt o coagulare inter- si intra - cluburi de un asa nivel sa avem si in scena moto nationala 3-4 intilniri mari, tapene si late intr-un sezon.

Si inca ceva...nu m-ar deranja deloc daca organizatorii (unul sau 10 cluburi adunate- mi-e egal) ar face BANI din asa ceva,.,...macar o parte din acele resurse ar merge in organizarea urmatoarei intilniri, restul in cresterea si inflorirea cluburilor "cistigatoare"

munca patriotica s-a facut 50 de ani in tara asta...si privind in jur vedem rezultatul:)

 

pacea profetului fie cu noi:) :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, numai ca eu nu ma refeream strict la faptul ca sa fie 3-4 intruniri mari si late, din contra poa`sa fie si 20 de intruniri, numai sa fie axate pe un anumit profil: sa fie intrunire pt chopperisti, pt enduristi si pt vitezisti.

Mi-e indiferent daca festul e organizat de un club sau daca e organizat de mai multe, important e sa nu mai fie cacealma. Sa nu se mai amestece cei care se dau cu Dr-ul pe-o roata, cu cei care fac burn-out si cu cei care povestesc si beau bere... :(

Si inca ceva... a fi doar 3-4 intruniri pe an nu e o idee chiar atat de buna, pt ca atunci nu s-ar obtine altceva decat un numar mare de bikeri(chopperisti, vitezisti si enduristi), care nu ar face altceva decat sa amplifice cacealmaua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, numai ca eu nu ma refeream strict la faptul ca sa fie 3-4 intruniri mari si late, din contra poa`sa fie si 20 de intruniri, numai sa fie axate pe un anumit profil: sa fie intrunire pt chopperisti, pt enduristi si pt vitezisti.

Mi-e indiferent daca festul e organizat de un club sau daca e organizat de mai multe, important e sa nu mai fie cacealma. Sa nu se mai amestece cei care se dau cu Dr-ul pe-o roata, cu cei care fac burn-out si cu cei care povestesc si beau bere... :)

Si inca ceva... a fi doar 3-4 intruniri pe an nu e o idee chiar atat de buna, pt ca atunci nu s-ar obtine altceva decat un numar mare de bikeri(chopperisti, vitezisti si enduristi), care nu ar face altceva decat sa amplifice cacealmaua.

 

 

In postarea mea ziceam pe undeva> "resursa de participanti e suprasolicitata" :lol:

poate nu am fost destul de clar. :lol:

follow the money zice un proverb vechi/nou da bun.. :(

 

sa o luam de la particular in sus spre general >

cit costa pe 1 biker (cu sau fara gagica/nevasta/amanta) o intilnire?

 

sa luam o distanta medie de 200 km pt deplasare...dus- intors is 400 - benzina/ 3.8 RON Litrul

 

taxa de intrare - xx lei -

 

bere+ potol+ tigari +++++.... xx lei

 

presupunem ce e "de-al nostru" si doarme la cort, sub motor, in piriu, in tufe, etc etc etc - deci nu plateste si cazare la camera/hotel/casutze/etc etc etc

(personal la intruniri ma invelesc cu scutul de sub motor...urmarile :guitar: .......... si a :ok: )

 

 

deci se aduna nolens-volens un mini buget de XXX lei (am pus trei X ...deci de la un minim de 100 del ei in sus)

 

ei...disponibilitatea participantilor de a keltui acest buget pt aceleasi evenimente saptaminal, din mai pina in octombrie, este destul de mica - cel putin pt o mare parte

 

si acum sa o luam de la general la paricular....in tara asta frumoasa sunt 30 000 de motociclisti (sau 28 000 sau poate 45 000) nu conteaza asa mult cifra exacta pt discutia de fata ...

 

ei..din astia XXXXXX bikeri.....aproximativ 25% - 45 % participa sau ar participa macar la 1 bucata intrunire pe an...(sau mai multe)- fiecare are locurile, cluburile, zonele sale preferate , batute de ani de zile, amici, prieteni, simpatii, zone dragi sau zone in care nu a mai fost si vrea sa le viziteze pe 2 roti..etc..

