Sari la conținut

Zona Crangasi - Giulesti & 1 Mai - Grivita


Postări Recomandate

va cer si eu cateva detalii despre placutele de frana

 

cele actuale mai au destula "carne" insa as vrea sa le schimb cu unele mult mai moi, caci am inteles ca cele moi musca mai bine din discuri, deci franarea e mai eficienta insa se si uzeaza mult mai repede. de cand ma duc la cursul asta la amckart, mi-am dat seama ca habar nu am ce inseamna o franare de urgenta + cat de nepregatit sunt daca vreodata e nevoie sa o "opresc instant".

 

asadar, ce va intreb eu e asa:

-ca sa inteleg si eu cum e cu tari/ moi adica la alea moi frecarea cu discul e mai mare si deci rotirea discului e contracarata mai rapid? daca da, am dreptate sa zic ca fata se va bloca mai greu (placutele suporta/absorb mai multa frecare care altfel s-ar traduce in rupere de aderenta) ?

-in functie de tipul de placute, trebuie reglata si pompa de frana (sper sa nu fi zis vreo duma si ca presiunea lichidulu de frana nu se poate regla) sa bage o presiune mai mare?

-se vand impreuna fata+ spate sau si separat?

-daca a avut careva placute din astea f moi, a observat imbunanatiri semnificative, legat de uzura cat de repede s-au dus fata de unele normale? cam cat ajunge un set fata+spate?

-care sunt marcile cunoscute la placute?

 

pls, daca e mult de povestit, ne auzim joi la intalnire, ca sa nu umplem 'jde posturi pe tema asta. altfel, m-ar ajuta raspunsuri la obiect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pe scurt:

 

NISSIN - placute moi, franeaza usor, NU brutal, eficient, se uzeaza foarte repede fata de placutele dure(si sunt biodegradabile parca... :cheers: ).

 

FERODO - placute dure, franeaza brutal (MARE GRIJA!), se uzeaza destul de greu, foarte eficiente (eu le am din toamna si sunt aproape noi :P).

 

Foarte multe nu pot sa iti spun exact insa cam astea sunt diferentele in mare din ce stiu eu...

 

p.s.:

 

- se regleaza din ce stiu si cursa manetei pentru eficacitatea franei.

 

- placutele se vand in seturi de cate doua din ce stiu (pe FERODO am dat cam 80 lei RON set de 2 placute, deci pe fata am dat cam 160 RON pentru 2 discuri de frana).

 

- 2 marci ti le-am spus din start :D

 

p.s.2: FERODO-urile franeaza destul de brutal, adica trebuie sa controlezi franarea destul de bine... daca ai tras ca "Haplea" de maneta de frana te alegi cu frumusete de voblaj de la blocarea rotii pe fata sau chiar un stoppie mai uratzel...

Editat de fuzzy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ziceti de asta? /index.php?...00#entry1211785

 

:D

Sunt perfect de acord cu Mishu la faza asta. De fapt, chiar discutam cu nevasta-mea alaltaieri seara - ca ea a descoperit postul - si ne gandeam ca e mult mai simplu si, in mod evident mult mai CURAT, ca cei care doresc sa-l ajute pe Gabone sa-l ajute in mod direct, respectiv substituind prezenta la marsul portocaliu cu "contravaloarea" pe cap de motociclist pe care-o ofera partidul in cauza.

 

Socotind numai benzina consumata + poluarea aferenta (:splat:), rezulta ca e mult mai simplu si EFICIENT sa donezi cei 20 de lei noi (pe care-i ofera aia pe cap de motociclist participant), decat sa le faci jocul jegos. Asta ca sa nu mai vorbim de faptul ca 20 de lei e o suma modica pentru multi dintre noi.

 

Ca idee, Ruxique a postat anuntul cu cazul lui Gabone pe un alt forum unde ea este unul dintre administratori, iar acolo s-au aratat foarte multi interesati sa il ajute financiar, chiar daca forumul se adreseaza celor pasionati de Dacia 1100, Renault 8, 10, Gordini etc.

