Sari la conținut

Incarcare baterie cu dinam!


Postări Recomandate

am dat jos rotorul.... e prajit tot.

 

au atins carbunii lacasele printre care se bobineaza si l-a facut praf.... e clar... cum dracu sa mai incarce.

 

damn... ce ma fac acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza e nasoala ... si rotorul nu se merita sa-l rebobinezi

Cred ca cea mai buna solutie e sa-i adaptezi un alternator sau un magnetou de minsk; cel mai bine cred ca ar fi totusi un magnetou pt ca scapi si de baterie; Acum nu stiu nici cat costa nici cum poate fi adaptat . Am vazut pus pe un IJ un magnetou dar nu stiu de la ce era si pastrase si dinamul ca sa aiba mai multa putere electrica cred...

Sau poate gasesti un rotor original prin vreun targ.... dar parerea mea e sa-i pui un magnetou de minsk cu tot cu aprinderea electronica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aprinderea si bobina de minsk o am... tot ce mai imi trebuie este magnetoul... pe care pot sa-l cumpar nu ar fi o problema.

insa adaptarea este destul de nasola... pentru ca locul este stramt... si cam greu de centrat... trebuie sa fac o flansa cumva si o sa am nevoie de o schema electrica de minsk ceva mai clara decat cea de la motolife.

 

ma mai gandeam la un generator de scuter... dar nu stiu ce sa zic.

 

o sa incerc sa vad ce iese.

 

mersi mul de tot

 

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Salut!

Am si eu o intrebare: dinamul unui m72 a fost rebobinat pe 12 V , dc folosesc un releu electronic de Dacie pt excitatie + dioda pt impiedicarea descarcarii acumulatorului in dinam t-i se pare ok?

Mersi anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...