Sari la conținut

Ajutor: Nu-mi Incarca Bateria De La Ij


parintele_ciprian
 Share

Postări Recomandate

MI-am mai luat un ij, singura problema pe care o are este aceasta: merge cat bateria e incarcata si dupa aia....., proprietarul mi-a spus din start de aceasta problema si ca el crede ca releul e defect, a pus un releu de mz, eu am un releu de pe ijul vechi, dar nu stiu cum se leaga si decat sa fac vreo prostie mai bine va cer sfatul, apropo se simptomele motorului, lumina la far, semnalizatoare, claxon, toate sunt slabe, aprinderea merge perfect daca bateria e incarcata, aseara am facut vreo 7 km fara sa se opreasca, dar vreau sa rezolv problema asta inainte sa ma aventurez mai mult, Please Help.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

instalatia e pe 6 volti, mai adaug o intrebare pot sa folosesc redresor de masina la baterie de 6 volti?

 

Pai sa stii ca daca redresorul e de 12 v si pui la incarcat o baterie de 6v o poate strica ! Daca sta mai mult la incarcat poate exploda! Cu incarcare singurul lucru pe care l-ai putea face e sa verifici dinamul ! Poate s-a ars !! sau probleme cu releul de incarcare !!! Sau ai putea lua un alternator de ij cu vreo 180RON. Strunjesti in interior locul dinamului vechi si alte maruntisuri si daca modifici instalatia pe 12 V nu mai ai probleme !! Intreaba pe cineva care a facut chestia asta pentru detalii !! Numai bine !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa stii ca daca redresorul e de 12 v si pui la incarcat o baterie de 6v o poate strica ! Daca sta mai mult la incarcat poate exploda! Cu incarcare singurul lucru pe care l-ai putea face e sa verifici dinamul ! Poate s-a ars !! sau probleme cu releul de incarcare !!! Sau ai putea lua un alternator de ij cu vreo 180RON. Strunjesti in interior locul dinamului vechi si alte maruntisuri si daca modifici instalatia pe 12 V nu mai ai probleme !! Intreaba pe cineva care a facut chestia asta pentru detalii !! Numai bine !!

Si asa !!! :hug: dar eu i-am indicat pe mess , sa puna aprindere de minsk!e SFANTA!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...