Sari la conținut

Triumph Bonneville America...2 Zile Impreuna


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

Salut...acum cateva zile inca mai dezbateam ce sa-mi iau...Initial am vrut un harley,dar din pacate cea mai apropiata reprezentanta e la vreo 80 km de NĂźrnberg asa ca, m-am orientat spre deal-ul triumph din zona...Initial am vrut sa-mi inchiriez un rocket dar gabaritul...usoara lipsa de experienta pe asa un mamut shi gaura de 300 E in buget, m-au determinat sa imi indrept atentia spre un triumph bonneville america...care spre deosebire de rocket costa doar 150 E...asa ca...azi am mers l-am luat...

Prima impresie e suuper buna...totusi la sunet s-ar putea opera ceva(se aude ca un gs 500)...mai multe detalii shi poze luni...cand treb sa-l duc inapoi la reprezentanta...Pana atunci avem de facut 500 de km impreuna :kick: ...ASFALT USCAT :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 2 zile la ghidonul "bestiei" pot sa zic k sunt un pic derutat...Se presupune ca, cruisere-le sunt lente ...letargice shi cel mai important ZGOMATOASE...E...asta nu are nici una din calitatile enumerate mai sus...! E foarte sprinten,pana la 130-140 facandu-te sa te intrebi totusi c pilotezi....iar zgomatul scos d tobele stock...e de-a dreptul enervant...se aude la fel k un maxi d 125...cel putin la turatii joase ! La accelerari in forta s aude undeva intre un gs-u shi un gpz 500(in nici un caz k un cruiser)...Puterea l-a cam dat peste cap shi p un amic...care desi are permis d 2 ani nu a "ghidonat" niciodata o matocicleta...shi il kam batea gandul sa-si ia un 600f "d inceput" ca are doar 100 d cai shi d inceput e buna...asa k l-am luat la o tura cu triumph-ul d 60 d cai shi vreo 250 kg...iar dupa 5 min d plimbare "normala"...s-a dat jos suuper schimbat...A zis k se mai gandeste la treaba cu 100 cai=putin..cand a vazut c face un motor d 60 d cai...nu tocmai "d viteza"...Ciclistica e beeton ...motorul sta super p curbe...chiar shi p cele luate mai in "forta"...iar cauciucul metzeler marathon d 170 d p spate isi face suuper bine datoria la nevoie...Din pacate inka n-am descarcat pozele...dar promit sa l descarc...P scurt...Cu toate k nu e chiar un 2 in V daka ii schimbi tobele shi t joci putin cu accesoriile...poate fi chiar un choper aproape in adevaratul sens al cuvantului...P.S : In ceea c priveste salutul intre "motorizati"...baietii cu chopper-cruiser raspund entuziast la salut...cei cu vw cabrio sunt mari fani ai salutului :bounce: :cheers: iar baietii cu sportive nu prea dau importanta altcuiva...asa k...Se mai intampla shi prin alta parte... :D Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut..pozele sunt inka in telefon pt k prost cum sunt cateodata am luat d akas doar telefonul=incarcatorul(1600 km)...dar nu shi accesoriile...asa k ..acum caut un amic kare sa aiba bluetooth shi cablu d date shi sa facem un transfer...Motocicleta am inchiriat-o din Furth d p Beno Strauss...d la dealerul d ducati,triumph shi aprilia...Pot sa spun k tot c tine d inchiriere shi nu numai sunt super ok...t duci dai bani...semnezi un contract(motorul are full casco dar in caz k s intampla ceva ...treb sa platesti pana la 1000 d euro din buzunarul propriu)...ti s face un mic instructaj...benzina ...soc etc...shi...ti se da talonul...shi pa...ne vedem la sfarsitul contractului cand treb sa aduci motorul inapoi...shi cand s face o verificare sumara...exterioara,nu d alta dar cei 1000 d euro nu-s o clauza chiar d neglijat...facand o mica paralela,acum ceva timp a incercat un baiat sa faca ceva d genul asta shi la noi ...cu un zzr parca...dar cu niste conditii shi niste costuri d ti s-e ridica parul in cap...1 mil ora parca...iar la fiecare 50 d min treb sa vii la "inspectie"...s compara...Apropo...aici dealerii mari nu au dat drumul la inchirieri?

