Sari la conținut

De Data Asta Nu Am Mai Scapat.... - 29.03.2007


mmisulicaa
 Share

Postări Recomandate

  • 2 months later...

Salut, doresc insanatosire grabnica. La modul in care se circula prin Bucuresti, eu voi ajunge sa port armura pe moto :welcome: .

 

In legatura cu asiguratorii, nici daca ai CASCO nu poti fi relaxat. Eu am si o masina, Dacia SN/2002, si am full casco la ASIBAN. Guess what? ieri am scos harbul din service ptr ca ASIBAN nu plateste reparatia, si eu nam avut bani sa o repar la IPSO, unde m-au trimis ei.

 

De ce nu plateste asiguratorul? - pentru ca vezi-doamne dauna nu s-a intamplat asa cum scrie in autorizatia de la politie, si ei platesc un expert sami faca reconstruirea accidentului, iar daca reconstruirea nu seamana cu autorizatia de la pol, ei nu platesc nimik.

 

Am un kawa din 2002 muuult mai scump decat masina, insa nu ii fac casco, k am aflat ca ma va costa cam 80 de euro/luna, si in conditiile astea dau si banii si apoi platesc si repararea. Prefer sa circul cu moto foarte incet si turat sa ma auda lumea, decat sa mai am vreodata nevoie de asiguratori.

 

Fiindca speranta moare utima, poate de anul viitor, cand Asociatia Motociclistilor din Romania va avea un cuvant de spus, ii vom pune la lokul lor pe hotii din asigurari. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ion are mare dreptate! O astfel de manevra, desi perfect legala... e inpotriva oricarei legi nescrise a motociclismului.

 

Eu nu stiu cat de legala e, conduc de 10 ori mai mult masina decat motorul si daca eu il rasturnam zau ca nu aveam nici o remuscare. Chiar si legal vorbind, nu stiu cum a convins el politistul ca nu era in depasire din moment ce prima banda era ocupata, chiar si partial. Probabil soferul masinii era un mototol speriat, cu altii care cunosteau legea nu scapa fara sa repare el masina.

 

Pentru motociclistii astia care o patesc depasind pe dreapta, pe contrasens, strecurandu-se printre masini sau cu viteze multiplu de cea legala, nu am absolut nici un respect si ar trebui declarati automat donatori de organe dupa prima amenda primita pentru asemenea imbecilitati in trafic. Compatimirile astea sunt ca niste telenovele online, daca baga omul degetele in priza si-l compatimesti ce rau a fost curentul cu el, nici tu nu esti departe de IQ-ul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu pe prima banda (jumate ocupata de masini parcate) el pe a doua paralel cu mine si face dr. ghici peste cine?....dap peste mine.

 

acu fara sa fiu gica contra. sa stabilim 2 kestii: sunt motociclist de 2 ani. conserva nu am. acu omeneste vorbind. daca vezi ca in dreapta sunt masini parcate te gandesti ca trece gost rider printre ele? nu prea. legal esti de vina ca nu te asiguri cand tai linia discontinua, dar omeneste cred ca ar fi bine sa fim mai atenti ca nu e tot orasu numa' al nostru. am trecut si eu prin asta, dar nu am fost lovit. :D

 

cred ca e timpul sa incepem sa judecam si logic, nu doar ca asa e legea, ca daca mori cu legea in mana, te alegi cu 4 pagini de RIP :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Adam:

Bravo, fii tu omul perfect si stai in pana mea in rand cu masinile ... ca doar la asa ceva e bun motorul... sa ajungi la servici exact in acelasi timp cat ai ajunge si cu masina.

Noi astia restul o sa folosim si jumatatile de banda cand acestea exista. La fel ca si spatiul dintre masini si trotuar, pentru ca intre benzi este phutai; sta coloana la semafor ca pishatul boului... cate unul intre benzi, fiecare mai in stanga mai in dreapta si NU ai loc de multe ori.

De acord mergi incet, turezi sa auda soferii si in definitiv: oglinda dreapta la conserva nu e acolo numai ca sa-si faca gagicile contururile fetzei cu var!

 

Scuze pentru offtopic, dar nu ma pot abtine cand vad asemenea pareri la "motociclisti care nu o patesc depasind prin dreapta pentru ca ei nu depasesc niciodata prin dreapta". :D

 

 

Chiar si legal vorbind, nu stiu cum a convins el politistul ca nu era in depasire din moment ce prima banda era ocupata, chiar si partial. Probabil soferul masinii era un mototol speriat, cu altii care cunosteau legea nu scapa fara sa repare el masina.

