Sari la conținut

Un Mic Ajutor...


Rolly
 Share

Ati circulat cu mopedul inainte de implinirea varstei de 16 ani?  

33 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Doresc si eu sa-mi achizitionez un scuter ("moped") si nu am implinit varsta de 16 ani (am 15 ani si 8 luni :what:). In caz ca ma opreste un domn politist, si am toate actele, casca tot credeti ca se ia de mine din cauza varstei? (ca imi lipsesc 3 luni? :what: )

Voi circulati de la varsta de peste 16 ani sau si inainte? V-a oprit polia? Daca da, imi spuneti si mie ce va facut? Si daca nu, cunoasteti care e sanctiunea?

 

Multumesc anticipat! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Slabe sanse sa patesti ceva pt 3 luni :what: insa nu e imposibil asa ca ia aminte, tot ce trebuie sa faci e sa circuli regulamentar si sa eviti echipajele de politie...ai vazut cop car la 10m mai in fata faci frumusel prima la stanga sau dreapta sau pur si simplu parchezi, dupa care la plecare te intorci pe unde ai venit :hug: Am si eu un amic care mai are o luna pana la 16 si merge cu'n RS50(care trage la ochi cel mai bine fiind motocicleta) oriunde ne ducem si ceilalti cu toate'n regula. Cel mai sigur de plimbat este in afara orasului, cel putin mie unu asa mi se pare. Acum o sa mi se zica probabil ca te invat la prostii :what: insa te inteleg si d'aia ti'am dat cateva "sfaturi". Succes!

 

P.S. mai lucreaza la matematica hehe mai ai 4 luni pana la implinirea varstei de 16 ani nu 3(joke)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum ar trebui sa faci cursul de legislatie.. poti sa-l imbarligi pe politist ca mai ai 3 luni pana la 16 ani.. dar cu cursu nu poti (Nu cred ca o sa te primeasca la cursul de legislatie.. dar mai stii, poate ai noroc :hug:)

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doresc si eu sa-mi achizitionez un scuter ("moped") si nu am implinit varsta de 16 ani (am 15 ani si 8 luni :what:). In caz ca ma opreste un domn politist, si am toate actele, casca tot credeti ca se ia de mine din cauza varstei? (ca imi lipsesc 3 luni? :what: )

Voi circulati de la varsta de peste 16 ani sau si inainte? V-a oprit polia? Daca da, imi spuneti si mie ce va facut? Si daca nu, cunoasteti care e sanctiunea?

 

Multumesc anticipat! :hug:

Eu am mers mult inaintea impliniri a varstei de 16 ani si iti spun din proprie experienta nu este de joaca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci crettz lunile astea sunt si ele aproximative ca nu am stat sa le numar si de-aia mi-au iesit 8 cu 3 ca doar nu am fix 15 si 8 luni. E aproximare prin adaos :what:

 

Daca merg pe moped, o sa am tot...actele OK(chiar si cursul de legislatie), casca, numarul de inregistrare, vesta sub sa si cand e cazul pe mine, tot. Merg incet si frumos, nu fac slalom printre masini. Eu ma gandeam sa nu fie ceva de dosar penal in caz ca ma opreste politia si vede ca nu am 16 ani, ca asa o amenda de 1-2 milioane suport si eu de 1-2X :hug:. Eu sunt destul de mare si sper sa nu se uite in buletin la data nasterii :what:)

 

Daca ma gandesc mai bine, si cu bicicleta merg de la 5 ani si sa zicem cu aproximare prin oras pe drumuri publice mai mari de la 10 ani. In codul rutier scrie de la 14 ai voie si totusi nu s-a luat nimeni de mine :D

 

Costy la ce te referi?

