Sari la conținut

Bucureshti - Viena shi 'napoi


bandi
 Share

Postări Recomandate

saptamana aviatoare plec la viena ptr un uichend prelungit. date fiind limitarile de buget shi zile de conced, cea mai valabila varianta mi se pare pe motor (gas EUR60, carte verde USD35, ceva taxe de drum EUR20, cazare moca la intoarcere...).

 

sunt 1,100 km pe care mi-am propus sa-i fac continuu la dus shi cu pauza la intoarcere.

 

avetzi ceva idei de trasee, puncte vamale mai aerisite, capcane?... sfaturi de echipare alea-alea? cat sunt taxele de autostrada la unguri shi ostrieci pentru mopede ? :D

 

BTW: mai vrea careva sa vina? :baubau:

 

ce-am planuit pana acum:

- joia aviatoare somnic de la 19 la 23:59

- 01:00 plecare spre arad/ oradea

- in(ainte de) vama somnic fo' doo ore pe marginea drumului;

- cap compas Budapest shi-apoi Vinea cu sosire pe la orele 17;

- somn fo' doo zile :D

- intoarcere martzi & miercuri cu popas undeva dupe granitza (SATMAR sau ZALAU, sa mai variem peisaju')

- urmatoarele doo luni: NU-MI MAI TREBE MOTOR!!! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Vama Turnu e mai putin frecventata - faci dreapta la un moment dat dupa ce iesi din Arad catre Nadlac

 

Si vama Cenad e mai putin frecventata, dar n-are rost sa te abati din drum prin Timisoara, doar daca vrei sa bem o bere :baubau:

 

La unguri autostrada incepe dupa Seged, ii zice M5. Daca nu vrei sa mergi pe autostrada, exista si varianta paralela (moca) la care-i zice simplu 5 (dar nu e simnalizata ca fiind drum catre Budapesta :baldy: )

 

Taxa de autostrada pana la Budapesta e ENORMA - echivalentul a 10euro pt masini, pentru doar 50km. La motor probabil ca e mai jos ceva.

 

Din Budapesta urmezi M1 catre Viena. Centura Bdapestei - M0 - e plina de radare, si limita e de 80 km.h. Respecta limita cu strictete, stau cu tunuri laser langa poduri.

 

Imediat dupa ce te inscrii pe M1, incep benzinariile de unde poti sa-ti cumperi vigneta (aka matrica). Pentru masini (cred ca si pt moto) costa 1900 Ft, echivalent a 7.x euro. De obicei aici te tzapesc zdravan :D si-ti cer mult mai mult, cam 3200 Ft, care e pentru 1 luna (celalta varianta e pt 2 saptamani). Faza e ca toti benzinarii practiva aceeasi metoda de tzepuire si chiar daca mergi la alta statie, si aia te vad derutat, tot asa cer. Daca te uiti la chitanta (sama ii zice parca) care o dau vezi ca e data/ora nu sunt corecte. Casca ochii si atentie mare, daca poti plateste in forinti, de la 10 euro nu vei primi rest. Daca auzi ceva de 'Austria' nu zi da, ca te intreaba daca vrei sa cumperi si pt Austria - guess the price :D . Gagicile stiu toate engleza/germana, da nu vorbesc si fac pe proastele. Se misca repede si imediat iti composteaza vigneta si dupa aia nu mai scapi de ele.

(Ce am scris aici e bazat pe nenumaratele experiente pe care le-am avut cumparand vigneta asta).

 

Metoda care tine e sa trantesti bani ficsi pe masa si sa ceri sec 'vigneta'. Binenteles, dupa ce treci mai de toate benzinariile exista un panou mare cu preturile. Dupa panoul ala mai e parca un Omv, dar mai departe.

 

In fine, la intrarea in Austria mergi din nou la prima benzinarie si cumperi vigneta (7 euro = 10 zile, civilizat, primesti rest). Cum o cumperi, trebe sa o si lipesti, daca nu se considere invalida si cam patruleaza politia.

