Sari la conținut

Cum Arata Moartea La 18-22 De Ani.


stulewa
 Share

Postări Recomandate

Cum fraza "am mercedes si sunt smecher" nu prea mai tine la femei ideea s-a preluat si a fost aplicata la motociclete.

Asa au aparut motociclistii de weekend sau de magheru sa le spunem(ca sa nu dau si nr de pe magheru ca poate mai vin si oameni care stiu sa mearga cu motocicleta p-acolo), care nu au in cap decat sa mearga cu 300 sau 400 la ora daca s-ar putea ori sa faca acrobatii in public pentru impresionarea pasaretului de pe margine care se uda instantaneu la auzul tobelur de carbon care au costat 1500 de euro(ce rol au pe motocicleta conteaza prea putin).

Nu de putine ori am fost rugat de prieteni, cunostinte sau vecini sa imi dau cu parerea in a ii ajuta la alegerea unei motociclete si in 90% din cazuri raspunsul la intrebarea: ce vrei sa faci nu motocicleta? raspunsul a fost: ... vreau si io frate ca am auzit ca se agata bine cu motorul.

 

D-lor motociclismul e un sport, conducerea unei motociclete necesita abilitati si reflexe care se dobandesc in timp si care nu au nici o legatura cu promovarea examenului moto(proba practica).

Pentru cei care se recunosc in tiparele de mai sus si in continuare nu inteleg ca e tragic sa mori "smecher" nu pot decat sa aprind o lumanare...

Am sa va rog pe cei care cititi acest topic si stiti vre-un motociclist cu varsta cuprinsa intre 18 si 22 de ani decedat in accident sa ii treceti aici numele.

sunt sigur ca e o lista lunga dar poate asta ii va pune pe ganduri pe cativa dintre noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cum fraza "am mercedes si sunt smecher" nu prea mai tine la femei ideea s-a preluat si a fost aplicata la motociclete.

Asa au aparut motociclistii de weekend sau de magheru sa le spunem(ca sa nu dau si nr de pe magheru ca poate mai vin si oameni care stiu sa mearga cu motocicleta p-acolo), care nu au in cap decat sa mearga cu 300 sau 400 la ora daca s-ar putea ori sa faca acrobatii in public pentru impresionarea pasaretului de pe margine care se uda instantaneu la auzul tobelur de carbon care au costat 1500 de euro(ce rol au pe motocicleta conteaza prea putin).

Nu de putine ori am fost rugat de prieteni, cunostinte sau vecini sa imi dau cu parerea in a ii ajuta la alegerea unei motociclete si in 90% din cazuri raspunsul la intrebarea: ce vrei sa faci nu motocicleta? raspunsul a fost: ... vreau si io frate ca am auzit ca se agata bine cu motorul.

 

D-lor motociclismul e un sport, conducerea unei motociclete necesita abilitati si reflexe care se dobandesc in timp si care nu au nici o legatura cu promovarea examenului moto(proba practica).

Pentru cei care se recunosc in tiparele de mai sus si in continuare nu inteleg ca e tragic sa mori "smecher" nu pot decat sa aprind o lumanare...

Am sa va rog pe cei care cititi acest topic si stiti vre-un motociclist cu varsta cuprinsa intre 18 si 22 de ani decedat in accident sa ii treceti aici numele.

sunt sigur ca e o lista lunga dar poate asta ii va pune pe ganduri pe cativa dintre noi!

Dl Stiulete are dreptate.

Din fericire nu am avut morbida placere de a cunoste pe cineva care se inscrie in aceste tipare, si nici nu mi-a murit vreun prieten pe motor (inca), dar pot adauga ceea ce am citit acum cateva zile pe forum, la aceeasi rubrica, si care vine cam asa:

"azi se implinesc 2 ani de la moartea prietenului nostru &*%$ care circula pe un motor marca X (a se nota ca era de viteza) pe un drum cu prioritate cand o masina i-a taiat calea. &*%$ mergea cu 100 km/h fara casca si echipament de protectie."

