Sari la conținut

Benzina Suzuki Gs 500?


marse
 Share

Postări Recomandate

Am si eu o intrebare pt un gs 500 din 94 ce benzina e recomandat de producator? cu plumb sau fara ?

Uni au zis sai pun cu plumb ca cea fara plumb imi strica motorul alti spun ca ei folosesc fara plumb si merge ok. :ok:

Voi ce zice ti? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu plumb nu mai exista, ci cu inlocuitori. daca motorul a fost ptr premium facut, baga premium., nu-i vorba de garnituri, sau ca merge pe moment prost, ci in timp este posibil sa se cunoasca.; benzina premium este mai unsuroasa fata de f pb. faceti proba bagand cate un deget in fiecare, deci ai o ungere mai buna. deci, nu va costa nimic sa puneti premium sau ce recomanda producatorul respectiv la vremea aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare pt un gs 500 din 94 ce benzina e recomandat de producator? cu plumb sau fara ?

Uni au zis sai pun cu plumb ca cea fara plumb imi strica motorul alti spun ca ei folosesc fara plumb si merge ok. :cheers:

Voi ce zice ti? :crack:

fara plumb 100%.Japonezii folosesc tehnologie fara plumb la motoare din anii `70.asha ca fara frica! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

FARA PLUMB

E asa de greu de citit manualul?

 

mersi

nu am manual de utilizare si nu am gasit in cel de reparatii.

 

eu am bagat pana acum doar "cu plumb", adica ce este acuma in locul ei, pt ca asa mi-a zis fostul proprietar. deci motocicleta a mers in total ~6-10.000 km/3-4 ani cu benzina premium.

 

ce parere aveti? a afectat-o cu ceva?

Editat de lautrec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

dupa ce am inceput sa bag benzina fara plumb am observat ca mergea motorul din ce in ce mai rau. adica nu mai tragea ca inainte. din pacate nu am facut legatura cu benzina ci cu frigul, aveam senzatia ca e motorul mereu rece.

dupa 3-4 plinuri consumate mi-am zis sa mai incerc o data cu benzina premium de la mol. am bagat din aia si merge brici.... trage de rupe asfaltul :) deci concluzia mea e clara: suza mea prefera benzina "cu aditivi inlocuitori de plumb".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

la gs500 si tipul de motor pe care-l are chiar nu conteaza ce benzina bagi, important e sa fie buna benzina. in manual recomanda fara plumb, da' poti sa mergi foarte linistit si fara nici o problema si cu plumb. a mea are 42000km si a mers cu de toate si merge perfect

 

--- Mesaj completat în 05 Dec 2007 12:54 -------------
si ca sa va linistiti, va citez din manual sectiunea FUEL AND OIL RECOMENDATION:

 

"Use unleaded gasoline with an octane rating of 91 or higher (research metod). Unleaded gasoline can extend spark plug life and exhaust components life."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni , de mai bine de 2 ani nu se pune in benzina tetraetil de plumb! Intre 2 benzina cu CO 95 ROn nu mai e nici o diferenta, nu fac calamina mai multa sau mai putin!

Imi pare rau sa te contrazic dar diferenta este...nu se mai pune plumb dar sunt inlocuitori mai buni acum.Oare de ce o exista doua tipuri de benzina...nu crezi ca au rostul lor? de cand ma stiu,am citit peste tot ca la motoarele pe injectie se foloseste fara plumb,iar la carburator,cu plumb(acum premium).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...