Sari la conținut

Colentina - Suveica R6 Albastru


aleex_costy
 Share

Postări Recomandate

stiu ca a gresit si n-am negat asta :baldy: dar vreau sa ingelegeti k si carnet dak avea tot il lovea :baldy:

 

Daca avea carnet nu patea nimic, era acum acasa si mergea mai departe; doar ca pe viitor mergea pe strada mult, mult mai atent. Sigur ca il marka accidentul dar nu asa cum il simte acum. Pe langa stresul ca a lovit un om mai are si povara faptului ca stie ca nu trebuia sa se urce pe motor, inca... etc..etc..etc... sper ca cei care inca nu au carnet dar au motoare sa invete ceva de aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 267
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acuma, sincer, voi credeti ca daca avea carnet, avea brusc si abilitatea sa evite un om beat care ii cade in cale? (asta daca era beat pietonul).

 

In fine, pacat de el si viata lui, iar fuga de la locul faptei e de neiertat.

 

Doar daca era vreun "Max Biaggi" nedescoperit !(glumesc)

Nu vreau sa ma dau exemplu dar eu am evitat in ultimul moment un pui de pisica aparut chiar la iesirea dintr-un viraj ! L-am vazut tarziu pentru ca eram atent la niste copii de pe marginea drumului.

Dureaza 1 secunda sa te trezesti pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar daca era vreun "Max Biaggi" nedescoperit !(glumesc)

Nu vreau sa ma dau exemplu dar eu am evitat in ultimul moment un pui de pisica aparut chiar la iesirea dintr-un viraj ! L-am vazut tarziu pentru ca eram atent la niste copii de pe marginea drumului.

Dureaza 1 secunda sa te trezesti pe jos.

 

Si ai invatat la schcoala sa faci manevre de evitare? daca da... am gresit instructorul :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Se pare ca sunt unii care daca se urca in sea si invata sa schimbe vitezele se cred deja motociclisti. "

 

nu zic ca era mare motociclist dar stia sa mearga...mergea pe 2 roti de mic...a avut si scutere...si o motoreta de 125..dar NU INTELEg dc n-a dat de carnet...:baldy: nu asculta de nimeni in privinta asta...degeaba ii ziceai :baldy:

 

si-a distrus viata dupa cum ziceai si tu :baldy: pakt de el...era cel mai vesel om pe care la-m cun vreodata...n-aveai cum sa nu te bine dispui doar dak-l vedeai

Norocul nostru ca noi nu vom mai avea sansa sa-l vedem in trafic, un motiv in plus sa ne binedispunem fara el.

Mi se pare ca cel mai grav este faptul ca era un mare BOU.Si el si cei care i-au permis sa conduca o asemenea motocicleta, desi stiau ca nu are permis (parintii). L-am vazut pe tac-su la stiri, transmitea condoleante familiei victimei, in loc sa-i traga niste pumni in cap lu' boul de fi-su. Sau si mai safe, sa fi purtat prezervativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca tatal lui i-a cumparat motorul...dar i-a interzis sa mearga cu el pana nu da de carnet...

 

Aschia nu sare departe de trunchi :baldy: ... cum dracu i-a luat taica-su motorul cand stia ca odrasla nu are carnet? Ca doar nu i-a luat un Maisto sa se dea cu el pe parchetul din sufragerie.

A, si sunt curios daca s-au facut ceva masuratori cu privire la viteza, ceva imi spune ca mai e o bila neagra si aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ai invatat la schcoala sa faci manevre de evitare? daca da... am gresit instructorul :baldy:

 

 

Chestiune de experienta, timp si loc de manevra... Nu exista un sablon al evitarilor, stiti bine ... Ah, si era sa uit, si de noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ai invatat la schcoala sa faci manevre de evitare? daca da... am gresit instructorul :baldy:

In 1992 nu existau scoli moto.

Ideea era alta : daca te avanti in trafic(mai ales in oras) cu viteza mare si nu esti pregatit sa reactionezi intr-o situatie limita...risti enorm. Risti sa mori tu...sa omori pe altii etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Norocul nostru ca noi nu vom mai avea sansa sa-l vedem in trafic, un motiv in plus sa ne binedispunem fara el.

Mi se pare ca cel mai grav este faptul ca era un mare BOU.Si el si cei care i-au permis sa conduca o asemenea motocicleta, desi stiau ca nu are permis (parintii). L-am vazut pe tac-su la stiri, transmitea condoleante familiei victimei, in loc sa-i traga niste pumni in cap lu' boul de fi-su. Sau si mai safe, sa fi purtat prezervativ.