Asa ca luati aminte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18-22? De ce doar pana la 22? Sa sti ca idioti.....smecheri pardon....sunt si mai in varsta de atat. Chiar zilele trecute am cunoscut un "motorist"(pe la vreo 27-28 de ani si care isi luase vitezana de prin sept.) care primul lucru care m-a intrebat a fost: "Ia zi frate p...e ai agatat de cand ti-ai luat motorul?".

Genul asta de oameni vin in toate tipurile, rasele, clase sociale etc. daca nu isi ia moto isi ia BMW si il propteste cine stie pe unde, partea proasta e ca acest gen de oameni dau un nume rau celorlalti care isi vad de treaba/pasiunea lor.

 

P.S. Sigur ca o sa zici ca sunt un pic subiectiv pentru ca am chiar 22 de ani si poate fac parte dintre "ei", dar ce am zis eu mai sus ramane valabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si care ar fi problema daca ar mai muri cate un jmecher(fraier)? fiecare face cat il duce capul. daca nu asculta de vorba buna, inseamna, ca ala este chiar idiot, si chiar ar fi bine sa scapam de astia. sunt satul de jmecheri care opresc in intersectie ca sa stea de vorba, care opresc pe bulevard sa isi bea cafeaua, care isi

"tuneaza" masina cu stopuri clare de tot rasul si n-spe evacuari false, si de idiotii care isi lipesc pe masini semnul cu NIKE. FUCK ALL.

poate ca sunt prea suparat pe tara asta de oameni de c.acat, dar motociclistii eerau singurii mai deosebiti, oameni de treaba, saritori(desi erau putini). acum apar zilnic altii noi, care mai de care mai cool. sa scapam de astia. astia murdaresc numele de "motociclist". de aceea tot zic: SELECTIE NATURALA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu treaba cu varsta.Smecheri si figuranti gasesti la toate varstele.(Ca daca o are de doi cm nu o sa-i creasca pe parcurs si atunci trebuie sa compenseze cu ceva)

 

Off topic : E placut sa mai gasesti din cand in cand cate un topic care nu anunta un nou accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu selectia naturala ,asa scapam de cocalari ,eu daca as fi becalli le-as da gratis la toti zmecherii si tiganii,si impresionisti numai R1 :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o tara libera. Fiecare isi ia ce vrea si pentru ce motiv vrea.

 

 

Daca moare, spaga lui. Nu vad rostul comentariilor de genul: si-a luat sa agate, si-a luat de 1000 din prima. Fix problema lor.

 

Problema romanului este ca nu isi vede de treaba lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o tara libera. Fiecare isi ia ce vrea si pentru ce motiv vrea.

Daca moare, spaga lui. Nu vad rostul comentariilor de genul: si-a luat sa agate, si-a luat de 1000 din prima. Fix problema lor.

 

Problema romanului este ca nu isi vede de treaba lui.

 

 

Nu e chiar asa! Ar fi faptul ca aceste specimene strica imaginea generala a motoristilor si problema cea mai nasoala vine acum: Sunt curios daca dupa ce un "viteaz", de genul celor care sunt in discutie aici, isi va scapa balaurul de 1000, care abia l-a cumparat, fix in vreo ruda sau cunostinta de a ta, atunci mai esti de parere ca e "fix problema lui" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa! Ar fi faptul ca aceste specimene strica imaginea generala a motoristilor si problema cea mai nasoala vine acum: Sunt curios daca dupa ce un "viteaz", de genul celor care sunt in discutie aici, isi va scapa balaurul de 1000, care abia l-a cumparat, fix in vreo ruda sau cunostinta de a ta, atunci mai esti de parere ca e "fix problema lui" ?

 

poate sa scape si un minsk de 125. Rezultatul poate fi acelasi.

