Sari la conținut

Cbr 600rr Vs Triumph 675 Vs R6 Vs Gsxr600 Vs Zx6r


SILVIU.C
 Share

ce alegeti?  

155 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Am citit testul comparativ intre modelele de 600 ,model 2007 si m-am gandit sa pun acest topic.Deci ,care credeti ca e cea mai cea la 600?

 

Ps:votez pe 600rr

 

Pps:nu mi-a iesit poll-ul :D ...rog un moderator sa puna cele 5 modele ca sa fie votate :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

CBR600RR şi GSX-R600 la egalitate zic eu. Chiar dacă la ei în top se strecura Triumph între cele două eu zic că doar pentru latura extremă, ori la noi 95% se merge în oraş, iar în oraş domină primele două. Plus că eu sincer nu am văzut nici un Triumph 675 la noi. Kawasaki tot aşa, e mai bună stock pentru circuit, iar R6 işi arată colţii la turaţii foarte mari... la care în oraş e aproape imposibil de ajuns, iar pe autostrada nu are o aşa mare importanţă.

Editat de Cristi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawasaki tot aÂşa, e mai bună stock pentru circuit, iar R6 iÂşi arată colții la turații foarte mari...

Referitor la kawasaki ,citeste acel test din UniversMoto si ai sa vezi pe ce loc s-a clasat ,desi e model abia iesit :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit testul comparativ din UniversMoto inca,dar am citit testul intr-o revista italiana de specialitate iar pe locul intai s-au clasat CBR RR si Yamaha R6 dupa care a fost Triumph..la ultimele doua nu mai retin!Oricum eu as fi votat CBR prima :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit testul comparativ din UniversMoto inca,dar am citit testul intr-o revista italiana de specialitate iar pe locul intai s-au clasat CBR RR si Yamaha R6 dupa care a fost Triumph..la ultimele doua nu mai retin!Oricum eu as fi votat CBR prima :cheers:

Pai ,hai sa pun si clasificarile din UniversMoto(articolul oricum este tradus 100% din revista MOTORRAD-germania)

1)triumph(cam nemeritata clasarea avand in vedere "furtul" de cmc)

2)r6

3)gsxr600

4)cbr600rr

5)zx6r

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat kawa, arata cel mai agresiv dintre toate.Si Triumph-ul e frumos.Restul sunt niste slabanoage.

 

Cat despre performante, mi-e greu sa cred ca exista performante notabile pe strada.Testele tale Silviu cred ca sunt facute pe circuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat si eu.CBR binenteles :D

Deci testul vazut de mine era pe vre-o 5 pagini de revista in care se testau modelele pe strada si pe circuit ,au testat inclusiv pozitia pasagerului unde retin ca Yamaha era cotat cel mai prost,ziceau chiar ca pasagerul din spate sta cu genunchii in gura si ca aluneca foarte usor de pe sa datorita materialului din care e facuta!Asta am citit asta spun!Maine caut revista cred ca o mai am,poate reusesc sa pun si un link aici!

 

PS:Ciudate rezultatele testelor de la revista la revista! :cheers:

Editat de CBRhonda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ,hai sa pun si clasificarile din UniversMoto(articolul oricum este tradus 100% din revista MOTORRAD-germania)

1)triumph(cam nemeritata clasarea avand in vedere "furtul" de cmc)

2)r6

3)gsxr600

4)cbr600rr

5)zx6r

 

Io cred că tu nu ai citit bine în revistă. Eu o am în față chiar acum Âşi clasamentul lor era aÂşa:

 

1. CBR600RR

2. Triumph

3. GSX-R 600

4. ZX6R

5. R6

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat kawa, arata cel mai agresiv dintre toate.Si Triumph-ul e frumos.Restul sunt niste slabanoage.

 

Cat despre performante, mi-e greu sa cred ca exista performante notabile pe strada.Testele tale Silviu cred ca sunt facute pe circuit.

Well...in primul rand NU sunt testele mele :peace: ...sunt din UniversMoto ,care la randul lor le-au luat din Motorrad si le-au tradus

 

In al doilea rand ,DA ,acele clasificari sunt pt circuit!!!