 

La intoarcere fii pregatit cu ceva euro spaga la unguri (granita cu noi). Daca ai bagaj mult, au frumosul obicei sa te puna sa desfaci tot harnasamentul pentru un 'control total', sau sa te lase sa astepti (mai ales daca e frig afara) la infinit. :P Toti inteleg romana, da se fac ca nu. Sa ai actibiltul cu RO la tine, becuri de rezerva, si nu mai stiu cate alte cacaturi de care se leaga la iesire. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thanks man, cre' ca plec pe jos... :baldy:

 

extinctor, triunghi reflectorizant imi cer? actzibildu' cu RO unde dreq il lipesc, pe coburi, pe casca?... :D

 

am fost prin Turnu, parca e numa' de turisme, nu?

 

tre' sa vb cu gagica-mea sa-mi faca un mic instructaj in ungureshte, sa nu mi-o fur de la ashtia... :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Acuma nu te speria, da io am patit de mai multe ori - numa ca mie o faza ca asta imi strica tot cheful.

 

Am uitat sa zic de soselele pana la autostrada: sunt santuri formate pe unde calca rotile, cu motorul poate fi nasol sa iesi din ele la depasiri - nu stiu. Cu masina se simt la volan destul de tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu bag mana in foc pt. motoare :baubau: dar stiu ca in Austria pe langa taxa trebuie sa cumperi si un aparat electronic care este citit automat de catre senzorii de pe autostrada.

 

Cat despre Ungaria mai bine ocolesti autostrada dar trebuie sa fi foarte atent ca este cu dus-intors ... poti sa te ratacesti. Smokey are dreptate cu limita de viteza in Ungaria.

 

Drum uscat si fara incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele scrise mai sus nu sunt tocmai corecte. M-am intors cu morotul din Europa, iar in Austria si Ungaria treaba nu este chiar asa.

Mai intii te sfatuiesc ca nu are rost sa cauti puncte vamale mai libere, cu motorul te bagi in fata, asta inclusiv la unguri si austrieci numai daca ai culoar de trecere. La noi vamesii sunt super de treaba, iar la unguiri ii intereseaza mai mult performantele fierului decit actele tale.

La unguir cauta sa respecti viteza pe drumuir ma refer mai ales in comune. Pe autostrada nu ai ce respecta, 130- 140 e o viteza OK si oricum nu te opreste pentru 10 km in plus.

Matricea vigneta la unguri este la acelas pret cu cel pentru masini(10 zile), la austrieci este la aproximativ jumatate, mai exact 4 EUR 10 zile.

Incearca sa nu te stresezi, sunt totusi mult mai civilizati decit multi dintre compatriotii nostrii.

Iti recomand sa dormi la intoarcere la hotelul Jakson din Vama Nadlac unde iti poti parca motorul IN HOTEL. Nu glumesc, il bagi linga receptie la hohul de la intrare.

Mai poti sa dormi si la Pensiunea Gura Raiului la aproximativ 70 km de Arad spre Deva. Conditii OK pret mic.

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taxa de autostrada pana la Budapesta e ENORMA - echivalentul a 10euro pt masini, pentru doar 50km. La motor probabil ca e mai jos ceva.

 

Din cate stiu eu nu mai trebuie doua taxe, este una pentru toate segmentele de autostrada. Tot din cate stiu eu se poate lua vigneta si pe 4 zile, care normal ca e mai ieftina... :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fine, la intrarea in Austria mergi din nou la prima benzinarie si cumperi vigneta (7 euro = 10 zile, civilizat, primesti rest). Cum o cumperi, trebe sa o si lipesti, daca nu se considere invalida si cam patruleaza politia.

Daca intri la primul Shell nu e chiar asa civilizat, mie au cam uitat sa imi dea restul... :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La unguri este ca si la austrieci este valabila o singuria vignieta. Cea cu valabilitate de 4 zile este numai la unguri dar este numai la sfirsit de saptamina (de vineri pina luni).

Inainte pe M5, care merge de la Szeged(sper ca e corec) spre Budapesta, se taxa la bariera, ca la noi la Giurgeni de exemplu. De la inceputul anului cred, s-au desfiintat barierele si se taxeaza la vigneta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La unguri este ca si la austrieci este valabila o singuria vignieta. Cea cu valabilitate de 4 zile este numai la unguri dar este numai la sfirsit de saptamina (de vineri pina luni).

Inainte pe M5, care merge de la Szeged(sper ca e corec) spre Budapesta, se taxa la bariera, ca la noi la Giurgeni de exemplu. De la inceputul anului cred, s-au desfiintat barierele si se taxeaza la vigneta.

merci man

 

sa-ntzeleg ca iau vigneta la Hu shi ptr M5 (szeghed - budapest) shi ptr M1 (spre viena), nu mai e bariera. da' intreb ca proasta: unde dreq se lipeshte? ca shtiu ca la auto daca nu-i lipita nu-i valabila...