 

PS: ce conteaza IMAGINEA motociclistilor? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja o dam in "daca" si cu "park" si "poate".

 

Sunt total de acord cu baiazid, fiecare calareste ce vrea, si nu-mi zice mie ca un 1000rr strica imaginea motoristilor cand erau aia pe nipre, ij , mz si cacaturi d-alea rupti de beti , vomitati pe ei si mergeau pe moto, ei nu se tineau pe picioare dar mergeau pe moto...sa fim seriosi.

 

Fiecare isi ia ce moto vrea, fie ca e sport, enduro, turrer, chopper sau comunista, si de cati bani are.

 

Si se mai pune problema ca unii poate mai au si skill sa tine o motocicleta mare,,, k totul sta in incheietura mainii...si mai e si problema capului...unii il au degeaba pe umeri.

 

Personal am inceput pe moto de 600 si l-am schimbat dupa juma de an cu unu de 900 ... :baldy: sariti-mi in cap ca sunt inconstient ca nu ma intereseaza ...nu rup bulevardele in 2 cu 300 de km/h...mi-am luat Fireblade ca imi place...pur si simplu si nimic mai mult....

 

...si mai e o chestie motociclistii sunt pe strada nu pe forum...k nu inveti sa mergi pe moto tastand :baldy:

 

Nu vreau sa jignesc pe mine...dar asta este parerea mea...nu-mi impune nimeni cu ce moto sa merg,,,si mai zicea cineva...SELECTIE NATURALA.

 

Numai bine si va salut cu farul :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o tara libera. Fiecare isi ia ce vrea si pentru ce motiv vrea.

Daca moare, spaga lui. Nu vad rostul comentariilor de genul: si-a luat sa agate, si-a luat de 1000 din prima. Fix problema lor.

 

Problema romanului este ca nu isi vede de treaba lui.

 

si daca mor nevinovati din cauza acestora,a impresiilor lor?! :baldy:

 

Deja o dam in "daca" si cu "park" si "poate".

 

Sunt total de acord cu baiazid, fiecare calareste ce vrea, si nu-mi zice mie ca un 1000rr strica imaginea motoristilor cand erau aia pe nipre, ij , mz si cacaturi d-alea rupti de beti , vomitati pe ei si mergeau pe moto, ei nu se tineau pe picioare dar mergeau pe moto...sa fim seriosi.

 

Fiecare isi ia ce moto vrea, fie ca e sport, enduro, turrer, chopper sau comunista, si de cati bani are.

 

Si se mai pune problema ca unii poate mai au si skill sa tine o motocicleta mare,,, k totul sta in incheietura mainii...si mai e si problema capului...unii il au degeaba pe umeri.

 

Personal am inceput pe moto de 600 si l-am schimbat dupa juma de an cu unu de 900 ... :wave: sariti-mi in cap ca sunt inconstient ca nu ma intereseaza ...nu rup bulevardele in 2 cu 300 de km/h...mi-am luat Fireblade ca imi place...pur si simplu si nimic mai mult....

 

...si mai e o chestie motociclistii sunt pe strada nu pe forum...k nu inveti sa mergi pe moto tastand :baldy:

 

Nu vreau sa jignesc pe mine...dar asta este parerea mea...nu-mi impune nimeni cu ce moto sa merg,,,si mai zicea cineva...SELECTIE NATURALA.

 

dar totusi cine vorbea de tine? :baldy: si ca o chestie am si eu un etz (mz) si nu circul beat si stau bine pe picioare :baldy:

 

Numai bine si va salut cu farul :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca mor nevinovati din cauza acestora,a impresiilor lor?! :baldy:

 

Se moare din cauza idioteniei nu din cauza motoarelor. Idioti gasesti pe motoare, pe masini, pe tramvaie, pe trolee, peste tot.

