Sari la conținut

Honda Dominator Vs Yamaha Tenere Vs Dr 650 Rse


Achile
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa spun ca Dominatorul mi se pare copil pe langa acest DR care este destul de usor aproape de 160 kg (Dominatorul are 180)

 

 

tin sa te contrazic... dominator '92 vs DR 650 rse uitate la greutate

 

Nu ma contrazice ca nu vorbeam de RS... vorbeam de DR 650 R.

 

P.S.: nu mai dezgropati fratilor topicuri veeeechi. :D

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut

Am un Dominator si un Tenere 660 in curte.Mam dat destul de mult cu ele .Dominatorul,vibreaza foarte mult in comparatie cu tenere,la tenere doar rezervoru vibreaza,

Putere net superioare la Tenere,dar si greutate mai mare.

Demaraj mai bun la Tenere si viteza T -155km/h si D 138km/h

Tenerele e mult mai masiv si greu fata de Dominator care e micut si mai usurel.

avantaj la domi nu are atatea plasticuri,care la tenere dupa o tura de of-road cam vibreaza....

Daca ar fi sa mai aleg o data tot Tenere 660 as alege.....

Editat de cs-marius-b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la o intretinere buna toate tin ..honda e honda atata timp cand ii dai uleiul care i trebuie nu se strica suspensia fatza prea moale (se poate remedia cu un ulei mai vascos15w) suspensia spate un arc mai tare..ca dupa ce o incarci se cam inmoaie arcul ... tenereul de 660 racire apa :angryfire: avantaje nu trebuie sa te opresti sa racesti motorul..(daca ai indicator de temperatura uleiului) tenereul de 600 e reusit si ala indestructibil ....dr 650 merge si el si radiatorul de ulei e un +...dar eu tot la domi ma gandesc... :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am domi de 99 si am prins 160km/h cu pasager si mai mergea dar mi-a fost frica...Pe munte m-a scos din toate necazurile.probleme nu am avut cu el deloc. ulei si gaz.Ma bucur ca am ales Domi.Nu stiu nimic despre dr doar ca e mai masiv.Deci nu pot sa fac comparatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

"care merge mai bine la drumuri intinse la 120 km/h croaziera, drumuri de tara, forestiere, treceri prin paraie si, nu in ultimul rand, in oras?" BUN...

am condus toate motociletele despre care sa vorbit in acest topic si cred ca era cazul sa incluzi din start V-Twin -ul si in cap de lista Honda Africa Twin si chiar Supertenere (2linie) este o buna solutie.

Editat de thunder_fx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pe forestiere, drumuri de tara si in oras, cele mai proaste alegeri sunt Africanele si Super Tenereurile pentru ca sunt ditai tancurile. Daca nu ai 130kg e foarte urat sa incepi cu 220kg intre craci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desgiur. Functioneaza cu brio si pentru acele scopuri. Insa trebuie sa stii cum sa conduci o vaca pe forestier, altfel iti rupi mainile (sau spatele, daca nu stii tehnica) ridicand-o de jos. Repet, nu recomanda 240kg la gol pentru un incepator intr-ale offroad-ului decat daca vrei sa faci misto de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Iar se dezgroapa topicuri la care s-a dat raspunsul cu brio. :makeout:

2. Monocilindrele mentionate in titlul topicului sunt pentru o treaba, AT si ST sunt (doua vaci) facute pentru alta treaba. Niciodata nu o sa poti sa mergi cu AT/ST pe unde se chinuie un Domi/DR/XT sa mearga si invers, nu o sa ai pe Domi/DR/XT/etc confortul si puterea de a cara bagaje cum ai cu AT/ST.

Ca sa nu mai zic ce a zis si Switch - cum sa ii dai unui incepator ditai vaca pe mana sa se chinuie cu ea prin paduri, namoale, nisipuri si mlastini?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am urcat si eu alaturi de cineva ,ce are XT,si pot spune ca daca omu' nu se stia cu mersul pe coclauri,cred ca venea elicopterul sa ii aduca acasa.

Noi eram pe Xr 650, TTR 250 ,Xr 250 x 2.

A urcat unde ma urcat si noi,cot la cot,dar era si frint mai rau ca noi.

Asa ca pentru incepatori,eu unul zic ca nu e indicata o vaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...