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am glumit la faza cu varsta si calculele bla bla bla

 

Revenind...nici vorba de dosar penal pt o chestie asa marunta :what: in cel mai rau caz cum ai zis si tu o amenda acolo. LA CE ITI MAI IEI 2 ROTI DACA NU AI DE GAND SA FACI SLALOM PRINTRE MASINI?!?!?! cand nu'i nici urma de copoi...Iti dai seama ca nu vorbesc serios :what: insa dupa ce capeti experienta si simti ca "face parte din tine" putina adrenalina nu strica, da de asta o sa te lamuresti tu singur crede'ma, ca pensionar sigur nu esti :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca glumesti :what:

 

Incet incet...prin oras mai putin, dar sa capat eu putina experienta si apoi mai vbim:D

 

Si totusi ma gandesc...am mers eu timp de un an de zile 3 in masina de 2 locuri prin toate orasele din tara si nu m-a oprit politia 1data...si sa ma opreasca acum si sa se ia de mine la o chestie asa minora :what:

 

Merci de raspunsuri...mai astept si alte pareri :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci crettz lunile astea sunt si ele aproximative ca nu am stat sa le numar si de-aia mi-au iesit 8 cu 3 ca doar nu am fix 15 si 8 luni. E aproximare prin adaos :what:

 

Daca merg pe moped, o sa am tot...actele OK(chiar si cursul de legislatie), casca, numarul de inregistrare, vesta sub sa si cand e cazul pe mine, tot. Merg incet si frumos, nu fac slalom printre masini. Eu ma gandeam sa nu fie ceva de dosar penal in caz ca ma opreste politia si vede ca nu am 16 ani, ca asa o amenda de 1-2 milioane suport si eu de 1-2X :hug:. Eu sunt destul de mare si sper sa nu se uite in buletin la data nasterii :what:)

 

Daca ma gandesc mai bine, si cu bicicleta merg de la 5 ani si sa zicem cu aproximare prin oras pe drumuri publice mai mari de la 10 ani. In codul rutier scrie de la 14 ai voie si totusi nu s-a luat nimeni de mine :D

 

Costy la ce te referi?

NU conteaza ca esti mare el se va uita la varsta ca stie ca astia cu scutere sunt mici, si eu sunt mare si s-a uitat de fiecare data cand ma oprit.

O sa vezi, zici tu ca nu se ia de tine dar nu e chiar asa,

Mie mi-a zis unu :Ce fac eu ma cu tine ca tu nu ai nici 16 ani!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa-ti vezi de treaba ta si sa nu pleci cu scuteru prin oras ca daca te prind e belea, o sa regreti mult mai tarziu.

La mine aici sunt niste copii care m-au tampit cu un scuter prin jurul blocului, la fel, nu au 16 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa-ti vezi de treaba ta si sa nu pleci cu scuteru prin oras ca daca te prind e belea, o sa regreti mult mai tarziu.

La mine aici sunt niste copii care m-au tampit cu un scuter prin jurul blocului, la fel, nu au 16 ani...

 

Da.... :hug: Asta m-a lamurit tare mult. Mario poti sa fi putin mai explicit? Faza cu regretatul nu o inteleg...se mai foloseste prin fraze de genul "nu te lasa de scoala ca o sa regreti mai tarziu". Aici nu vad ce as putea sa regret decat daca e ,Doamne fereste, de dosar penal, si daca e sa fie nu ma bag. Acolo chiar regret mai tarziu daca e :sick:. Daca adaug si ultima fraza pot deduce ca ai vrut sa spui ca o sa-mi iau bataie de la cei mai mari ca ma plimb cu scuterul si ii disper. Eu asta inteleg din frazele ta. Daca ar trebui sa inteleg altceva te rog frumos sa-mi spui :eek:

Nu-l lua ca pe un repros, doar ca nu am inteles :what:

 

Costy...continua te rog :eek: Ti-a zis "Ce ma fac eu cu tine ca nu ai 16 ani..." si apoi ce? Ti-a dat amenda sau :what:

 

Mc pentru raspunsurile voastre...astept sa ma lamuriti in continuare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...