 

combinind "datele" de mai sus ...ce rezulta....zeci de intruniri care aduna 200 - 300 -500 de motoare ( ffff putin de fapt) ...au un program oarecum similar, nici o "specializare" si de multe ori nasc discutii si nemultumiri intre participanti...ca s-a turat vitezana, ca la buda era :ok: ...ca nu era bere, ca nu era papa, ca stripteuza avea sinii prea lasati...kestii din astea de 2 lei...

 

 

sezonul moto beneficiaza de intruniri de deschidere care tin de prin mai pina in iunie....4-5 intruniri .......

e o placere a rominilor festivismul marunt, de dos de curte sau de separeu:)

 

de ce nu exista 1 deschidere "GRAND SEAZON OPENING la care sa se adune TOTI (cum ar suna 3000 de motoare la un loc?? io zic ca fain:)

 

la fel si cu tematicile de peste an....

1 bucata intrunire enduristi - toureri (personal acolo m-as duce)

2. una bucata vitezisti gelati cu pitipoance si DJ

3. una bucata choperisti si bikeri ca rupti din cosmarul unei babutze speriate de golanii imbracati in piele care numai nu o mai violeaza o data :lol:)) (cred si acolo as merge.....vezi partea cu dormitul sub motor din cauza :moto: :banpls: :moto: :blbl:

 

ar coagula si aduna mult mai multe motoare

ar mobiliza alte forte (nu ale inelului lui Sauron:))) - dar organizationale si financiare si de show-biz

mergind bine, s-ar dezvolta si ar creste si inflori si cluburile, si participantii, si motociclsimul national multilateral dezvoltat

 

 

nimica nu se poate face fara > bani si organizare brici

bani si capacitate de a crea ceva nou si de anvergura

bani si renuntare la orgolii

bani si...................

bani si...................

 

mai vb peste 5 ani cidn va incepe sa arate asa teraba pe la noi :lol: trust me, it doesnt hurt, baby:)))))

 

cu scuzele de rigoare si in speranta de anu fi plictisit sau jignit pe careva...

 

al vostru Tafu

Editat de tafu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de acord ca sa existe 3-4 intruniri mari la organizarea carora sa colaboreze mai multe cluburi, pe langa care pot sa existe si altele, dar acestea sa fie de alta anvergura. Dar sunt de acord cu Tafu ca o sa mai dureze ceva timp pana o sa participam la o astfel de intrunire. Ceea ce pot sa spun este ca clubul nostru este deschis la o astfel de colaborare.

 

In alta ordine de idei ma bucur sa citesc sugestii interesante si realizabile pentru intrunirile viitoare.

La concluzia lui @dark_castle_hd, ca motociclistii au asteptari diferite de la o intrunire, am ajuns si noi cand am inceput pregatirile pentru organizare intrunirii Seth on Fire si de aceea am hotarat ca la intrunire sa nu mai fie doar un singur gen de muzica.

O sa fie in cadrul locatiei 2 zone disctincte cu genuri muzicale diferite, deocamdata nu pot sa va dau mai multe detalii pana nu defintivam contractele, dar sper sa fie o surpriza placuta pentru participanti.

 

Va multumim pentru sugestii si sper ca pe viitor sa fie realizate cat ma multe dintre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

ati fost anu asta in vama veche de 1 mai?ati vazut ce era acolo?ei, bine, asteptati-va ca pe viitor sa fie la fel si la intrunirile moto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati fost anu asta in vama veche de 1 mai?ati vazut ce era acolo?ei, bine, asteptati-va ca pe viitor sa fie la fel si la intrunirile moto...

 

 

Poti fi , te rog, mai explicit??? Nu de alta, dar nu am fost si tare am o banuiala, care... sper sa nu fie ceea ce cred eu...

 

In alta ordine de idei, s-au scris aproape 10 pagini la acest subiect, acum intrebarea este... la ce concluzie s-a ajuns??? Cred ca ar fi interesant daca s-ar putea face un sondaj in care sa se poata vota formatiile si concursurile cele mai dorite... un sondaj in care sa se poata propune formatii si concursuri, in vederea votarii acestora, (ca tot vine vremea sa votam :lol: )

Editat de dark_castle_hd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...