Sari la conținut

Suicide Shifter


rat_jawa
 Share

Postări Recomandate

ma bate un gand sa imi pun la nepra un suicide shifter.....

Care are asha ceva? cat de prctic e prin aglomeratzie?

ma gandeam pentru ambreiaju' la picio sa folosesc un sistem ca la harley WLA, adica ambreiaju' sa ramana in pozitzia in care l-ai lasat (il apesti complet, ramane asha, il lashi putzin patinat, ramane asha, etc)

 

credetzi ca se merita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bate un gand sa imi pun la nepra un suicide shifter.....

Care are asha ceva? cat de prctic e prin aglomeratzie?

ma gandeam pentru ambreiaju' la picio sa folosesc un sistem ca la harley WLA, adica ambreiaju' sa ramana in pozitzia in care l-ai lasat (il apesti complet, ramane asha, il lashi putzin patinat, ramane asha, etc)

 

credetzi ca se merita?

 

Io zic sa-i pui scarite racing si toba de carbon ca arata mai bine.... :baldy: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bate un gand sa imi pun la nepra un suicide shifter.....

Care are asha ceva? cat de prctic e prin aglomeratzie?

ma gandeam pentru ambreiaju' la picio sa folosesc un sistem ca la harley WLA, adica ambreiaju' sa ramana in pozitzia in care l-ai lasat (il apesti complet, ramane asha, il lashi putzin patinat, ramane asha, etc)

 

credetzi ca se merita?

 

Nu imi e rusine sa intreb ... cum arata un suicide shifter si cu ce "se mananca" asa ceva ?

Ce sa-i fac, asa invata omu' !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi e rusine sa intreb ... cum arata un suicide shifter si cu ce "se mananca" asa ceva ?

Ce sa-i fac, asa invata omu' !

Schimbator de viteze la mana. Insusi numele ii spune cat e de eficient, nu m-as baza pe asa ceva intr-o intersectie, intr-o curba sau intr-o depasire. Dar de-un moft de chopperist, merge...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbator de viteze la mana. Insusi numele ii spune cat e de eficient, nu m-as baza pe asa ceva intr-o intersectie, intr-o curba sau intr-o depasire. Dar de-un moft de chopperist, merge...

 

Mersi ... acum imi dau seama ca am mai vazut asa ceva si iti dau dreptate, nu cred ca este un lucru foarte practic ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bate un gand sa imi pun la nepra un suicide shifter.....

Care are asha ceva? cat de prctic e prin aglomeratzie?

ma gandeam pentru ambreiaju' la picio sa folosesc un sistem ca la harley WLA, adica ambreiaju' sa ramana in pozitzia in care l-ai lasat (il apesti complet, ramane asha, il lashi putzin patinat, ramane asha, etc)

 

credetzi ca se merita?

 

Ce sa se merite? Ce intrebi de fapt? Vrei sa iti spuna altii cum sa iti faci motorul? Daca iti place fa-l si gata. Daca nu-i bun il dai jos si gata. Spor la lucru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele vechi aveau si schimbator de viteze la mana, vezi IJ, DKW, etc...

Suicide devine cand ambreiajul e la picior, acolo de unde se schimba vitezele la motocicletele actuale, pentru ca, pentru a face schimb de viteza tre' sa iei mana stanga de pe ghidon - nu poti altfel - lucru periculos in anumite situatii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele vechi aveau si schimbator de viteze la mana, vezi IJ, DKW, etc...

Suicide devine cand ambreiajul e la picior, acolo de unde se schimba vitezele la motocicletele actuale, pentru ca, pentru a face schimb de viteza tre' sa iei mana stanga de pe ghidon - nu poti altfel - lucru periculos in anumite situatii...

...sau iei mana dreapta de pe ghidon, asa cum e in poza lui Panoniachopper. Oricum, riscanta jucarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa se merite? Ce intrebi de fapt? Vrei sa iti spuna altii cum sa iti faci motorul? Daca iti place fa-l si gata. Daca nu-i bun il dai jos si gata. Spor la lucru!

 

 

intrebarea era daca la traficul actual, ai probleme manevrabilitate cu ambreiaju' la picior...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi, eu la Pannonia am avut ambreajul la picior. Nu am avut suicide shift, dar ambreiajul era pusa jos, din anumite motive (este prea lung ca sa explic). Este mai greu de condus, dar poti sa obisnuiesti. Mai e o varianta de suicide, asa cum este pe Jawa unui prieten din Mures: maneta de ambreiaj pus pe suicide shift. Cam asa:

post-1539-1174745801_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Rat -ule, sistemul asta de comanda era folosit "la greu" cand in 100 km se intilneau 2 motociclete si 7 masini. Acum in oras sant 7 masini pe 2mp. Daca ar fi ceva legat in dreapta motocicletei ar mai fi asa, o chestie de nostalgie retro dar nu uita ca esti obisnuit cu comenzile actuale ale motocicletei. Ai grija, Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...