Sari la conținut

Mobra


Postări Recomandate

mmmnu prea vad de ce s ar deteriora volanta..ia vezi u k poate nu ai strans cat trebuie piulita din centru...si eu am patit asta....volanta se prinde pe con cu o piulita deci dupa ce desfaci piulita n ai avea cum sa scoti volanta decat cu o presa (eu mi am improvizat una k fara m am chinuit cateva ore sa o scot si n am reusit)...aa si are si o pana pe acel con care tre sa vina exact pe santul volantei asa k ai grija la montare....dak tot nu mere sa vad poate gasesc o volanta k stiam k am una de carpati dar si una de mobra....knd ma mai duc pe la tara poate imi aduc aminte sa caut... :wink: aa lasa un id de mess daca ai k sa ti spun cum se regleaza aprinderea din ochi :makeout:

 

salut!! fii atent...tata a tras cu presa de volanta ...de volanta fara sa scoata piulita!!! de aia nu mai mere!!! e cam ovala :makeout: aja k de cam aia nu pot yo sa reglez aprinderea!!!! :P :makeout: :makeout: k altfel nu are probleme deloc....jtiu k exista un dispozitiv cu care sa controleaza distanta intre volanta si magnetii de pe aia(pe care sunt puse shi platina shi condensatorul si bobinele)dar cauciucurile care se pun la furca ai??? id-ul e nyghtschelet

Editat de Mihai_Mobra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut!! fii atent...tata a tras cu presa de volanta ...de volanta fara sa scoata piulita!!! de aia nu mai mere!!! e cam ovala :makeout: aja k de cam aia nu pot yo sa reglez aprinderea!!!! :P :makeout: :makeout: k altfel nu are probleme deloc....jtiu k exista un dispozitiv cu care sa controleaza distanta intre volanta si magnetii de pe aia(pe care sunt puse shi platina shi condensatorul si bobinele)dar cauciucurile care se pun la furca ai??? id-ul e nyghtschelet

caucuicurile alea din pacate abia am gasit si eu un set asta vara si le pun si eu la vara knd am sa o fac beton (dupa bac) mai vb p mess :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sall .....yo crek's cel mai mic de pe forum k am 13 ani..........................deci cam cand potzi sa imi dai volanta????ma rog pana la vara e timp.......shi pretzu!!!! salutari cu faru'

Editat de Mihai_Mobra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salll olllllll....mi-am luat hoinar :rock: .....pot sa spon ca......fata de mobra....e vai de capu luiiiiii avand in vedere k e nou.......da am belit axu ala de la pedala ..............dak ii dau 2 afturi de sudura tzine??pedala vreau sa o sudez de ax.......m-o tine mult????sau trb sa o sudez periodic?????ka sunt duse shi axele alea de pe pedala......sa imi sponeti si mie ce sa fac sa o sudez sau alt ax l strung......k numai vreu sa demontez motoru' :friends: :friends: nu de alta da mere prea bn cutia shi are viteza buna.....shi mie sa nu ii fac ceva pin ea....... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salll olllllll....mi-am luat hoinar :P .....pot sa spon ca......fata de mobra....e vai de capu luiiiiii avand in vedere k e nou.......da am belit axu ala de la pedala ..............dak ii dau 2 afturi de sudura tzine??pedala vreau sa o sudez de ax.......m-o tine mult????sau trb sa o sudez periodic?????ka sunt duse shi axele alea de pe pedala......sa imi sponeti si mie ce sa fac sa o sudez sau alt ax l strung......k numai vreu sa demontez motoru' :rock: :friends: nu de alta da mere prea bn cutia shi are viteza buna.....shi mie sa nu ii fac ceva pin ea....... :wink:

 

