Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

Salutare ! Ma numesc Marius e ceva timp de cand ma chinui s ama logez pe acest forum .Salut toti maxi scooterstii in mod special pe cei din familia Burgman .

Mesaj completat

Salutare ! Daca are cineva un cadru fara acte de burgman de 250 din 98- 2000 sa imi spuna si mie sunt interesat al meu este cam stramb si as vrea sa il schimb.Am gasit complet pt dezmembare dar nu imi convine sa il cumpar pe tot daca vrea careva sa ne unim si sa cumparam unu impreuna si sa il impartim ar fi ceva.

Cu stima Marius!

 

Cauta un anunt , pe bike shop .ro , un tip de la Turda , parca , a dezmembrat tipul un Burgman de 250 , eu si cu DavidSecret am cumparat deja ceva piese de la el ( io cricul central ca n-aveam , bobina inductie , incuietoare torpedou ) .

 

Baieti ! va anunt ca am gasit buba de la Burgman care facea ca scuterul MEU ! sa se opreasca dupa incalzirea motorului ( nu mai dadea scanteie )! am inlocuit bobina de inductie si platoul , am fost cu David Secret si am lustruit si parbrizele , pentru mai multe detalii va atasez cartile de vizita .

post-45527-1260306932_thumb.jpg

post-45527-1260307062_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut ! Ce mai faceti fratilor? ce mai ziceti? ce mai lucrati? :angry: bun venit burgman1 ! eu ma chinui de vreo saptamana cu burgmanul meu , vreau sa-l "cosmetizez" un pic ( ptr ca imi place sa arate bine) .

Am demontat toate cerenele de pe el , toba (direct din motor) si suportul ala pe care e prinsa toba.

Carenele le-am curatat si verificat sa nu fie crapate , sa nu aiba "urechile" rupte ...ma rog ... ce am gasit urmeaza sa lipesc frumos la loc.

Toba am dat-o jos ptr ca niste prosti mi-au stricat filetul la hexagonul ala de prindere si ptr a putea lucra am desfacut-o direct de la motor . Cu ocazia asta am scos si rugina de pe ea ( vreo 2 zile am frecat cu smirghel si cu peria de sarma de mi-a venit rau --- rezultatul fiind pe masura efortului depus) . Am dat si o mana de grund pe ea si urmeaza sa fac rost de niste vopsea.

Suportul ala in forma de triunghi a avut aceeasi "soarta" :())) . Am vrut sa ma uit la curea si sa desfac capacul ala dar unul din suruburi a cedat si sa rupt . Am vb cu Viitore si a zis ca poate incercam cu un spiral.....ca numai mie mi-se putea intampla una ca asta.Am schimbat si amortizorul ala de sub sa. Acum sta saua asa cum vreau eu. Aveam o obsesie ca imi venea aia in cap mereu. De la tipul din Turda am luat si un parbriz , l-am dus la lustruit un pic si e ...ok (are 2 mici zgarieturi ) dar cum eu sunt mai tipicar si vreau totul sa fie perfect o sa gasesc o salutie sa le scot . Oricum arata bine , e clar si i-l pastrez de rezerva.

Mariusica ce mai faci ? Ce face Yamaha ta? Sebi tu ce mai zici ?

Toate cele bune si tinem legatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt primire(David secret),Am luat si eu un burgman neingrijit si pt ca m-am atasat de el si am vazut cum este privit "burgmanul" am luat hotararea sa il iau de la zero.Am schimbat foarte multe la el : cota1 reparatie, garnituri,rulmenti,ferodouri,carene reparate, multe. Apropo daca intereseaza pe cineva am ( soc electric de 400 de vanzare) Reparatiile mi le-am facut singur si pot da sfaturi celor care au probleme.

Cu stima Marius!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu sunt singurul care umbla cu maxiscooterul pe vremea asta.

O intrebare am si eu la voi.Dati-mi si mie un contact de la cineva care dezmembreaza maxiscootere.

Am nevoie de carena din fata de la Jazz.

Dau o bere.