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, inchiriatul motoarelor de la dealeri e cea mai buna modalitate de reclama pt. respectiva firma/marca, pe langa demo-uri. In plus si pt. cumparator e avantajos sa testeze 1-2 zile un model preferat, inainte de a se hotara ce cumpara...

 

E mare lipsa de initiativa in reprezentantele din Romania...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-o sa-ti para rau, daca cumperi Triumph-ul. Ti-o spun din proprie experienta.

 

Acum 5 ani, plictisit de "performantele" Harley si fiind fan de motoare clasice, am ajuns la dealer-ul de Triumph, de la mine din zona (AllgaĂź/Germania) si am plecat acasa, dupa o tura de proba, cu un Bonneville, nu America, ci clasicul. Dupa ce am incercat-o, n-am mai avut dubii.

De atunci am trecut prin multe, impreuna. Pot sa-ti spun ca nu mi-a facut niciodata "figuri" de nici un fel.

Si cu tobele: o sa inceapa sa "duduie" destul de repede, chiar si alea originale. Ale mele se aud cam la limita legala germana, fara sa fi schimbat nimic, sau sa fi umblat prin ele.

 

 

God rides a Harley? The Devil rides Triumph!

Editat de roadkill
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca 2 ani nu imi schimb motorul, pt. ca pe asta il am abia din Noiembrie. Chiar daca imi place la nebunie, e prea agresiv pt. gusturile mele si-mi vine greu sa nu-l forjez... Asa ca ma uit dupa motoare mai "domestice" dar care sa aiba vana cand o ceri.

 

Imi plac foarte mult motoarele neo-retro, gen Triumph Bonneville/Thruxton, Ducati GT1000, Moto Guzzi Griso si cam toate modelele de la HD. Musai trebuie sa fie in 2 cilindri (preferabil in V).

Editat de utzelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

intr-un final am reusit sa gasesc timp si modalitatea de a transfera pozele din tel :D in comp...

 

inka 5... :welcome:

 

:crack: s-au incurcat posturile...inka cateva poze :thanks: Din pacate sau fericire eu nu apar in poze(na shi rider shi fotograf nu se prea nimeresc odata) dar imi tine locul cu succes nepotul meu :agree:

post-11570-1182453556_thumb.jpg

post-11570-1182453597_thumb.jpg

post-11570-1182453653_thumb.jpg

post-11570-1182453684_thumb.jpg

post-11570-1182453726_thumb.jpg

post-11570-1182453765_thumb.jpg

post-11570-1182453872_thumb.jpg

post-11570-1182453999_thumb.jpg

post-11570-1182454116_thumb.jpg

post-11570-1182454141_thumb.jpg

post-11570-1182454165_thumb.jpg

post-11570-1182454189_thumb.jpg

post-11570-1182454267_thumb.jpg

post-11570-1182454293_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat si de tobele alea stock...k se aud k naiba...d fapt...nu s aud :crack: Cand am luat-o ma asteptam dupa c am vazut mai multe triumph-uri in trafic sa se auda bestial...sa tune sa fulgere...dar in forma originala doar paraie un pic :thanks: ...De fapt c sa mai zic k a oprit langa mine la un semafor un baiat d cam aceiasi varsta cu mine deci nu tocmai "matur" :agree: cu un fat boy care nici ala nu se prea auzea mai deloc :welcome: ...Pacat k e legea asa de f...ututa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Stie cineva daca exista un dealer Triumph in Romania?

 

Revista Motociclismo afiseaza preturile pt. toate modelele Triumph: America cca. 8500 EUR (daca tin minte bine), iar Speedmaster pe la 9000 EUR. Putin mai mult decat un Kawasaki VN900, dar arata de 2 ori mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...