 

din turnu: tzi spre szeghed sau ies la kiskunfelegyhaza, care shtitzi cum e mai bine?

 

M3 la Hu o mai fi avansat de asta-iarna? ca m-ar tenta un satu Mare/ Zalau la intoarcere, pentru popas...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Nu care cumva să faci RO pe întuneric...am făcut câţiva ani la fieşce 10 zile Buc-Arad şi viceversa (făcea nevăstuica faculta la Arad, cu plecare 17-18 şi ajungere 2-3. Prinzi aproape 4 ore de mers pe beznă, când 'i-e voinicului la greu :baldy:...maşini puţine, de aici tendinţa de a conduce la 'utui-lelea, vizibilitate redusă, oboseala şoferilor+tendinţa de a tăia curbele...şi traseul ăsta are la greu..

Eu unul n-aş începe voiaj de plaisire cu Ro înnegurată :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Din cate stiu eu nu mai trebuie doua taxe, este una pentru toate segmentele de autostrada. Tot din cate stiu eu se poate lua vigneta si pe 4 zile, care normal ca e mai ieftina... :baubau:

 

hatz, ca anul asta n-am fost pe acolo. e mai decent asa, inainte era aberant 10 euro pentru o singura plimbare de 50 km.

 

La unguri este ca si la austrieci este valabila o singuria vignieta.
asta e de cand cu uuee? cat costa?

 

da' intreb ca proasta: unde dreq se lipeshte?
pe parbiz (daca ai), daca nu am vazut si pe rezervor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum am mai spus nu are rost sa te abati din drum, deci foloseste cu incredere Vama Nadlac pe unde te poti baga in fata lejer. M3 nu a avansat nici un metru, dar drumul si fara autostrada este bun. S-a facut in schimb legatura spre Slovacia, asta daca vrei sa treci pe acolo :baubau: .

Daca iesi pe la Nadlac te duce drumul, este foarte usor de urmarit. Este drumul 5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Nu care cumva să faci RO pe întuneric...am făcut câţiva ani la fieşce 10 zile Buc-Arad şi viceversa (făcea nevăstuica faculta la Arad, cu plecare 17-18 şi ajungere 2-3. Prinzi aproape 4 ore de mers pe beznă, când 'i-e voinicului la greu  :baldy:...maşini puţine, de aici tendinţa de a conduce la 'utui-lelea, vizibilitate redusă, oboseala şoferilor+tendinţa de a tăia curbele...şi traseul ăsta are la greu..

Eu unul n-aş începe voiaj de plaisire cu Ro înnegurată :baubau:

multzam de sfat, de-asta ma gandeam sa ma-ntorc din doo bucatzi... la ducere daca plec la 1 noaptea pe autostrada (cu vesta de salvamar pe mine sa nu ma spulbere f'un DACOS sau IONESCU) pe la 4 cand se lumineaza taman bine intru pe defileu' oltului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-ntzeleg ca iau vigneta la Hu shi ptr M5 (szeghed - budapest) shi ptr M1 (spre viena), nu mai e bariera. da' intreb ca proasta: unde dreq se lipeshte? ca shtiu ca la auto daca nu-i lipita nu-i valabila...

Pentu fiecare tara e valabila o vigneta (M... una si A... alta). Cel putin asa era acum 2luni juma'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentu fiecare tara e valabila o vigneta (M... una si A... alta). Cel putin asa era acum 2luni juma'.

reformulez: vigneta pe care o cumpar la intrarea in Hu e valabila shi pe m5 shi pe m1? adica pe oricare autostrada din Hu? thanks

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reformulez: vigneta pe care o cumpar la intrarea in Hu e valabila shi pe m5 shi pe m1? adica pe oricare autostrada din Hu? thanks

Eu asa am cumparat, daca nu s-a modificat de atunci asa e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vigneta e valabila in toata tara. practic asta e o taxa de folosire a drumurilor publice.

La autostrazi o sa platesti in plus taxele de autodtrada.