 

 

In continuare va astept pe toti pe maxiscooters.in-goo.com

 

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut bassu86 ! Daca aflu pe cineva care vinde carene de Jazz ...te anunt. Nu stiu ce a rezolvat Viitore cu bobina lui .....!!!?? Ma sunat Mariusica intr-o duminica sa mergem la o plimbare si sa ne intalnim cu tine ..in Ploiesti parca , dar eu nu am putut sa vin. Acum e perioada de frig si eu nu am echipament ....dar cum da caldura iti facem o vizita. Venim in "haita" ( eu , Mariusica , Viitore , Circaru ) si cine mai poate si vrea.

poate vii in bucuresti cand se organizeaza expozitia aia ptr motociclete ....prin aprilie de obicei.

 

Bafta baieti !

Editat de david_secret
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal posesori de burgman caut si eu un parbriz mare( Model 250cc-400cc pana in 2001) .Daca nu la schimb cel original plus diferenta. Multumesc!

Mesaj completat

Sal posesori de burgman caut si eu un parbriz mare( Model 250cc-400cc pana in 2001) .Daca nu la schimb cel original plus diferenta. Multumesc!

post-53307-1260558190.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal posesori de burgman caut si eu un parbriz mare( Model 250cc-400cc pana in 2001) .Daca nu la schimb cel original plus diferenta. Multumesc!

Mesaj completat

Sal posesori de burgman caut si eu un parbriz mare( Model 250cc-400cc pana in 2001) .Daca nu la schimb cel original plus diferenta. Multumesc!

 

La post#226 am atasat 2 carti de vizita ,pe una, cea cu scuterele este telefonul unui mecanic pasionat de scutere , Ciprian se numeste ( Berceni IMGB ) , mi-a gasit piesele ce aveam nevoie + nu au scuterele secrete pt el , urmatoarea carte de vizita este de la un tip care polisheaza orice , noua ( mie si lui DavidSecret ) ne-a lustruit parbrizele (Mihai Bravu ) . Mai poti cauta si pe bikeshop.ro unde l-am gasit si noi pe tipul cu Burgman de la Turda . Din pacate a fost vandut deja parbrizul . Incearca si pe google o cautare ! Pentru probleme de incuietori , confectionari chei , am un bun meserias in zona Televiziunii romane pe Dorobanti .

 

In ultimele zile am parcurs circa 250 km cu scuterul , e necesara o husa de picioare , ne omoram genunchii altfel , reumatism scrie pe noi .

Ura baieti , plec in Germania duminica si vin joi , va las cu bine si poate ......aduc si un motor de acolo , ma gandesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut prieteni dragi,sunteti bine si ma bucur.Vad ca ati mai cumparat cate ceva pt "jucariile"noastre(Viitore si David).Eu sunt bine azi am o zi de gala decernarea premiilor "Galele Circului"unde sper sa iau locul 1.In rest va invidiez ca aveti timp de plimbari."Nervosul" meu sta in circ la caldura.Va pupa Circarul si astept sa ne intalnim in "Haita "sa cutreeram soselele ca niste adevarati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut prieteni dragi,sunteti bine si ma bucur.Vad ca ati mai cumparat cate ceva pt "jucariile"noastre(Viitore si David).Eu sunt bine azi am o zi de gala decernarea premiilor "Galele Circului"unde sper sa iau locul 1.In rest va invidiez ca aveti timp de plimbari."Nervosul" meu sta in circ la caldura.Va pupa Circarul si astept sa ne intalnim in "Haita "sa cutreeram soselele ca niste adevarati.

 

 

Salut Sebi ! Bravo ! Felicitari! Eu unul nu sunt in stare sa ma dau de 3 ori peste cap ( mai mult de 2 ori ametesc si vomit ) :laugh:))) .Bravo! Sa ne vedem cu bine!

Mesaj completat

Sal posesori de burgman caut si eu un parbriz mare( Model 250cc-400cc pana in 2001) .Daca nu la schimb cel original plus diferenta. Multumesc!

Mesaj completat

Sal posesori de burgman caut si eu un parbriz mare( Model 250cc-400cc pana in 2001) .Daca nu la schimb cel original plus diferenta. Multumesc!

