Sari la conținut

Intrebare


Coxaru
 Share

Postări Recomandate

Intrebare!

Cu ce se unge sub mansonul de acceleratie?

Am bagat putina vaselina si nu prea mai revine acceleratia cand iau mana de pe ea...

de obicei nu prea se unge...adica eu nu prea am auzit asa ceva! incearca sa-l scoti, sa-l cureti si eventual sa-i dai cu putin ulei (nu de gatit) :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei nu este de la manson.

Este cablul de acceleratie gripat. Daca motocicleta este de fabricatie mai noua vezi ca ar trebui sa fie doua cabluri ce au legatura cu mansonul. Unul de acceleratie si unul de revenire.

Baga spray de desfacut suruburi pe ele pana aluneca usor pe camasa lor.

Abia apoi verifica mansonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si la mine mergea greu intr-un timp si i-am desfacut cablul de acceleratie de la carburator si l-am uns putin cu ulei. Vreau sa zic, ca s-a rezolvat! daca faci asta, sa-i dai cu ulei si pe "chestia" aia din aluminiu care lasa benzina sa treaca dupa cum accelerezi (nu stiu cum se numeste aia)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cablurile originale sunt de obicei nituite la ambele capete si n-ai cum sa le dai jos de pe camasa.

Si in timp se gripeaza si le arunci. Solutia de a evita asta este sa le ungi.

Baga WD40 si poate-l mai recuperezi. Dc nu, ori mergi cu el asa ori il schimbi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bagi cu seringa putin ulei pe camasa in timp ce il freci du-te vino cat permite.

se unge si sub manson cu ceva, nu e frumos sa frece fier pe fier sau plastic pe fier..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Mai fratilor, trebuie sa intelegeti un lucru, chiar daca murdareste. Jumatate din mecanica este unsoarea, restul e mecanica. Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mansonul se baga cu apa cu sapun,ai grija sa-i lasi un spatiu intre gulerul mansonului si comenzile electrice.

Despre cabluri, de preferinta se unge cu wd 40 sau un ulei foarte suptire,de ex hidraulic.sau de in(se mai foloseste si la masinile de cusut)

bafta!

 

Am uitat sa-ti spun vezi ca minerele nu sunt la fel ,unul este de 20 si altul de 22 diametrul, cel mai mare la acceleratie

Daca stii asta sper ca nu te-ai suparat ce ti-am amintit!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mansonul se baga cu apa cu sapun,ai grija sa-i lasi un spatiu intre gulerul mansonului si comenzile electrice.

Despre cabluri, de preferinta se unge cu wd 40 sau un ulei foarte suptire,de ex hidraulic.sau de in(se mai foloseste si la masinile de cusut)

bafta!

 

Am uitat sa-ti spun vezi ca minerele nu sunt la fel ,unul este de 20 si altul de 22 diametrul, cel mai mare la acceleratie

Daca stii asta sper ca nu te-ai suparat ce ti-am amintit!!!

man, nu era vorba de mansonul de cauciuc care inveleste manerul... ala poti sa-l pui si cu scuipat numa' sa intre dracu, ala tre sa stea tzapan dupa aia..., e vorba de maner de care tragi zi de zi non-stop... sub el se unge intotdeauna cu ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sory!am crezut ca despre ala este vorba!Da, sub ala, se spala bine si se unge cu vaselina, sau ulei de motor,chiar wd 40.

PS.Sa stii ca unele mansoane sunt cam incapatinate si nu este de ajuns un singur scuipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sory!am crezut ca despre ala este vorba!Da, sub ala, se spala bine si se unge cu vaselina, sau ulei de motor,chiar wd 40.

PS.Sa stii ca unele mansoane sunt cam incapatinate si nu este de ajuns un singur scuipat!

eventual il incalzesti cu apa fierbinte si sapun si intra fara probleme... (si cu margarina se poate) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WD40 nu este unsoare,ala curata degripeaza si este magic pe moment dar nu rezista,nu este spray cu care sa ungi ceva care folosesti timp indelungat,se evapora relativ repede si fectul lui este fix @#%$# . Vaselina este groasa si normal ca mai mult ti-a blocat frecarea mansonului,incearca un ulei fin,gasesti la magazine de chimicale ulei de mecanisme fine,ala e foarte bun,da sa fie ceva mai bun calitativ il recunosti si dupa culoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WD40 nu este unsoare,ala curata degripeaza si este magic pe moment dar nu rezista,nu este spray cu care sa ungi ceva care folosesti timp indelungat,se evapora relativ repede si fectul lui este fix @#%$# . Vaselina este groasa si normal ca mai mult ti-a blocat frecarea mansonului,incearca un ulei fin,gasesti la magazine de chimicale ulei de mecanisme fine,ala e foarte bun,da sa fie ceva mai bun calitativ il recunosti si dupa culoare

man, io mereu am uns cu vaselina si intotdeauna a mers foarte usor si frumos (la DR)... si la ce arc are carbul acolo... doar un strat subtirel de vaselina si gata....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, io mereu am uns cu vaselina si intotdeauna a mers foarte usor si frumos (la DR)... si la ce arc are carbul acolo... doar un strat subtirel de vaselina si gata....

Omul o fi pus vaselina ca inecatul ,eu stiu.depinde si de cum e situatia acolo,daca e prea strans mansonul si o fi avand un arc slab nu ma surprinde,eu am spus solutia mea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma alta era problema...

Capatul de ghidon presa un pic pe manson si il inpingea in comanda de pe ghidon, am pus o saiba mai mica intre le si sa rezovat problema!

Oricum merci de sfaturi!!

 

Bafta sa aveti!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma alta era problema...

Capatul de ghidon presa un pic pe manson si il inpingea in comanda de pe ghidon, am pus o saiba mai mica intre le si sa rezovat problema!

Oricum merci de sfaturi!!

 

Bafta sa aveti!!

bravo! acum poti sa pui o tona de vaselina si tot o sa se roteasca...

da era misto asa ca il blocai la o viteza anume si puteai sa mergi cu mainile in buzunar, sau sa citesti ziarul, sa bei cafeaua... etc.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...