Sari la conținut

Ce Scuter Ati Alege ?


vlad2709
 Share

Ce scuter ati alege ?  

78 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Salut, sunt nou pe forum, am gasit foarte multe topicuri interesante, vara asta doresc sa imi achizitionez un scuter, sa vad daca o sa imi permita buzunarul.

 

Am facut o lista de scutere (Piaggio NRG purejet, Derbi GP1 Open, Aprilia SR 2006, Gilera ice, Malaguti Phantom, Peugeot Speedfight 2/ Jet Force RCup).

 

Mie imi place foarte mult la aspect Derbi GP1 Open, dar nu stiu cat de fiabil este si ce performante are motorul.

 

Astept propuneri si argumente si care ar fi cel mai bun la raport pret - calitate, pun pret si pe aspect.

 

P.S. : Merita sa cumperi un scuter la mana a II-a ?

 

Multumesc anticipat, asfalt uscat !

 

nerooro.jpg Piaggio NRG Purejet

1653660176.jpg Derbi GP1 Open

p01072_0095.jpg Aprilia SR 2006

Gilera_ICE50.jpg Gilera Ice

F12%20black.gif Malaguti Phantom

wrc50-3-04-06.jpg Peugeot Speedfight 2

Editat de vlad2709
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfei... grea decizie...

 

nu ma pot hotari intre Aprilia SR , Piaggio NRG, si Malaguti Phantom

 

PS. daca este primul scuter este chiar recomandat sa fie SH ... pt ca mai mult ca sigur o sa cazi cu el, o sa il zgarii, si daca vrei sa il vinzi dupaia pretul ii scade f mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfei... grea decizie...

 

nu ma pot hotari intre Aprilia SR , Piaggio NRG, si Malaguti Phantom

 

PS. daca este primul scuter este chiar recomandat sa fie SH ... pt ca mai mult ca sigur o sa cazi cu el, o sa il zgarii, si daca vrei sa il vinzi dupaia pretul ii scade f mult...

multumesc ptr sfat... malaguti, sincer nu imi place prea mult, aprilia e foarte frumoasa, dar de derbi ce parere ai ? :ok: ... SH .. singuru loc unde am gasit tot ce am vrut a fost pe mobile.de :cheers:, dar cam dificil .. oricum cea mai simpla solutie ar fi aprilia... daca se poate sa argumentati dc. alegeti scuterele va rog :crack:

 

nu vrei un piaggio x9 in stare perfecta adus in romania de doua luni? INMATRICULAT 0723011662 Marius Motoscuterul e in Brasov

nu, multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am exprimat votul.... iubesc SR.... mi s-a parut superb.... in special modelul mai vechi cu stopurile cromate.... fantastic....

da i-ati ce zici u.... mie sr mi se pare cel mai fiabil ca motor precizez ca nu am vazut derbi si nici gilera ice, nici malaguti nu are motor rau....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iarasi sustin Derbi`ul Gp1 dar nu OPEN ci V2 cel cu transmisie pe lant.

Cel mai slab la performante este clar Speedfightu.

Fiabilitatea este aceeasi ca si la Aprilia si Piaggio , de cand au fost cumparate de Piaggio Grup cred ca au aceleasi motoare.(asta ramane sa ma mai documentez)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Sr`u vechi pana la Sr`u nou s-au schimbat multe chestii si o sa fie dezamagit cand o sa il cumpere limitat si o sa caute pe cineva sa il delimiteze din ECU.

da intradevar, ma gandeam sa ii scot limitarea, ca doar nu o sa merg cu 45km/h, am observat ca la aprilia sau derbi in bord au pana la 80, se poate mai mult? La piagio are 100 si inca cateva liniute... :-| , oricum multumesc pentru sfaturi, intradevar derbi arata sf, dar pe siteul din romania cu distribuitori nu apare inca, poate voi trage o fuga pana la Bucresti! :ok: Singurul loc unde am gasit este pe mobile.de :-|

 

Eu iarasi sustin Derbi`ul Gp1 dar nu OPEN ci V2 cel cu transmisie pe lant.

Dc cu transmisie pe lant?... sunt probleme cu open ? ... la transmisia pe lant are si culoare din imaginile afisate mai sus ? :cheers:

Editat de vlad2709
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dc cu transmisie pe lant?... sunt probleme cu open ? ... la transmisia pe lant are si culoare din imaginile afisate mai sus ? :cheers:

Nu sunt probleme cu Open dar open,are toba care iese in evidenta foarte mult, transmisie pe curea,

Transmisia pe lant : pleaca mai repede (nu mai patineaza cureaua), toba este foarte bine ascunsa si arata mult mai bine.

In general ele atat merg 80-85, rar un scuter stock delimitat o sa fuga mai mult de 80-85.

Sr`u daca il iei limitat o sa cam ai probleme cu delimitarea si daca vrei sa il delimitezi baieti de la UNITED MOTORS o sa iti modifice actele si o sa pierzi garantia.

NU cred ca GP1 V2 are culoarea din poza, Si eu vreau culoarea aia pe GPR da :ok:

 

 

Ai incercat www.motorland.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt probleme cu Open dar open,are toba care iese in evidenta foarte mult, transmisie pe curea,

Transmisia pe lant : pleaca mai repede (nu mai patineaza cureaua), toba este foarte bine ascunsa si arata mult mai bine.

In general ele atat merg 80-85, rar un scuter stock delimitat o sa fuga mai mult de 80-85.