Si zici ca iti place mai mult Hoinarul pana la urma? :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si zici ca iti place mai mult Hoinarul pana la urma? :friends:

frate ...ce sa zic :P :wink: .......e chiar folositor............da fata de mobra ...........oaleoooooooooo ...parera mea e k mobra e mai boona :friends: nush de ce .....k hoinarelu meu demareaza impecabil......da mobra asta (a mea ) nush ce o face sa fie mai aparte..... :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu cunosc sistemul, dar banuiesc ca este ceva de gen magnetou, adica cu magnet permanent si mai multe bobine, unele pentru aprindere, altele pentru far, lumini. Are baterie si regulator ? Daca da, atunci te legi la bobinele care scot curent pentru far si ii pui acolo o bobina de inductzie si un releu tranzistorizat (se mai numeste "protectzie platini" - din magazinele de dacia), impropriu spus aprindere electronica. Mai mult nu stiu, ca nu am vazut niciodata in ce consta aprinderea la mobra..., dar in principiu, trebuie sa culegi de undeva curent de tensiune joasa si sa-l bagi printr-o bobina de inductzie externa, eventual miniaturala.

Nu are regulator nici acumulator n-are nimic original. Care a pus aprindere electronica cred ca i-a pus acumulator fara este o scheme intr-un Sport si tehnica de vreo 30 de ani. Mai bine schimbi tot magnetoul cu ceva mai nou si care se potriveste.

Salutari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FRATZILOOOOORRRR...mi-am setat avansu' :rock: :P :wink: :blbl: mere de mananca nori mobra!!! :lol: :) ii multzumesc moolt lui george ionescu!!!!dau o bere cand ne vedem :friends: :friends:

Editat de Mihai_Mobra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut eu aprindere electronica pe MOBRA . Este pus pe unul din site-urile cu MOBRE si schema si poze , fara baterie , bineinteles .

 

 

O mai atasez eu iar,poate nu au toti rabdare sa caute si poate e chiar greu de gasit......Am si o schema de releu de semnalizare pt cine vrea sa isi faca ............parerea mea e ca e foarte util....

post-9285-1201523220_thumb.jpg

post-9285-1201523244_thumb.jpg

post-9285-1201523253_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uof...........vroia sa pun aprinderea asta inaintea reglarii avansului,,,,,,,akm iar trec la surubareala ...da oricum mersiiii augustine dau o bere cand ne vedem :bigstar: :bigstar: una mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, sa va faceti semnalizare la Mobra ca e cam incomod sa stai cu mainile intinse + ca sunt sigur ca unii soferi habar nu au ce vrei tu sa spui cu mainile intinse,au sarit capitolul asta din cartea de legislatie.........Si uite asa se intampla accidente din cauza lor :bigstar:(( :bigstar: :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schema de aprindere electronica folosita de mine este pe celalalt site de MOBRA la pag.25 . Parca este mai simpla . Este verificata de mine , asa cum scrie si acolo . Uita-te si alege . Am avut si semnalizare , dar cind incetinesti ca sa virezi , magnetoul nu mai da tensiune asa de mare ca sa aprinda becurile vizibil ziua ; ar trebui un montaj care sa tina tensiunea constanta . Becurile erau montate izolat de masa , pentru ca erau alimentate in curent continuu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deabia acum mi-am dat seama de ce freca aja de des la mine magnetoul de stator.............IMI LIPSEA UN SURUB DIN ALEA 4........... :bigstar: :bigstar: :bigstar: vea dor 3 pe ea,,,,ce m-am putut enerva!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu frecatul volantei pe statorul aprinderii am avuto si eu la mobra lui tata.Insa mie nu mi-au lipsit suruburi :bigstar: am dat putin cu pila pe stator si mierge ok altfel trebuia sa schimb toata aprinderea.Din ce cauza mi sa intamplat acest lucru nici acu nu stiu...cert este ca aku merg ok amandoa mobrele :bigstar: :bigstar: numai bine tuturor.Poate ne intalnim pe sosele acu cu vremea buna d afara :bigstar:

 

--- Mesaj completat în 30 Jan 2008 15:46 -------------
Pentru cei care vor sa revada si mobrineta mea... :bigstar: :bigstar:

post-27109-1201700797_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

schema aia electrica este pt protectie la platini, sa nu se mai impuste...

