Sari la conținut

Iesiri Organizate, Plimbari De Duminica Ale Sibienilor


Bullet
 Share

Postări Recomandate

cum ar fi mai bine sa se faca traseul...prima data transfagarasan si apoi transalipna sau invers?

 

Am citit pe forumul transalpina.biz ca urcarea e mai abrupta dinspre Novaci spre Ranca decat dinspre Obarsia Lotrului spre Ranca si deci ar fi mai indicat sa parcurgi Transalpina de la nord la sud si apoi Transfagarasanul. Eu personal nu am observat :)

 

nimic ? :rusinica:

 

13-16.09.2012

joi - prolog la Regiment13 Cup, in Caransebes, ora 16

vineri - prima zi de off road, in zona Poiana Marului, start ora 9, apoi plecare la Cabana Gura Zlata

sambata - cabana Gura Zlata - Poiana Pelegii (cu motorul) apoi pe jos pana la Lacul Bucura, cam 2 ore, si inapoi, la cabana

duminica - spre casa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 696
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am facut anul trecut Transalpina de 2 ori ,sibiu-valcea(pe valea oltului)-novaci-obarsia lotrului=sebes-sibiu,si sincer imi place foarte mult. pe langa faptul ca sus pe transalpina sunt o gramada de curbe stranse stanga/dreapta unele chiar pe coborare cu inclinatie destul de mare,dupa ce cobori spre sebes, ii o portiune de ceva spre20 km cu curbe largi de viteza spre stanga,urmate de curbe stranse la dreapta,ii super pe acolo.

 

Si eu am de gand sa fac anul asta transfagarasan+transalpina da asta ramane de vazut cand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut anul trecut Transalpina de 2 ori ,sibiu-valcea(pe valea oltului)-novaci-obarsia lotrului=sebes-sibiu,si sincer imi place foarte mult. pe langa faptul ca sus pe transalpina sunt o gramada de curbe stranse stanga/dreapta unele chiar pe coborare cu inclinatie destul de mare,dupa ce cobori spre sebes, ii o portiune de ceva spre20 km cu curbe largi de viteza spre stanga,urmate de curbe stranse la dreapta,ii super pe acolo.

 

Si eu am de gand sa fac anul asta transfagarasan+transalpina da asta ramane de vazut cand

 

plecarea ar fi la duminica la 8,30 de la peco la iesirea din sb spre sebes

prima data transalpina si in functie de timp si alte variabile intoarcerea va fi pe transfagarasan sau valea oltului

viteza de deplasare va fi de relaxare, prima pauza va fi la poarta de lemn de la intrare in sugag

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plecarea ar fi la duminica la 8,30 de la peco la iesirea din sb spre sebes

prima data transalpina si in functie de timp si alte variabile intoarcerea va fi pe transfagarasan sau valea oltului

viteza de deplasare va fi de relaxare, prima pauza va fi la poarta de lemn de la intrare in sugag

cred ca vin eu, desi as fi preferat prin Paltinis sau Jina, intors pe la Vidraru zona neasfaltata si viteze peste cele legale :D si

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca vin eu, desi as fi preferat prin Paltinis sau Jina, intors pe la Vidraru zona neasfaltata si viteze peste cele legale :D si

asta este

pana la miercurea sibiului vedem daca ne potrivim la drum

traseul tau il lasam pe sapt viitoare

0742818333 nr meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu intarziere, dar am zis sa va dau un feed-back macar pentru starea drumurilor. Am facut saptamana trecuta un mic raid Sibiu-Marginime(Jina)-Dobra-Oasa-Ranca-Novaci-TgJiu-Baia de Arama-Baile Herculane-Anina-Resita-Timisoara & around -Sibiu. Faimosul 67C pe care il lauda toata lumea nu este atat de bun precum se spune - pana la Obarsie sunt o gramada de subtraversari inca neasfaltate, adica santuri cu pamant rasarind enervant si obsesiv din asfaltul nou exact cand sa treci intr-a III-a sau a IV-a, exact la Obarsie e neasfaltat si se lucreaza, nisip si pietris la desprinderea de drumul spre Petrosani, dupa aceea e OK, chiar mai dragut decat Transfagarasanul. Pana la Tg-Jiu drumul e OK, intre Tg-Jiu si Baia de Arama e acceptabil. Baia de Arama-Herculane e superb, atat ca drum cat si ca peisaje - rezervatia Cerna Domogled - cu exceptia ultimilor 15 km inainte de Herculane unde, inexplicabil, drumarii au lasat-o balta si drumul e selenar, cred ca si enduristii l-ar blestema. Din nou drum superb spre Anina, neumblat, bun si cu peisaje beton prin Cheile Carasului si posibilitati de deviere spre Cheile Nerei, drum OK si mai departe spre Resita - un mod foarte OK de a fenta aglomeratia de pe varianta Caransebes Lugoj spre Timisoara. Pana la intrarea in judetul Timis peisaje superbe in continuare, dupa care totul devine monoton, dar drumul ramane beton pana la capitala Banatului. Cateva locuri dragute prin zona, dar lasate in paragina - un parc superb la Bazos facut inainte de primul razboi mondial de un conte maghiar cu un drum de acces ingrozitor si fosta statiune de fite a imparatesei Austriei, Buziasul, cu cea mai lunga promenada acoperita jugend-stil din Europa, evident pe cale de prabusire si cu parcul cu veverite ajuns in stadiul de WC public, ca asa se face turism la noi, cu telegondole si partii de ski insorite. Drumul back la Sibiu pe DN1, enervant, ca de obicei, asfalt prost de la Faget la Dobra.

 

My link

 

 

Alt drum prost - de la Agnita la Sighisoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Va asteptam la un weekend plin de evenimente moto la Hunedoara :

 

-- CURS DE PERFECTIONARE A CONDUSULUI SI PILOTATULUI , la 2 si 4 roti , cu instructori recunsocuti in toata Europa .

-- PARTY - HALLOWEEN CARITABIL , un eveniment organizat pentru a ajuta familiile defavorizate din judetul Hunedoara .

 

/index.php?/topic/310477-actiuni-initiate-de-motociclisti/page__st__280

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

maine vreau sa merg la snowboard la partie la vidra, pe net zice ca ninge acolo si ca partia a devenit practicabila

daca sunt amatori am 4 locuri libere in masina si loc suficient pt echipament



aceasi invitatie

maine la zapada la snowboard la vidra,

plecarea la 8,15 din sb sa ajungem pe 10

0742818333

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...