Sari la conținut

Problema Exceptionala


Postări Recomandate

Recent am descoperit ca placutele de ambreaj de la motorul meu sunt praf, motorul e un ducati indiana de 350, de la reprezentanta din romania si de la fabrica din italia am primit ca raspuns ca nu se mai fabrica, un lucru extraordinar de incurajator avand in vedere ca motocicleta e rara si eu cum nu o am de mult timp nu stiu ce placute s-ar mai potrivi, orice ajutor ar fi foarte apreciat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recent am descoperit ca placutele de ambreaj de la motorul meu sunt praf, motorul e un ducati indiana de 350, de la reprezentanta din romania si de la fabrica din italia am primit ca raspuns ca nu se mai fabrica, un lucru extraordinar de incurajator avand in vedere ca motocicleta e rara si eu cum nu o am de mult timp nu stiu ce placute s-ar mai potrivi, orice ajutor ar fi foarte apreciat

 

Pune o poza cu un disc langa o rigla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Le-ai scris celor de la Ducati din Italia si au spus ca nu mai fabrica piesa? De rahat! Mai exista sansa de a gasi piesa pe net, fabricata de terti. Cauta si tu dupa modelul motorului, poate gasesti ceva.

 

2. Pune si o poza din profil, ca sa rezulte grosimea ferodoului.

 

3. Arcurile care strang ambreiajul sunt ok? Pentru ca, in afara de placutele alea 2 sarite, discul arata destul de bine, si ar trebui sa cupleze fara probleme. Celalalte discuri sunt intr-o stare mai buna sau mai rea decat asta?

 

4. Discurile de ambreiaj se reconditioneaza relativ ieftin, dar pe sistemul cu ferodouri nituite, nu lipite. Daca nu gasesti un atelier care sa lipeasca ferodouri (nu stiu daca exista), vei fi nevoit sa pui niste placute mai late (i.e. cat trei placute actuale) si sa le nituiesti. Asta se poate face sigur la atelier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur mai sunt modele de motocicleta care au celeasi dimensiuni. Cele de DR600 de exemplu sunt de aceeasi dimensiune si se gasesc la louis. Dar nu pot baga mana in foc, pentru dimensiuni, pot sa difere cu cativa mm... cauta si tu prin manuale de motociclete... eu nu am manualul de DR600 aici ca ma uitam si iti spuneam exact... sa stii ca discul nu arata chiar rau, doar ca sunt pastilele sarite, in rest nu e tocit prea tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

celelalte sunt intr-o stare si mai jalnica au dinti sariti din ele din plin, arcurile sunt bune, mi-a mai spus cineva ca seamana cu cele de dr inca nu am apucat sa incerc si in final unde gasesc un atelier ca mai am de facut un disc de ambreaj pentru simson

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

celelalte sunt intr-o stare si mai jalnica au dinti sariti din ele din plin, arcurile sunt bune, mi-a mai spus cineva ca seamana cu cele de dr inca nu am apucat sa incerc si in final unde gasesc un atelier ca mai am de facut un disc de ambreaj pentru simson

 

Intradevar seamana bine cu cele de dr! Poti sa iei legatura cu userul mau de pe forum si pun pariu ca gaseste ceva la dimensiuni. De unde stii ca arcurile sunt bune? Iti recomand sa schimbi si una si alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...