Din cate stiu eu nu e asa, daca nuvrei sa mergi pe autostrada, atunci nu ai nevoie de vigneta, ai nevoie de ea doar pentru autostrada(adica e taxa de folosire a autostrazilor din HU).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Din cate stiu eu nu e asa, daca nuvrei sa mergi pe autostrada, atunci nu ai nevoie de vigneta, ai nevoie de ea doar pentru autostrada(adica e taxa de folosire a autostrazilor din HU).

:baubau:

 

mai mult, anul trecut cel putin, erau vignete diferite pentru 2-3 grupuri de autostrazi din ungaria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gico

Stai asa ca nu-i asa.In Hu ai nevoie de vigneta doar pe autostrada.In Austria ai nevoie de vigneta pe autostrada si pe strazile cu trafic intens, strazile cu trafic intens sint marcate cu un semn albastru cu un automobil alb desenat pe el.In Ro nu am vazut semnul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gico

Am uitat sa precizez amenda in Austria fara vigneta e 120€.Asa ca nu se renteaza nici un risc, acuma in perioada concediilor controalele sint foarte dese pe autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De anul asta in Ungaria cumperi doar vignieta si nu mai platesti nici o autostrada. Punctele unde se facea anul trecut plata pt autostrada (si aveai doua pana la Budapesta + vignieta cumparata la intrare) erau goale si barierele ridicate.

Practic ai de cumparat doua vigniete in doua tari (Ungaria si Austria)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal man am facut cu motorul de 3 ori anu asta Timisoara Germania si de 2 ori nu mi-am lut nici o vininiet cum ii zice dar nu te sfatui sa faci tot asa ,eu nu mi-am luat pt ca nu am stiut de unde cum ..... tot felu de chesti,... :baldy: deci cind treci de Seghed si intri pe autostrada te opresti la primele ghisee ce sint la 1-2-maxim5 km pt a cumpara vinig....eta :baubau: si ceri...(important) ´´pt toate autostrazile ``o sa te intrebe.., pt cite zile? si atunci fata o sa iti dea un actibild ce nu o sa poti lipi pe motor pt ca e facut pt parbriz la masini si e pe dos,dar il pui in buzunar sau il lipesti invers cum vrei,dar sa nu cumva sa intri in peco la unguri ca e jale sa mergi cu forinti la tine ca au un schimb valutar in peco de mori forintul e mai tare ca euro....nu iti vine sa crezi,sau daca nu ai forinti te duci la Seghed in parcare la Practiker unde sint 2 case de schimb valutar corecte, si la Austria e bine si simplu in primu peco sa ceri ´´pt moto``si o sa iti dea un actibild ce poti sa il lipesti ori unde ca este normal si se si vede ceva pe el,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal man am facut cu motorul de 3 ori anu asta Timisoara Germania si de 2 ori nu mi-am lut nici o vininiet cum ii zice dar nu te sfatui sa faci tot asa ,eu nu mi-am luat pt ca nu am stiut de unde cum ..... tot felu de chesti,... :baldy:  deci cind treci de Seghed si intri pe autostrada te opresti la primele ghisee ce sint la 1-2-maxim5 km pt a cumpara vinig....eta :baubau:  si ceri...(important) ´´pt toate autostrazile ``o sa te intrebe.., pt cite zile? si atunci fata o sa iti dea un actibild ce nu o sa poti lipi pe motor pt ca e facut pt parbriz la masini si e pe dos,dar il pui in buzunar sau il lipesti invers cum vrei,dar sa nu cumva sa intri in peco la unguri ca e jale sa mergi cu forinti la tine ca au un schimb valutar in peco de mori forintul e mai tare ca euro....nu iti vine sa crezi,sau daca nu ai forinti te duci la Seghed in parcare la Practiker unde sint 2 case de schimb valutar corecte, si la Austria e bine si simplu in primu peco sa ceri ´´pt moto``si o sa iti dea un actibild ce poti sa il lipesti ori unde ca este normal si se si vede ceva pe el,

merci fain rau, bun pontu' cu casele de schimb... :-D alte peripetzii pe drum?

 

iata check-listu' meu - am scapat ceva?...

 

1. trusa prim ajutor

2. trusa de scule

3. becuri de rezerva (2xfar, 2xsemnal + 1xdublu filament), sigurantze

4. spray pana, spray lantz

5. vesta reflectorizanta

6. haine ploaie

 

ce-ar mai fi?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...