Sr`u daca il iei limitat o sa cam ai probleme cu delimitarea si daca vrei sa il delimitezi baieti de la UNITED MOTORS o sa iti modifice actele si o sa pierzi garantia.

NU cred ca GP1 V2 are culoarea din poza, Si eu vreau culoarea aia pe GPR da :ok:

Ai incercat www.motorland.ro

da am vzt site-ul ... dar acolo nu au v2 ..au GP1 50 E2 :cheers: si scrie transmisie pe curea... poti sa faci comanda ? nu m-ar deranja foarte mult toba, difera sunetu cand e pe lant ?... mersi de sfat.. am observat ca nu prea se gasesc la mana a doua...

Editat de vlad2709
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da am vzt site-ul ... dar acolo nu au v2 ..au GP1 50 E2 :ok: si scrie transmisie pe curea... poti sa faci comanda ? nu m-ar deranja foarte mult toba, difera sunetu cand e pe lant ?... mersi de sfat.. am observat ca nu prea se gasesc la mana a doua...

Cred ca poti sa faci comanda, sunetul nu are cum sa fie diferit rau, Am gasit cateva Sh in germania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da am vzt site-ul ... dar acolo nu au v2 ..au GP1 50 E2 :ok: si scrie transmisie pe curea... poti sa faci comanda ? nu m-ar deranja foarte mult toba, difera sunetu cand e pe lant ?... mersi de sfat.. am observat ca nu prea se gasesc la mana a doua...

parerea mea e ca transmisia pe lant e mai de cacao... apar mai multe probleme.... intr-adevar nu patineaza sar patineaza ambreajul.... nu cred ca cureaua era o deficienta din punctu asta de vedere.... dar la curea se rupe o schimbi si nu te doare capu... in schimb la lant se uzeaza.... il schimbi constati ca sunt si pinioanele uzate si noul lant nu calca bine...le schimbi si pe alea....

alegerea ta, doar poar parerea e a mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca transmisia pe lant e mai de cacao... apar mai multe probleme.... intr-adevar nu patineaza sar patineaza ambreajul.... nu cred ca cureaua era o deficienta din punctu asta de vedere.... dar la curea se rupe o schimbi si nu te doare capu... in schimb la lant se uzeaza.... il schimbi constati ca sunt si pinioanele uzate si noul lant nu calca bine...le schimbi si pe alea....

alegerea ta, doar poar parerea e a mea

O curea se poate rupe mai repede decat un lant uzat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca transmisia pe lant e mai de cacao... apar mai multe probleme.... intr-adevar nu patineaza sar patineaza ambreajul.... nu cred ca cureaua era o deficienta din punctu asta de vedere.... dar la curea se rupe o schimbi si nu te doare capu... in schimb la lant se uzeaza.... il schimbi constati ca sunt si pinioanele uzate si noul lant nu calca bine...le schimbi si pe alea....

alegerea ta, doar poar parerea e a mea

Derbi GP1 50 race , asta cum mai e ? :ok:) ... multumesc, oricce parere e binevenita... numai ca vad ca se cam bat cap in cap :cheers:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca transmisia pe lant e mai de cacao... apar mai multe probleme.... intr-adevar nu patineaza sar patineaza ambreajul.... nu cred ca cureaua era o deficienta din punctu asta de vedere.... dar la curea se rupe o schimbi si nu te doare capu... in schimb la lant se uzeaza.... il schimbi constati ca sunt si pinioanele uzate si noul lant nu calca bine...le schimbi si pe alea....

alegerea ta, doar poar parerea e a mea

la ce perioada de timp ar trebui schimbat lantu ? :hug: astept si alte pareri, multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am un SR 50 si mi-au spus de la United ca la prima revizie (500km) or sa o delimiteze, iar de modificat actele nu vad cum ar putea, pentru ca nu ei elibereaza sau sunt autorizati sa imi modifice cartea de identitate, singurul document legal de incadrare ca moped...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am un SR 50 si mi-au spus de la United ca la prima revizie (500km) or sa o delimiteze, iar de modificat actele nu vad cum ar putea, pentru ca nu ei elibereaza sau sunt autorizati sa imi modifice cartea de identitate, singurul document legal de incadrare ca moped...

cat mai ai pana faci 500 ? :> care e diferenta intre rs50 r si rs50 factory ?

 

am observat ca la aprilia/derbi ..etc ... au 80 in bord dar la piaggio au mai mult... :-|

Editat de vlad2709
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene nimeni nu-ti poate spune ce scuter sa-ti iei, iar pareri sunt multe! Vad ca tot bati spre derbi-ul acela, ti l-ai pus si ca avatar... Asa ca parerea mea cumpara-ti ce vrei!

 

Oricum la inceput ar fi mult mai indicat ceva second hand :what:

 

 

Succes! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene nimeni nu-ti poate spune ce scuter sa-ti iei, iar pareri sunt multe! Vad ca tot bati spre derbi-ul acela, ti l-ai pus si ca avatar... Asa ca parerea mea cumpara-ti ce vrei!

 

Oricum la inceput ar fi mult mai indicat ceva second hand :what:

Succes! :hug:

eu nu am itnrebat ce scuter sa imi i-au, ci am cerut niste sfaturi pentru a ma indrepta in directia cea mai buna, oricum ms de sfat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat costa un scuter Aprila SR 2006? La mana a II-a.

cauta si tu pe mobile.de dar asta din 2006 nu stiu daca gasesti la mana a doua ... intra si cauta :hug: ..nou este 2200 de euro sau ceva de genu :what:

Editat de vlad2709
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...