 

Pentru motociclistii astia care o patesc depasind pe dreapta, pe contrasens, strecurandu-se printre masini sau cu viteze multiplu de cea legala, nu am absolut nici un respect si ar trebui declarati automat donatori de organe dupa prima amenda primita pentru asemenea imbecilitati in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea e lege iar daca regulile de circulatie ar fi respectate forumul asta de accidente ar fi gol. Dar sa incalci legea, sa o patesti si apoi sa sari la gatul "conservarului" doar ca tu esti jmecher, atunci probabil conservarul va ajunge sa regrete ca nu te-a lovit mai serios sau nu te-a trimis pe lumea cealalta, macar nu mai avea probleme cu procese & stuff.

 

Nu zic ca nu am depasit niciodata pe dreapta, cu masina sau motorul, si pana acum am avut norocul sa nu o patesc, dar daca as pati-o mi-as cere scuze si i-as da victimei polita RCA si politistului permisul. E un risc pe care mi-l asum constient, dar nu ma crez zeu al strazilor doar ca eu stau pe doua roti si altii pe 4. E infantilism si teribilism ieftin sa incalci legea si in totala necunostinta a ei sa te crezi nevinovat doar ca tu ai capul spart.

 

Conduc de peste 10 ani si stiu ca daca incalci legea mizand pe atentia si frica de accident a altora, pana la urma dai de un neatent sau un obosit care nu o sa te evite, sau unul cu adevarat dat dracului care o sa te puna cu botul pe labe din doi timpi si trei miscari.

 

Asa cum pietonii habar nu au ce vizibilitate scazuta are un sofer pe ploaie sau cu un soare orbitor in fata si se arunca in fata masinilor (pe trecere sau nu) fiind expulzati din lumea asta, la fel si o groaza de motociclisti care nu au atins un volan se pun cu tona de metal in cele mai tampite situatii. Dreptatea nu iti trateaza ranile si nu te readuce la viata.

 

Daca te joci cu focul pana la urma te arzi.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

concluzia e simpla. ai avut bulan ca n-ai dat in primire tot ce aveai pe inventar. ba mai mult, legea e oarba si e de partea ta.

 

si eu am patit-o, am scapat la centimetri dar in loc sa-l injur, cand m-a claxonat cu inteles de 'tzii ma-ti' mi-am cerut scuze.

 

oricum aici, in randul motociclistilor normali si in toate mintile n-o sa gasesti aprobare pt ce s-a intamplat. acu nu zice nime' sa=i faci masina amaratului care a dat peste tine (din vina ta), dar baga la bibilica. data viitoare s-ar putea sa platesti si pentru pacatul asta :D

Editat de AbyssWalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal

In primul rand am rezolvat de ceva vreme cu reparatul motocicletei (multumesc celor care au postat in legatura cu asigurarile, mi-au fost foarte de folos sfaturile), intre timp mi-a trecut si mana si sunt inapoi la ghidoane.

 

Sunt total deacord cu depasirea prin dreapta. Descrierea mea a fost destul de sumara asa ca detaliez un pic, nu de alta, dar s-au aruncat niste cuvinte destul de urate.

 

Intrebarea mea este cand mergeti incet (40-50Km/h) pe unde mergeti?Pe mijlocul benzii a2a? ne mai punand la socoteaza ca Oltenitei este nemarcata si legea te obliga sa mergi pe partea dreapta, iar cand acesta este ocupata poti folosi si restul de carosabil.

 

Am citit ceva de viteza? Pe masina omului era decat o stersatura de la roata mea de fata.

 

Eu eram cu roata de fata in dreptul aripei spate a lui cand a inceput manevra si a dat semnal, era o urma de frana de 4-5 si apoi locul unde mi-a lovit roata si ma intins, el virand dreapta m-a luat cu el.

 

Daca ma vad nevinovat? Bineinteles! Viteza nu aveam. De depasit nu depaseam. Circulam pe dreapta.

 

Si cam atat. Intotdeauna vor exista opinii pro si contra, nu conteaza pe ce subiect. Bafa si cat mai multi Km fara evenimente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...