 

daca tot tineti la mobre si vreti sa le vedeti mergand frumos, incercati o aprindere rotor+stator de minsk/voschod si astfel treceti si pe 12v si aveti si aprindere pe senzor :bigstar: merita investitia daca nu scoateti mobra doar in weekend si visati sa si faceti km cu ea :bigstar:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu frecatul volantei pe statorul aprinderii am avuto si eu la mobra lui tata.Insa mie nu mi-au lipsit suruburi :bigstar: am dat putin cu pila pe stator si mierge ok altfel trebuia sa schimb toata aprinderea.Din ce cauza mi sa intamplat acest lucru nici acu nu stiu...cert este ca aku merg ok amandoa mobrele :bigstar: :bigstar: numai bine tuturor.Poate ne intalnim pe sosele acu cu vremea buna d afara :bigstar:

 

Citeste mai atent recomandarile pe care le primesti . Eu te-am atentionat sa ai grija sa nu frece volanta FIRELE , iara nu statorul asa cum ai inteles tu . Sa fii convins ca stiu ce iti recomand , eu asa cum am mai scris prin topice de MOBRA , si am pus si fotografii , am facut 25.000 Km cu MOBRA mea fara probleme . Cu MOBRE "aranjate" de carpaci mi s-a intamplat adesea sa plec la drum , si de multe ori a trebuit sa le repar tot eu la marginea drumului , sa pierd timpul , sa ne prinda ploaia in camp fara adapost , sa ajungem noaptea acasa ....... Daca vrei sa mai primesti sfaturi de la cineva care a iesit si din tara de trei ori cu o MOBRA pregatita de drum , bine , daca nu treaba ta , in definitiv e viata ta si ti-o faci cum vrei . Succes in continuare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor.....deci e normal sau nu e normal sa frece volanta de stator????????? :bigstar: ka nu prea mai am rabdare ...vreu sa ma plimb cu motoritza mea,,,,,,,,,,,,,,,chestia cu avansu am priceput-o,,,,,da asta vreau sa stiu!!!! daka e normal sau nusa frece........sau daca e altcumva mai iau cu o pila din magneti si din piciorusele de la bobine...sample.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi ba da am cetit.......da vroiam sa jtiu dak e in regula sa frece :bigstar: .......oricum o sa aplic metoda tamerci mooolt :bigstar: :bigstar: :bigstar:

 

--- Mesaj completat în 31 Jan 2008 15:30 -------------
nevoie uurgenta!!!!!!! marimea cauciucurilor !!!!!nu sunt de 21+2,75,,,,,,,,,,neaparata nevoie!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar: mobra!!! :bigstar:

 

--- Mesaj completat în 02 Feb 2008 07:38 -------------

poi ba da am cetit.......da vroiam sa jtiu dak e in regula sa frece :bigstar: .......oricum o sa aplic metoda tamerci mooolt :bigstar: :bigstar: :bigstar:

 

<small>--- Mesaj completat în 31 Jan 2008 15:30 -------------</small><br/>nevoie uurgenta!!!!!!! marimea cauciucurilor !!!!!nu sunt de 21+2,75,,,,,,,,,,neaparata nevoie!!!!!

nu-s 17x2,50? ma uit azi si-ti zic!

post-14709-1201930540_thumb.jpg

post-14709-1201930562_thumb.jpg

post-14709-1201930604_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare cunosuta aceasta mobra si am mai vazuto in poze aici pe forum :bigstar: imi place mobra!!!!!! :bigstar: uite-o si pe a mea...asfalturi uscate!

 

--- Mesaj completat în 02 Feb 2008 10:32 -------------
Pozele astea sunt facute asta vara :bigstar:

 

--- Mesaj completat în 02 Feb 2008 10:35 -------------
:bigstar: Eu zic ka toaaaate mobrele sunt frumoase indiferent um ar arata :bigstar:

post-27109-1201939395_thumb.jpg

post-27109-1201941165_thumb.jpg

post-27109-1201941324_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...