Sari la conținut

Am Nevoie De Ajutor Din Parte Voastra


Postări Recomandate

salutare..pt cei care au sau au avut acest model am cateva intrebari

1:ce tip de acumulator foloseste,amperajul si voltajul ma intereseaza

2:dimensiuni de cauciucuri si niste recomandari

3:tipul de ulei(mineral,sintetic,semi-sintetic) si acele valori gen 10w40 si cantitatea

motocicleta e a unui prieten si nu stie mai nimic despre ea..daca cineva cunoaste il rog sa posteze aici si la prima intrunire moto dau de baut..pe bune!....daca stie cineva toate aceste date il rog sa posteze sau un apel la 0745807069 si sun eu sa lamurim totul

va multumesc anticipat si asfalt uscat va doresc,sau noroaie cum va place:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kick: ma...decat sa ne intrebi lumea ce marimea poarta Tuaregul la pneu mai bine bugheshte-te si tu putin si vezi ca scrie MARE acolo, pe cauciuc sau janta diametrul rotii. pe fata ai 21 si spate 18 sau 16 am impresia...daca e prea greu incearca si tu pe google...si daca si treaba asta ti se pare prea dificila exista un site (nu ti-l zic ca sa nu spuna lumea ca fac reclama...daca il vrei intreaba-ma pe PM) de unde afli si ce fel de aer e indicat sa bagi in roti. cat despre ulei, un distribuitor te poate indruma cel mai bine, daca vrei te pun in legatura cu un distribuitor yacco, oricum...la anii ei, daca mai e si chinuita nu merita sa cheltui banii pe uleiuri f scumpe. un ulei de amestec mai bunishor ii trebe (ala se pune in rezervorul de ulei din spate/dreapta sau daca nu are asa ceva se amesteca direct cu benzina), in cutie ii pui un ulei de transmisie pe care-l gasesti la orice benzinarie si merge fara probleme...cat ulei tre' sa pui acolo, tot mobrishca iti spune...tre' sa aiba un surubel de nivel pe care-l deshurubezi cand ii torni uleiul in cutie, iar in momentul in care incepe sa curga pe acolo (pe la surubelul de nivel) te opresti din turnat si "o impachetezi" la loc... si-n rest...grija la copii, masini si animale. si nu-ti lasa prietenul sa se dea cu mobrishca fara casca :lol:.

baterie de 12 volti...iei una pt scooter ca mi se pare ca-s identice ca diemnsiuni (si valori).aaa..recomandari la cauciucuri...cat mai bune...tot de pe opincile mobrei afli asta, de acolo afli diametrul si latimea :lol:)

 

Daca e intr-o stare f buna si tine la ea, at sfatuieste-l sa aiba grija cu uleiurile si sa-i puna ceva de calitate, la fel si cu benzina...daca vrei info despre uleiuri si preturi cauta un distribuitor cat mai aproape de tine sau intreaba-ma pe mine si te pun in legatura cu unul din zona mea (jud sv). :crack:

Editat de dantu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 volti si 9 amperi(e suficient pt un 125 :crack: )cauciucul pe fata e pe 19 iar cel de pe spate pe 17 asa aveam eu la pegaso si sunt cam aceleasi motorete....ulei semisintetic e "suficient" eu bagam dala ieftin tare in ea si nu a avut nimik mai important la 2 timpi e ala care il bagi in benzina/rezervor de ulei iar cantitate uleiului e undeva pe la 1 litru

 

 

 

mi`am amintit...daca ai rotx 123 pe el(mai mult ca sigur) fix 1000 de ml :kick:

Editat de smile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kick: ma...decat sa ne intrebi lumea ce marimea poarta Tuaregul la pneu mai bine bugheshte-te si tu putin si vezi ca scrie MARE acolo, pe cauciuc sau janta diametrul rotii. pe fata ai 21 si spate 18 sau 16 am impresia...daca e prea greu incearca si tu pe google...si daca si treaba asta ti se pare prea dificila exista un site (nu ti-l zic ca sa nu spuna lumea ca fac reclama...daca il vrei intreaba-ma pe PM) de unde afli si ce fel de aer e indicat sa bagi in roti. cat despre ulei, un distribuitor te poate indruma cel mai bine, daca vrei te pun in legatura cu un distribuitor yacco, oricum...la anii ei, daca mai e si chinuita nu merita sa cheltui banii pe uleiuri f scumpe. un ulei de amestec mai bunishor ii trebe (ala se pune in rezervorul de ulei din spate/dreapta sau daca nu are asa ceva se amesteca direct cu benzina), in cutie ii pui un ulei de transmisie pe care-l gasesti la orice benzinarie si merge fara probleme...cat ulei tre' sa pui acolo, tot mobrishca iti spune...tre' sa aiba un surubel de nivel pe care-l deshurubezi cand ii torni uleiul in cutie, iar in momentul in care incepe sa curga pe acolo (pe la surubelul de nivel) te opresti din turnat si "o impachetezi" la loc... si-n rest...grija la copii, masini si animale. si nu-ti lasa prietenul sa se dea cu mobrishca fara casca :lol:.

baterie de 12 volti...iei una pt scooter ca mi se pare ca-s identice ca diemnsiuni (si valori).aaa..recomandari la cauciucuri...cat mai bune...tot de pe opincile mobrei afli asta, de acolo afli diametrul si latimea :lol:)

 

Daca e intr-o stare f buna si tine la ea, at sfatuieste-l sa aiba grija cu uleiurile si sa-i puna ceva de calitate, la fel si cu benzina...daca vrei info despre uleiuri si preturi cauta un distribuitor cat mai aproape de tine sau intreaba-ma pe mine si te pun in legatura cu unul din zona mea (jud sv). :crack:

 

 

ba, nu fi parasuta! Nu te-ai nascut invatzat!! omu intreaba, ce il poate costa???

 

man...cauta pe net cartea tehnica si primesti acolo ABSOLUT TOATE informatiile de care ai nevoie fara sa se bage in seama toate "vedetele" dornice de post-uri fara sens.

bafta mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Si eu am una la fel

Ulei in cutie: semisintetic, nu foarte scump (nu face decat ungerea cutiei de viteza)

Ulei in benzina: aici e mai cu probleme - ulei sintetic de 2 timpi cat mai bun in proportie de 2% (asta daca nu ai pompa functionala ca mine si trebuie sa faci amestecul la benzinarie, cand pui benzina)

Cauciuc spate: 120/90 - 17

Cauciuc fata:90/90-21

 

Dar poti sa te uiti si in acte, ca scrie negru pe alb acolo.

 

pentru manual, pe site la aprilia...... http://www.serviceaprilia.com/public/lum/index.asp

 

revin mai tarziu cu mai multe informatii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa zic de baterie: 12V 9A (a mea e Varta) - e singura care incape in locasul ei.

In cutia de viteze intra cam 1 litru de ulei; are si un surub de nivel, asa ca poti turna ulei in cutie pana ajunge la nivelul respectiv.

 

Daca mai ai intrebari, te ajut cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...