 

 

alut ! Ce fel de model vrei ? ala ca in poza cu partea mai lata la manere sa te apere de vant? ai putea sa-ti iei niste aparatori de vant ..... si sa le montezi la manere . mie mi s-a pus pata pe manerele alea incalzite.

as vrea si eu o pereche . am vb cu Viitore si spunea ca difera sistemul de prindere. astept idei , propuneri, sugestii de la voi ...

Modelul ala de parbriz din poza i-l au si cei de la suzuki ......si nu e scump , http://www.spare.suzuki.hu/katalogus/produ...u&comp=X-K2

 

(997SO-14F01-010)- parca la 80 ero fara tva

 

bafta baieti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc prietene pt sfat da este modelul care il vreau, si cel cu aparatori la maini este bun am sa astept sa fac rost de bani :laugh: sa il cumpar.ma gandeam poate gasesc la cineva care dezmembreaza burgman stii cum e pe criza asta cauti varianta cea mai ieftina.Multumesc inca odata! (david_secret) id-ul meu : b.burgman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut . Avand in vedere ca nu e asa scump , eu zic sa-l cumperi de nou. La mana a doua ai putea sa-l cumperi la jumatate de pret , dar mai dai bani si la slefuit ...nu se stie daca o sa poata sa iti scoata toate zgarieturile...si ajungi la o diferenta prea mica .Daca te duci si-l comanzi nou-nout macar stii ca e impecabil. Eu vroiam cel original , dar ala e 208 euro ..ceea ce ptr buzunarul meu e destul de scump.

As fi facut efortul de a-l cumpara si la banii astia numai ca s-a ivit ocazia sa-l cumpar de la tipul ala din Turda la un pret super .Dupa ce l-am intrebat de 50.000 de ori la telefon daca are defecte, omul mi-a zis ca "NU" . Cand a venit avea niste zgarieturi . mici cei dret , dar avea. Asa ca trebuie sa-l vezi ...sa te uiti f. atent la el ...sa nu fie rupte (crapate) urechile alea de prindere....si apoi sa-l cumperi ( si nu intotdeauna poti sa te deplasezi unde este parbrizul) .

Apropo : ati vazut ofertele de la Louis? Mi-se par destul de bune si cum eu nu am echipament ...ar fi ocazia perfecta. Daca rezolv cu banii ma duc sa imi cumpar ...daca nu - astept pana la Salonul Moto de la Romexpo ca oricum pana atunci nu mai merg cu ea . Da-ti si voi cu okiu aici :http://www.kronaumoto.ro/ (la oferte Louis).

Nu cumparati tot -- mai lasa-ti si mie ceva :laugh:)))

 

Bafta baieti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,,,,gata ati bagat motoarele la iernat in garaj?

eu nu la-m lasat deloc ,al forjez in fiecare zi cat mai permite vremea,bine ca nu e zapada ca la voi acolo.... dar totusi tin sa va spun ca ieri am avut cablul de la acceleratie blocat din cauza gerului -10 grade si am mers cu 50 kmh pana la munca vreo 12 km, abia pe la ora 10 sa desghetat ,,,,azi dimineata cand am iesit din casa am avut surpriza sa vad ca e un strat de zapada cam de 8--10 cm si ningea abundent in continuare am stat putin in cumpana sa plec cu scuterul sau nu pana la urma l-am scos ,mai greu a fost la urcarea unui pod din cauza zapezii batatorite pe asfalt ,,derapaje multe fara urmari naspa picioarele pe jos ca si schiurile pe prima parte a drumului pana am iesit la autostrada care a fost curata ,,,viteza maxima cu care am mers pe portiunea de drum cu zapada a fost de 25 kmh ,,,,la intoarcere nu am mai avut de furca cu zapada pt ca se topise doar ploaia isi mai facea de cap :D .....

post-15361-1261428035_thumb.jpgpost-15361-1261428081_thumb.jpgpost-15361-1261428117_thumb.jpgpost-15361-1261428154_thumb.jpg

david_secret....ce ai facut cu franele ai rezolvat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Va urez Craciun fericit , sanatate si numai bucurii ! Numai bine Burgman , Mariusica (bucuresti ) Mariusica(rm.sarat) , Viitore si nu in ultimul rand Sebi !!!