Pt utilizare stradala ,rezultatele sunt:

1)cbr600rr

2)daytona675

3)gsxr600

4)zx6r

5)r6

 

Ps:totusi sa revenim la clasamentele pt circuit :cheers:

 

Io cred că tu nu ai citit bine în revistă. Eu o am în față chiar acum Âşi clasamentul lor era aÂşa:

 

1. CBR600RR

2. Triumph

3. GSX-R 600

4. ZX6R

5. R6

Vezi ca aia e clasificarea pt utilizarea combinata!...citeste o idee mai in urma si ai sa vezi proba CONTRA-CRONOMETRU PE CIRCUIT ,cu timpii aferenti fiecareia-e ceea ce am pus eu :bounce: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, aÂşa e. Clasamentul postat de mine este la utilizarea combinată dar totuÂşi... nu ăsta ar fi Âşi cel mai important? GândeÂşte-te că la noi nu ai pe ce circuit să te dai... Amkart... dar el totuÂşi nu e pentru motociclete chiar dacă este folosit Âşi la aÂşa ceva.

AÂşa că mai mult contează utilizarea de zi cu zi, comportamentul stradal, poziția în Âşa, consumul, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acele motociclete au fost facute ca si baza pt moto de competitie.Daca tu te referi ca se merge mult pe strada ,cam toate motoarele sunt apte sa mearga pe strada ,dar aici s-au testat pt ce au fost ele create si anume: PT CIRCUIT!!! :cheers: .Iar pe circuit cam asa sta treaba si clasamentul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate eu as lua gixxer ca e cea mai ieftina si mie mi se par cam toate la fel, adica diferentele sunt minime si noi astia mai amatori nu cred ca ne dam seaama de cateva zecimi de secunda sau un cal in plus sau minus . si mi se pare si misto mai ales cea rosu cu negru

Editat de comos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai aberati!! NU mai trageti in pianisiti!

 

Kawasaki si Yamaha au castigat cu modelele respective primele curse in campionatul mondial de SUPERSPORT.

 

Succes tuturor alegeti cu inima sa va placa si mai important dati-va pe ele inainte sa vorbiti!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am votat pentru R6 mai mult pentru design si agresivitate

am condus RR-ul, ce pot sa zic acceleratie ffff putin mai tare decat motoru meu (zx6 din 98) si pare foarte firava motocicleta, se simte bine minusul de kilograme, nu m-am dat cu ea pe curbe dar in linie dreapta nu e ceva de genul wow

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am votat Daytona.Chiar daca fura si are ceva cmc in plus are putere si un design superb( nu ca R6 ar fi mai prejos).

Oricum parerea mea inca o sustin.Aceste motociclete fara circuit nu pot fi votate decat la un top al aspectului pentru ca strada nu iti ofera posibilitatea testarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am votat Daytona.Chiar daca fura si are ceva cmc in plus are putere si un design superb( nu ca R6 ar fi mai prejos).

Oricum parerea mea inca o sustin.Aceste motociclete fara circuit nu pot fi votate decat la un top al aspectului pentru ca strada nu iti ofera posibilitatea testarii.

 

Daytona nu fura nimic la cilindree. Concureaza la aceeasi clasa supersport ca cele de 4L 600 cmc sau 2V/750 cmc vezi 749-le lui Nanneli in SS / SBK. E trei clindrii si ca atare nu se compara 1: 1 cu cele de 4 cilindrii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daytona nu fura nimic la cilindree. Concureaza la aceeasi clasa supersport ca cele de 4L 600 cmc sau 2V/750 cmc vezi 749-le lui Nanneli in SS / SBK. E trei clindrii si ca atare nu se compara 1: 1 cu cele de 4 cilindrii.

Pai tocmai de aceea :un 675 NU se poate compara cu un 600 "obisnuit" ...cu atat mai mult un 750 ,chiar daca e in 2 cilindri....750cmc sunt... 750cmc si pe un piston si pe patru si pe zece ,acum conteaza cat de "perspicac" este producatorul(si ce calitati doreste sa sublinieze prin modelul respectiv) si cat poate scoate din el ,dar un 750 NU trebuie comparat cu un 600 doar pt simplul fapt ca are 2 cilindri(ma refer pt ACEEIASI categorie ,super-sport)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...