Sari la conținut

Mi-a Intrat Un Cui In Roata


Postări Recomandate

Bine ca am observat mai intai ca cine stie ce se putea intampla ... un cui in roata din spate statea de parca era supapa ca la mingiile alea mai vechi de 35 :bounce: l-am scos si fîsîia ... ce credeti? e ok daca o vulcanizez si ii bag spray din ala special, sau tre` neaparat sa cumpar o guma noua ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de locul unde a intrat cuiul si de uzura cauciucului.Daca este gaura pe banda de rulare, si cauciucu mai merita reparat iti recomand reparatie cu petic pe interior, nu snur cum au tendinta toti vucanizatorii sa faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am doua snururi la activ pe cauciuc, deocamdata rezista.. nu stiu cce sa zic, daca o sa-mi sara te anunt :angry:

 

Pana atunci , daca ai guma uzata si ai bani, schimb-o, dar e vorba de ghinion, ca iti poate intra si intr-unul nou nout

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petec pe interior ( merita 30 ron ) si nu mai ai nicio treaba.

La snur marea problema e ca asfaltul ti-l scoate afara deoarece cauciucul moto nu are decat niste fire metalice in el si plasa testila si nu e toata banda de rulare ca la masina din sarma.

 

La vitezele la care ruleaza un motor sport si la acceleratiile pe care le dezvolta cu snurul te joci cu siguranta si viata ta.

 

E mai ieftin un petec decat un accident de la o pana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am snur in guma spate, dar ascultati ce zice Inger`Albastru ca le zice bine.

Deocamdata ma dau prin Bucuresti dar cand o sa incep sa ies si pe afara la drumuri lungi o sa'i pun petec sanatos pe interior.

De fapt, cand o sa schimb lantul peste vreo 2 sapt, ca se va lasa cu dat jos de bascula..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am snur in guma spate, dar ascultati ce zice Inger`Albastru ca le zice bine.

Deocamdata ma dau prin Bucuresti dar cand o sa incep sa ies si pe afara la drumuri lungi o sa'i pun petec sanatos pe interior.

De fapt, cand o sa schimb lantul peste vreo 2 sapt, ca se va lasa cu dat jos de bascula..

la motor se poate pune petec? la scuter nu merge:( ca, cica are panza in interior, nu sarma...si nu tine! asa mi-au zis multi meseriasi de la vulcanizari, asa ca mi-au pus snur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

eu m-am trezit cu un cui intrat pe o parte si iesit pe alta parte a cauciucului... noroc ca e foarte pe margine...si cauciucurile nu erau uzate... (l-am luat in curba) si nu a ajuns in interior... cauciucul n-are nimic... dar pe mine ma intereseaza sa stiu... daca totusi cedeaza... cum cedeaza... face explozie sau fasaie usor sa-mi dau seama din cauza roti desumflate? poate avetzi voi mai multa experientza in domeniu... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e cu camera poate sa faca explozie. Daca e tubeless e putin probabil aproape inposibil. Daca cedeaza se va desumfla pana la flat... dar nu va face explozie. Si eu am luat un cui in roata din spate la scooter pe la 60 asa. Odata cu dezumflarea s'a simtit putin prin oscilatii ale rotii din spate ca si cum ar fi dezechilibrata roata. Dar acele oscilatii erau destul de fine sa spun asa si nu exista in nici un caz pericol de accident. Solutie: petec la cald(se pune o bucata de cauciuc subtire care presat la cald se topeste si se contopeste cu anvelopa) Aproape ca nu se mai vede delok locul unde a fost pus petecul... si cred k rezista f bine. Cauciucul este tubeless si cu talon jos. Deobicei aceste cauciucuri k talon jos au acea margine foarte tare si in + la vulcanizare se mai da si k o pasta speciala care lipeste marginea cauciucului de janta(la cele tubeless) deci nu cred k exista pericolul sa sara dp janta la dezumflare. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma erau de fapt doua cuie .. se pare ca vrun frustrat invidios s-a gandit ca isi face o bucurie... stiu cine este, il ard de curand

in fine ... am pus doua petece la rece, pana acum nu mi-a facut probleme, am bagat 2.4 in roata o sa verific sa vad cat are acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

pana la urma erau de fapt doua cuie .. se pare ca vrun frustrat invidios s-a gandit ca isi face o bucurie... stiu cine este, il ard de curand

in fine ... am pus doua petece la rece, pana acum nu mi-a facut probleme, am bagat 2.4 in roata o sa verific sa vad cat are acum

 

 

PETECE LA RECE NU SE FOLOSESC PE ANVELOPE MOTO, SCUTERE, ATV ETC. ACESTEA NU AU INSERTIE METALICA SI NU FACE PRIZA NMK LA RECE, TOTUL SE FACE LA CALD, DACA VA MAI INTERESEAZA PUTETI SA FACETI LA MINE TOT CE VRETI, SI SCHIMBURI SI PENE SI ECHILIBRARI, TOT CE VRETI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...