 

 

Sanatate si virtute

S-avem bani , s-avem ..... noroc ! :D)

Editat de david_secret
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor Sarbatori fericite ! in mod special prietenilor care tocmai de curand ne-am cunoscut pur intamplator, se pare ca soarta asa a vrut (daniel-bucuresti , razvan- brasov ). Sper ca noul an sa ne aduca bucuria de a ne INTALNI si a ne prezenta la intruniri asa cum se cuvine sa aratam ca "SI NOI EXISTAM" :D trebuie sa fim cat mai multi si mai uniti ca sa reusim acel proiect. Salutari inca odata de la Marius (fireman cum spune Daniel)din Ramnicu Sarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.Sarbatori fericite LA MULTI ANI un an nou fericit si sa ne vedem cu bine in anul ce o sa vina.Vad ca din ce in ce suntem mai multi dar am si eu o dorinta sa ne vedem pe sosea in grup cat mai mare sa facem o "gasca" doar maxi scutere."Asta-i pohta ce-am pohtit.La primavara vreau sa ne intalnim toti undeva si sa ne pregatim "bestiile "de drum.Asta astept de la noul an in cea ce ne priveste.Va salut si va doresc inca o data un an nou fericit si plin de bucurii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani!Tuturor maxiscooteristilor, noul an sa ne aduca o mare adunare in care sa ne cunostem cu adevarat chiar daca anul se anunta foarte greu macar bani de benzina asta care o scumpesc nerocitzii astia sa avem sa ne putem aduna si sa ne unim ca o mare familie Impreuna putem sa realizam proiectul SI NOI EXISTAM (pentru cei ce nu stiu de acest proiect se pot interesa) . La multi ani inca odata.

Cu stima Marius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...credeti ca un burgman este potrivit pentru un incepator?poti sa te dai si un pic offroad cu el?

Mesaj completat

inainte de intrebarea de mai sus ar fi trebuit sa va pun alta...ca poaspat posesor de permis categoria A ai voie sa mergi cu Burgmanul de 650? Si cam ce top speed are Burgmanul de 400?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...credeti ca un burgman este potrivit pentru un incepator?poti sa te dai si un pic offroad cu el?

Mesaj completat

inainte de intrebarea de mai sus ar fi trebuit sa va pun alta...ca poaspat posesor de permis categoria A ai voie sa mergi cu Burgmanul de 650? Si cam ce top speed are Burgmanul de 400?

 

 

Salut !

ca proaspat posesor de permis categoria A ai voie sa mergi cu Burgmanul de 650 , doar la A1 ai limita de cm3. bineanteles ca totul depinde de tine si cat de constient esti. ideea este sa incepi cu motocilete care au o capacitate cilindrica mai mica ptr a capata experienta ( traficul din bucuresti....frana pe fata .....carosabil umed....etc) . daca vrei sa te dai offroad ......burg_man a incercat :o) cred ca el iti poate raspunde cel mai bine.

dar dupa parerea mea,......burgman nu e facut ptr offroad , cred ca mult mai bine ii sta pe asfalt tinand cont de faptul ca garda la sol e mica .

" top spped " --- la 400 cc 160km/h

--- la 650cc 180km/h

tu defapt ce vrei ? offroad? viteza? un maxi scuter de oras?

Editat de david_secret
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata am un scuter mai micut si nici 18 ani.Vreau sa imi iau Burgmanul in special pentru oras si pentru calatorii. de offroad intreb...adica nu offroad ca si cum te-ai da cu un enduro...gen un drum pietruit cu o mica grapa ici colo...nu mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata am un scuter mai micut si nici 18 ani.Vreau sa imi iau Burgmanul in special pentru oras si pentru calatorii. de offroad intreb...adica nu offroad ca si cum te-ai da cu un enduro...gen un drum pietruit cu o mica grapa ici colo...nu mai mult.

 

In primul rand LA MULTI ANI tuturor !!!

 

Teoretic un maxiscuter suporta si cateva gropi si drum pietruit, dar totul depinde de cum il conduci. Dat fiind faptul ca nu este offroad, trebuie sa mergi incet, sa eviti gropile pe cat se poate....asta daca nu vrei sa schimbi des anumite piese.

Dar pana atunci ia permisul :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...