Sari la conținut

Cum Se Scoate Un Butuc


Postări Recomandate

Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva: Mi s-a rupt cheia de la antifurtul de la ghidon in butuc (este separata fata de contact) si nu stiu cum pot sa fac sa o scot de acolo. Fericirea este ca atunci cand s-a rupt apucasem sa deblochez ghidonul deci pot sa imi permit luxul sa incerc sa il scot fara sa il sparg si sa incerc sa fac o copie dupa cheie.

Butucul este bagat in jug si nu are niciun surub in exterior ci doar un capacel care vine peste el. O sa pun niste poze in curand sa va dati seama cum vine.

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa pui o p[icatura 2 de "picatura" pe maneru de la cheie si o fixezi pe partea rupta din contact...... astepti ce astepti dar tre sa stai nemiscat.... si e posibil sa o scoti intreaga

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu picatura sunt cam slabe sansele sa reusesti sa o pescuiesti de acolo dar daca ajungi la capatul cheii cu varful unui ciocan de lipit ai putea sa incerci sa cositoresti de capatul cheii o sarma cu care sa o tragi afara.

In prealabil trebuie decapata suprafata pe care se face lipitura, cel mai bine cu solutie de acid clorhidric

Totusi operatia necesita indemanare si experienta in ale cositoritului

Alta solutie ar fi demontarea jugului si atunci probabil vei putea desface butucul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Nu mai fac un topic separat.

Care stie ce metoda se poate aplica pentru a scoate un butuc de topcase (din cele tepene, asemanatoare cu ala de contact)? Cand bag cheia nu se mai invarte deloc. Am incercat cu WD40 si degeaba, la fel si cu zgaltaitul cheii in toate directiile.

Am nevoie urgent de sfaturi simple, nu ma trimiteti nicaieri. So, de pe alte forumuri am inteles ca cica se poate cu lovituri de ciocan direct in butuc dar vreau detalii despre metoda asta sau alte solutii care sa functioneze fara sa afectez alte componente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai fac un topic separat.

Care stie ce metoda se poate aplica pentru a scoate un butuc de topcase (din cele tepene, asemanatoare cu ala de contact)? Cand bag cheia nu se mai invarte deloc. Am incercat cu WD40 si degeaba, la fel si cu zgaltaitul cheii in toate directiile.

Am nevoie urgent de sfaturi simple, nu ma trimiteti nicaieri. So, de pe alte forumuri am inteles ca cica se poate cu lovituri de ciocan direct in butuc dar vreau detalii despre metoda asta sau alte solutii care sa functioneze fara sa afectez alte componente.

incearca daca ai rabdare (multa) cu WD 40 inainte de ciocane!

daca nu vrea sub nici o forma bormasina cu un spiral pt metal scrie pe el :D

sub nici o forma luat la baros ca strici si ce e pe linga el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca daca ai rabdare (multa) cu WD 40 inainte de ciocane!

daca nu vrea sub nici o forma bormasina cu un spiral pt metal scrie pe el :D

sub nici o forma luat la baros ca strici si ce e pe linga el.

Am scris deja ca WD40 nu a functionat. Gaura cu bormasina unde se da?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...