 

Iar pentru cine are chef de-o plimbare, o putem face si fara tricouri, nu? Ca sa nu mai spun ca eu umblu complet echipat si la 30 de grade, asa ca as purta tricoul in cauza fie sub armura, fie sub jacheta :P (ca nu se stie daca in drum spre locul de intalnire sau dupa mars nu ar intra un idiot in mine, asa ca renuntz NU la echipament :cheers: )

 

Apropos, hai sa merge la mars si noi, cei care avem chef de-o plimbare, si sa-i "bordam" pe cei cu tricouri astfel incat ei sa nu fie vazuti :angry: Asa poate mai spalam rusinea :moto:

 

Concluzia: haideti - cei care doriti - sa-l ajutam pe Gabone, dar cu constiinta curata si cu capul sus! Ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda..... Aveti un fix acum!

Inca o data va zic! Daca vreti sa mergeti la mars, purtati si tricoul ala portocaliu.. Nu vreti tricoul, ramaneti acasa! Nu trebuie sa fie nimeni bordat &shit...

Spalati rusinea? Da' ce? I-a obligat cineva sa mearga la mars, sau cum? Nu prea aveti ce spala... Nu toata lumea are principii solide vis-a-vis de politica.

 

Si nici nu ar avea de ce...

Eu unul nu am cum sa merg, ca as fi mers..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am inteles eu este vorba de 200 de roni pe cap de moto ... sincer eu nu am de unde sa scot banii astia acum .. dar 20 de lei pt gaz se gasesc :cheers: eu incerc sa ajung .. bag tricou peste jaca si aia e s-a terminat masu il dau lu taticu ca si asa are nevoie de carpe(salopeta) la masina :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel suma e de fapt vreo 20 RON per cap de motociclizd... oricum prefer sa imi tin parerea despre acest "Marsh!" pentru mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu postam doar de dragul de a aduna patratele la avatar, nu? :kiss: :cheers:

 

Nu mai e patratele, e capete de motociclizd (vorba lu' fuzzy) :D :moto:

 

Ne vedem maine la Arc, pe la opts'tefrece, si vedem ce facem cu portocalele? :D

 

:P :angry: :splat:

Editat de sorin56ro2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a crescut suma ma. acu e 5000 de euro de la PDL, plus alte 60 de mil de la DoruBmW si se preconizeaza alte donatii din partea oamenilor. deci se merita. se aduna lumea la 19.00. marshul incepe la 20.00 TRASEU: PTA CONSTITUTIEI - PTA UNIRII - PTA UNIVERSITATII - PTA ROMANA - PTA VICTORIEI - PTA AVIATORILOR - ARCUL DE TRIUMF

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa faptul ca scopul declarat al marsului e promovarea folosirii moto/scuter/biciclete pentru fluidizarea traficului + Gabone.

 

Asa ca mie unuia mi se rupe de tricou prostocaliu.

De fapt, am tricou portocaliu acasa deja, as putea sa vin si cu ala. E cu Bran VW Beetle Meeting 2007.

Si nici pe ala care il porti acolo nu scrie nici un PDL.

 

(cuvant urat), e o culoare. Da-o dreq.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marsaluiti ba pt baseasca viitorul tarii sa isi mai ia gip si pt chior si pt videanu ca tot il injurati pt drumuri si ca va scuipa in trafic cand n-are nevoie de voturi

Tu de fapt nu stiai cum sa ne spui ca ai o mare pu.la in gura? :crack:

Marsh de aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultima oara era PU.LA aia mare in gura lu MA.TA SOR.TA NE.VAS.TA.TA poate a qiorului

 

 

Pisi sezi bland taticu .. ca faci spume si nu-i frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-n teleg ca ne vedem direct la constitutiei ? e aia din fata casei popoului , nu ?? mmmdea Bucurestean de cand ma stiu si habar n-am care unde ce si cum :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...