 

Spre exemplu - cand m-am mutat, niste mucitori "faceau curat" pe bloc, si s-au gandit ei sa arunce caramizile jooos, fara sa se uite ce e acolo. Asa ca, iesind inocent din scara, ma trezesc cu niste caraminzi explodand langa mine... continuarea nu are importanta :baldy:.

 

Deci motoarele de 1000 nu au nici o vina saracele.

 

 

P.S. Imi amintesc un singur accident in care un motociclist a omorat nevinovati, si ala a fost macar in cadru organizat deci nu se putea imputa motociclistului. Deci majoritatea crapa singuri, asa ca ce ne pasa???? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca multi o sa ma injurati dar sunt perfect de acord cu selectia asta naturala.

 

Oricine poate sa-si ia BMW cu 10 airbaguri, lanturi de aur si mai stiu eu ce..dar nu oricine va fi iertat de o motocleta atunci cand se crede mai smecher decat ea.Motocicleta(mai ales mare) nu te iarta, foarte bine..cine merge cu 150 in oras fara protectii poate sa moara linistit din partea mea.Cine respecta motorul, va avea doar de castigat..plimbari, senzatii frumoase, viata indelungata, respect.

 

E o diferenta colosala intre motociclist si posesor de motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca multi o sa ma injurati dar sunt perfect de acord cu selectia asta naturala.

 

Oricine poate sa-si ia BMW cu 10 airbaguri, lanturi de aur si mai stiu eu ce..dar nu oricine va fi iertat de o motocleta atunci cand se crede mai smecher decat ea.Motocicleta(mai ales mare) nu te iarta, foarte bine..cine merge cu 150 in oras fara protectii poate sa moara linistit din partea mea.Cine respecta motorul, va avea doar de castigat..plimbari, senzatii frumoase, viata indelungata, respect.

 

E o diferenta colosala intre motociclist si posesor de motocicleta.

Da fratiilor...e fix problema lor,dar dupa cine sta pe forum,aleo a mai murit unul...si conservari nenorociti... Nu sta nimeni sa se gandeasca in momentele alea ca poate era unul dintre manelarii care au agatzat destul cu bmw-ul si au trecut la motoare, sau nu se gandeste nimeni ca mergea cu 200 pe magheru fara casca in cap... Si din cauza astora, maica-mea sta de fiecare data cu sufletul la gura cand plec cu motorul ca de fiecare data isi aduce aminte cum a vazut la stiri ca a murit x si y cu motorul...

In fine...asfalt uscat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu idiotii de pe moto ne fac rau ci restu! In fiecare zi trebuie sa feresc 2-3 handicapati cu maxi taxi , taxi , conserve,...,ca nu dau prioritate sau fac altceva ,un motociclist de genul ala nu-si face rau decat lui si in cel mai rau caz pietonilor dar foarte rar ,in primul rand lui, asa ca nu se va schimba nimic !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am pierdut deja firul! nu ma refer la tipuri de motociclete! caz real: un var de a lui prirtena mea si-a luat recent un yamaha fazer 600, a dus-o pe fata sa ii dmonstreze ce stie pe o strada avariata dupa spusele ei cu vreo 130km,el fara casca, ea cu casca lui care ii era cu doua marimi mai mare! ma intreb:cine si cui ii pune viata in pericol? nu motorul ci inconstientul!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate Stiulete!! Mare adevar graiesti tu... dar ma uit cat de dezinteresati sunt copiii astia de sfaturi! Vezi celebrul topic: /index.php?showtopic=84317

Nimeni de aici nu cred ca si-a dorit in prima faza aceasta "selectie naturala", dar ajungi in punctul in care nu ai cum sa faci fata la atatia dementi! Sa fim seriosi.. mie si de IJ mi-ati spus ca e destul de mare pentru inceput... si nimic de contestat! Te versi si cu ala de nu mai stii de tine!!! Din pacate "tzigania" asta cu SUPER masini, SUPER motoare, SUPER lanturi din SUPER aur, SUPER bani in SUPER portofele cu care isi cumpara SUPER whiskey si agata SUPER femei.. va domina intotdeauna mintea majoritatii din Romania! Ii vezi peste tot (inclusiv jmekerii, baieti de baieti, pe motoare de motoare), dar prefer sa-i ocolesc si sa-mi vad de viata mea.. Sa ma intalnesc la un suc sau la o bere cu cei cu care am ce sa discut, sa ies la plimbari in care scopul principal sa nu fie 200+ sau dat pe o roata!

