Sari la conținut

Cum Se Masoara Nivelul De Ulei La Bmw F 650?


Postări Recomandate

Nu stiu ce sa ma mai fac ca de fiecare data tot alt nivel de ulei imi arata. Cand este prea putin completez si verific si dupa cand verific iara ii prea mult. Fara sa completez ferific inca o data si ii alt nivel. Va rog ajutati-ma ca sunt incepator si nu vreau sa se intample ceva cu motorul ca il am numai de anul trecut. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, nivelul la ulei se masoara cu joja neinfiletata. Ai grija sa stergi uleiul de pe ea inainte sa masori.

 

 

Si cam cat sa fie. Pe la jumate si il masor cu joja neinfiletata! Multumesc deocamdata. Astept si alte pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cam cat sa fie. Pe la jumate si il masor cu joja neinfiletata! Multumesc deocamdata. Astept si alte pareri.

 

Dar sa nu fie motoru rece, sa ai mers vo 10 minute cu el.. tra sa se incadreze la jumatate sau in jumatatea de sus a jojei. Eu nu am joja, (f650 gs dakar 2003) am o fereastra de vizitare gradata la rezervorul de ulei. La mine e peste jumate si la 2 mm de marginea de sus. Am schimbat uleiul acu 2 zile si se pare ca e ok. Daca faci schimbul ca la carte si introduci 2.3 l ulei in motor nu tra sa-ti faci probleme cu nivelul cel putin pina nu observi scurgeri.. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nick_85 ... este topic dedicat BMW F650, ce rost avea sa mai deschizi inca unul cu joja si inca unul despre schimbul de ulei.

Cel mai bine ar fi ca toate informatiile referitoare la o tema sa fie intr-un singur loc.

Nu sunt Admin, sau Moderator dar se face varza tot forumul daca pentru fiecare intrebare se deschide un nou topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nick_85 ... este topic dedicat BMW F650, ce rost avea sa mai deschizi inca unul cu joja si inca unul despre schimbul de ulei.

Cel mai bine ar fi ca toate informatiile referitoare la o tema sa fie intr-un singur loc.

Nu sunt Admin, sau Moderator dar se face varza tot forumul daca pentru fiecare intrebare se deschide un nou topic.

 

 

 

Sti care ii problema. Ca topicul cu schimbul de ulei l-am deschis de o luna si cum se masoara am vrut sa stiu ca peste 2 zile ajung in tara si vreau sa fac o tura cu motorul si aveam problema asta ca unii ziceau cu ea infiletata altii nu.

Totusi puteai sa-mi dai un sfat tu cum procedezi la a ta si sa-mi zici si unde sa gasesc topicul cu BMW F 650 cu ce ma intereseaza pe mine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce scrie pe www.f650.com

 

Call me a dip-stick, but...

 

Ride the bike until it is GOOD and hot.

Park it on the centre stand, after riding it sedately for a mile or so.

Let it idle for a minute.

Turn off the ignition.

Check your watch.

Unscrew and remove dipstick.

Clean the dipstick.

Check your watch. When it has been ONE minute:

Stick the dipstick in the hole. Do NOT screw it in.

Withdraw and read oil level.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

David, multumesc mult! Sa stii ca siteul care mi l-ai dat mi-a fost foarte folositor. Recomand la toata lumea care are BMW F 650 sa citeasca pe acest site www.f650.com ce nelamuriri au.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...