 

 

Nu de alti motoristi trebuie sa ne temem... uite de tampiti cum e ala cu audi de la victoriei, de mai devreme. In rest, sunt de acord cu ce ai spus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Norocul nostru ca noi nu vom mai avea sansa sa-l vedem in trafic, un motiv in plus sa ne binedispunem fara el.

Mi se pare ca cel mai grav este faptul ca era un mare BOU.Si el si cei care i-au permis sa conduca o asemenea motocicleta, desi stiau ca nu are permis (parintii). L-am vazut pe tac-su la stiri, transmitea condoleante familiei victimei, in loc sa-i traga niste pumni in cap lu' boul de fi-su. Sau si mai safe, sa fi purtat prezervativ.

 

 

 

cu ce te deranja pe tine el in trafic? dak nu stiai ca n-are carnet nu te deranja pt k nu aveai cum sa-ti dai seama..pt k stia sa mearga altfel murea in prima masina cum se urca pe ea (avem un caz similar,nu uitati)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 1992 nu existau scoli moto.

Ideea era alta : daca te avanti in trafic(mai ales in oras) cu viteza mare si nu esti pregatit sa reactionezi intr-o situatie limita...risti enorm. Risti sa mori tu...sa omori pe altii etc.

 

Asa e, ai dreptate. Multe posibile "bube" am putut sa evit doar pt ca aveam viteza mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea ce sa caute pe strada pe motor, fara permis!! In concluzie a gresit si merita sa plateasca pentru asta cu varf si indesat.. Deja e irelevant faptul ca pietonul era beat si nu avea ce sa caute acolo!! Daca avea permis, acum era altfel... Pacat de el ca si-a distrus viata... dar a facut-o pe prostia lui, si nu numai! R.I.P. pt pieton... :baldy: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Norocul nostru ca noi nu vom mai avea sansa sa-l vedem in trafic, un motiv in plus sa ne binedispunem fara el.

Mi se pare ca cel mai grav este faptul ca era un mare BOU.Si el si cei care i-au permis sa conduca o asemenea motocicleta, desi stiau ca nu are permis (parintii). L-am vazut pe tac-su la stiri, transmitea condoleante familiei victimei, in loc sa-i traga niste pumni in cap lu' boul de fi-su. Sau si mai safe, sa fi purtat prezervativ.

Se pare ca mai sunt si persoane cu bun simt si capul pe umeri pe aici. Felicitari !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti am fost tineri si teribilisti dar parca nu chiar asa . Pustiul mai are cat de cat o scuza .Varsta. In schimb parintii sunt niste INCONSTIENTI si niste ratati . Ce ma mira e ca nu i-au luat busa si "doar" R6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbim vorbe ca sa ne aflam in treaba ... sunt sigur ca regreta acuma mai mult decat va puteti imagina toti la un loc ceea ce a facut , a gresit plateste si la revedere.Restu , ochii in 14 dupa pietoni care traverseaza aiurea si ATAT. Toata lumea a inteles ca a gresit asa ca sa lasam deoparte comentariile de "usi de biserica"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea ce sa caute pe strada pe motor, fara permis!! In concluzie a gresit si merita sa plateasca pentru asta cu varf si indesat.. Deja e irelevant faptul ca pietonul era beat si nu avea ce sa caute acolo!! Daca avea permis, acum era altfel... Pacat de el ca si-a distrus viata... dar a facut-o pe prostia lui, si nu numai! R.I.P. pt pieton... :baldy: :baldy:

 

 

NU

asta e gandire comunista.

orice sistem legislativ are cazurile lui speciale care reglementeaza ce se intampla in asemenea situatii.

 

daca nu are carnet si cirucla REGULAMENTAR si se intampla un accident din cauza unui pieton, pietonul plateste ca e vinovat iar motociclistul plateste NUMAI pentru ca nu a avut carnet(caz utopic).

caz concret : america, un tip este atacat de 4 indivizi care incercau sa il jefuiasca, tipul ii impusca pe toti 4. nu avea permis de port arma. s-a constatat (martori etc) ca era legitima aparare si tipul a luat 8 luni de puscarie PENTRU FOLOSIREA ARMEI. atat.

 

dupa ideea ta daca beau o bere (ceea ce eu nu fac) si un sinucigas mi se arunde in fata masinii fac puscarie pentru crima nu ?