Hai sa ne auzim cu bine, si poate ne vedem si noi la un moment dat ca m-am saturat de atatea amenintari! :baldy:

Editat de amimagz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal am inceput pe moto de 600 si l-am schimbat dupa juma de an cu unu de 900 ... :baldy: sariti-mi in cap ca sunt inconstient ca nu ma intereseaza ...nu rup bulevardele in 2 cu 300 de km/h...mi-am luat Fireblade ca imi place...pur si simplu si nimic mai mult....

Ei barthez vezi tu tinere ? Nu e chiar ca in filmele alea cu ninja. Zici ca iti place Fireblade nu ? Mie mi-a placut Busa cand eram incepator oare am gresit ca nu am luat-o ? Bani aveam deci nu asta era problema. Vezi tu nu e chiar asa .... Daca ti-ar place o femeie enorm dar ai stii ca e o curva penala oare ai lua-o de nevasta ? Asa e si la motoare ... NU e suficient sa iti placa . Poate maine vrei MIG29 ca e frumos. Oare asa se pune problema ?

 

Daca vrei sa demontrezi ca ai inteles ceva din ce am scris aici te rog sa scrii ce anume iti place la Fireblade . :baldy:

Editat de Schuberth
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un piaggio, 2 luni, 3 amici, toti manelisti....aceeasi motoparta i-a bagat in spital pe toti, in acest interval, din teribilism si prostie :baldy: ma intreb ce s-ar fi int daca era o motocicleta... :wave:

 

inconstienta, face parte din firea lor, din pacate...nu ai ce sa le faci...cunosc cazuri, si vor motor pt viteza frateeee....dupa mine, daca el gandeste asa, poate sa isi ia hayabusa sa se infiga in primu stalp, dar, ce facem daca in fata stalpului este o mama care isi duce copilul la scoala? :nono:

 

foarte bune aceste topicuri, si pacat ca multi nu invata nimic din ele....

 

sanatate tuturor, asfalt uscat, si sa fiti iubiti :baldy:

 

RIP pt cei care nu mai sunt :baldy:

 

PS:si da...cu varsta e adevarata....ca unii nu se maturizeaza nici la 30 de ani, treaba lor, dar, in general, intre 10 si 20 de ani omul isi formeaza caracterul, felul lui de-a fi, si la varsta asta apare teribilismul in general...

 

exista totusi acea categorie de oameni care au cai putere sub ei, dar, sunt constienti...RESPECT :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum zice si baiazid, chiar daca intra cu un miar in tanti care duce copilul la scoala, sau intra cu un minsk sau un ss mai mic de 125(rs, mito si altele) acelasi rezultat este, asa ca ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei barthez vezi tu tinere ? Nu e chiar ca in filmele alea cu ninja. Zici ca iti place Fireblade nu ? Mie mi-a placut Busa cand eram incepator oare am gresit ca nu am luat-o ? Bani aveam deci nu asta era problema. Vezi tu nu e chiar asa .... Daca ti-ar place o femeie enorm dar ai stii ca e o curva penala oare ai lua-o de nevasta ? Asa e si la motoare ... NU e suficient sa iti placa . Poate maine vrei MIG29 ca e frumos. Oare asa se pune problema ?

 

Daca vrei sa demontrezi ca ai inteles ceva din ce am scris aici te rog sa scrii ce anume iti place la Fireblade . :baldy:

 

Sa-ti raspund la intrebare Schubert

Ce-mi place : 1. Ciclistica in compartie cu FZR-ul pe care l-am avut inainte, si cu alte cateva motoare pe care le-am calarit putin.

2. Pozitia in sa, pentru mine extraordinara, pentru altii obositoare.

3. Franele...pe fata extraordinare, si spatele chiar daca-l blochezi nu te arunca intr-o parte.

4. Nu simti pasagerul.

5. Trage de la 2000 in sus spectaculos, si nu se balbaie in ture joase.

6. Lata in bot (carena fata si parbrizul) - nu te bate vantul.

7. Oglinzi laterale in care ai o vizibilitate foarte buna comparativ cu alte moto.

 

Minusuri : 1. Consum maricel.

2. Arunca jegu pe geaca si casca pe ploaie.

3. Se cam ineaca daca nu-i convine benzina.

 

Si momentan cam astea imi vin in minte :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum zice si baiazid, chiar daca intra cu un miar in tanti care duce copilul la scoala, sau intra cu un minsk sau un ss mai mic de 125(rs, mito si altele) acelasi rezultat este, asa ca ...

da, are dreptate....dar, aici difera motivul cand unu isi achizitioneaza motocicleta...

 

sincer, eu mor pe astia de vor pe o roata sa rupa gagigile, dar, ii ignor

 

@barthez: se pare ca stii ce ti-ai luat acolo, si, desi spui ca iti place sa rupi bulevardu, banuiesc ca ai zis asa in gluma, nu din teribilism, si nu ai cump motocicleta aia sa faci praf privitorii mirati, nu? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum zice si baiazid, chiar daca intra cu un miar in tanti care duce copilul la scoala, sau intra cu un minsk sau un ss mai mic de 125(rs, mito si altele) acelasi rezultat este, asa ca ...

Fratilor ce aveti ? Care sunt sansele sa scapi miare pe trotuar si care sunt la astea micute ? Terminati cu fazele astea. Teoretic scapi mana in gaz si la scuter dar cate exemple sunt ? Cu ce tip de mobre se intampla accidentele la incepatori ? La rubrica Accidente incepatorii cu mobre recomandabile incepatorilor scriu ca le-au tavalit ca au alunecat pe linii etc . Cei cu SS cu miare etc in general e cu RIP . De ce oare ? Nu are sens sa mai scriu pe tema asta ... Sa faca ce vor !!! Tot ce putem face este sa dam sfaturi . Nu putem obliga pe nimeni sa cumpere ce TREBUIE . Sa ii lasam sa cumpere ce LE PLACE !!!!! Fiti de acord si vom vedea numai miare pe strada ca deja a inceput sa fie la moda .

 

Succes in tot ce veti intreprinde ! Sa ne vedem sanatosi !

 

Sa-ti raspund la intrebare Schubert

Ce-mi place : 1. Ciclistica in compartie cu FZR-ul pe care l-am avut inainte, si cu alte cateva motoare pe care le-am calarit putin.

2. Pozitia in sa, pentru mine extraordinara, pentru altii obositoare.

3. Franele...pe fata extraordinare, si spatele chiar daca-l blochezi nu te arunca intr-o parte.

4. Nu simti pasagerul.

5. Trage de la 2000 in sus spectaculos, si nu se balbaie in ture joase.

6. Lata in bot (carena fata si parbrizul) - nu te bate vantul.

7. Oglinzi laterale in care ai o vizibilitate foarte buna comparativ cu alte moto.

 

Minusuri : 1. Consum maricel.

2. Arunca jegu pe geaca si casca pe ploaie.

3. Se cam ineaca daca nu-i convine benzina.

 

Si momentan cam astea imi vin in minte :baldy:

 

Sper ca ai inteles mesajul meu .... :baldy:

 

 

 

Grija maxima si fara gaz macar in orash :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...