 

sa plateasca pentru ca nu avea carnet. daca avea viteza mare sa plateasca si pentru pieton , pietonul sa plateasca pentru greselile lui etc..

 

eu i-as da oricum ceva vreme in puscarie ca a codnus fara carnet si a fugit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yo nu vad nici o legatura intre ce-a scris si bunul simt...si capul pe umeri...de ce? ca sustine aceeasi idee ca si tine?

tot nu m-ati lamurit cu ce va deranja in trafic? cu..NIMIC!!!

Hai sa lamurim niste chestii.

Nu stiu cine esti..cati ani ai...daca mergi sau nu pe 2 roti etc.

Daca citesti ce am scris mai devreme ai sa vezi ca, SINCER chiar imi pare rau pentru prietenul tau. Chiar nu sunt rau din fire. Si-a asumat niste riscuri pentru care va plati scump. Poate a avut si ghinion dar asta e o alta discutie.

Nu mi-am propus sa ma contrazic aiurea cu tine pentru ca nu are rost. E plin forumul de asa ceva.

Poti lua toata discutia ca pe ceva constructiv pentru binele tau si chiar pentru binele prietenului tau. Gandeste-te ca daca era cu capul pe umeri nu ajungea in situatia in care este acum. De acord ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce tot incearca domnul duracel sa ne tot convinga ca baetzashul vinovat e baiat de comitet, giugiuc de giugiuc, ca cel putin pe mine nu ma convinge...

 

sunt satul de indivizi, mai mult sau mai putin de bani gata, care au impresia ca legea e optionala, ca permisul e ceva facultativ, ca indicatoarele sunt pt fraieri. si ma refer aici si la cei pe 2 si la cei pe 4 roti.

 

nu ai permis, nu circuli pe drumuri publice. punct. si daca pana la 19 ani nu avea inca permis (nu mai vorbim ca din cate stiu, la 19 ani nu ai voie sa mergi pe 600 cmc, decat daca ai de cel putin 2 ani A1), inseamna ca il durea in 14 de reguli, de politie si de ceilalti de pe strada. de la 16 ani, tot putea sa-si ia A1...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU

asta e gandire comunista.

orice sistem legislativ are cazurile lui speciale care reglementeaza ce se intampla in asemenea situatii.

 

daca nu are carnet si cirucla REGULAMENTAR si se intampla un accident din cauza unui pieton, pietonul plateste ca e vinovat iar motociclistul plateste NUMAI pentru ca nu a avut carnet(caz utopic).

caz concret : america, un tip este atacat de 4 indivizi care incercau sa il jefuiasca, tipul ii impusca pe toti 4. nu avea permis de port arma. s-a constatat (martori etc) ca era legitima aparare si tipul a luat 8 luni de puscarie PENTRU FOLOSIREA ARMEI. atat.

 

dupa ideea ta daca beau o bere (ceea ce eu nu fac) si un sinucigas mi se arunde in fata masinii fac puscarie pentru crima nu ?

 

sa plateasca pentru ca nu avea carnet. daca avea viteza mare sa plateasca si pentru pieton , pietonul sa plateasca pentru greselile lui etc..

 

eu i-as da oricum ceva vreme in puscarie ca a codnus fara carnet si a fugit.

 

OK... M-am exprimat eu poate gresit... Clar s-a inteles gresit! Ceea ce am vrut sa spun a fost ca, tocmai datorita legislatiei de la noi, nu mai conteaza ca omul era beat si nu avea ce cauta sa traverseze pe acolo, atata timp cat copilul nu avea permis! Iar pentru faptul ca nu avea permis, chiar trebuie sa plateasca!! Imi pare rau daca s-a inteles gresit, dar nu era acea "gandire comunista" de care m-ai acuzat! Toate cele bune :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ce te deranja pe tine el in trafic? dak nu stiai ca n-are carnet nu te deranja pt k nu aveai cum sa-ti dai seama..pt k stia sa mearga altfel murea in prima masina cum se urca pe ea (avem un caz similar,nu uitati)

Nu ma deranja pe mine personal, ci pe oricare alt participant la trafic.Putea sa-l ucida pe tatal meu, sau pe al tau si nu stiu daca acum ai mai fi vorbit la fel.Daca stia sa mearga atat de bine, de ce nu si-a luat permis? Simplul fapt ca circula de atata timp fara permis, denota lipsa de maturitate, de responsabilitate si...cel mai grav, de creier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...