Sari la conținut

Vopsire Motor


bodixxl511
 Share

Postări Recomandate

vreau sa imi vopsesc cilindru + chiulasa ...defapt tot motorul prin exterior cu o vopsea neagra rezistenta la temp. inalte...stiu ca imi va afecta racirea...dar ..cat de mult? ati mai incercat asa ceva?

vopseaua neagra in strat subtire imbunatateste racirea, temperatura motorului va scadea cu cateva grade, se va raci mai rapid cand il lasi pe loc dupa drum. explicatie: treaba cu radiatia corpului negru - cartile de fizica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu cred k o sa fie racirea ci faptul k aripioarele de racire sunt din aliaj... nu?

Si oricum nu sunt motoare cu racire pe aer cromate? e cam acelasi lucru zic eu..

S-a gandit si un prieten sa faca kestia asta. Dar pe spraiurile astea rezistente la temperatura scrie k nu se da pe aluminiu. deci probabil nici pe aliaj.

 

Oricum parerea mea e k potzi sa dai mai bine cu un shuprai normal (care sa nu fie rezistent la temp. nu cred k un motor depaseste 90-100 grade celsius. cred?nu stiu!dar nu cred) si asa ai garantia k nu o sa sara de pe aripioare k sa arate ca un dalmatian :ok:

 

PS: Ai grija sa cureti motoru bine de praf si de ulei asta ca sa se prinda bine

PPS: Si sa-mi zici si mie daca merge una din variantele astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi vara la 35 de grade in oras..motorul sigur o sa depaseasca 100 grade..asa ca si vopseaua normala ar putea sari..

 

 

 

nu stiu.. nu am stat sa masor ma gandeam la un motor de masina cara functioneaza pe la 70-80 si 90 de grade pe la diesel... chiar nu stiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiam eu corpurile negre absorb caldura....deci vara o sa se incinga mai tare decat ar face-o in mod normal...parerea mea.

dar si radiaza caldura cel mai bine, bilantul energetic e in favoarea ta, pune mana pe carte :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt tuburile cu spray rezistent la temperatura Auto K Racing. Sunt bunicele, nu sar, dar in timp se ard. Am dat io pe tobele super ruginite de la Ural si m-a tinut vreo 2000km. Iti ajung maxim 2 tuburi a 15ROL fiecare.

 

din fabrica sunt comunistele vopsite cu un strat protector da se curata si ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manevra cu vopsitul motorului, am facut-o asta vara la IJ-ul meu. Am folosit vopsea spray Sinto 800HT, culoare neagra. Vopseaua e fabricata in Franta, rezista la temperaturi de pina la 800 gr. C, costa cca. 150.000 ROL tubul. Pt zona Moldovei distribuitor e firma Autosmart din IS, tel:0232.218.001.

 

S-ar parea ca cele 800 de grade sunt 'pe bune'. Experiment a la Gigel: am luat 2 cuie de 10. Unu' l-am lasat cu l-a fatat fabrica, pe celalalt l-am vopsit cu Sinto. Dupa aia le-am pus pe amindoua la flacara aragazului, cam 1 minut. Am stins aragazul si dupa vreo 2 min le-am atins pe rind, asa de control: cuiul vopsit era sensibil mai rece decit celalalt. Adica p-ala mic, negru, puteam sa-l tin in mina fara sa ma arda, pe 'martor', nu. :ok:

 

Concluzii: 1. zice bine Zidu despre radiatia corpului negru; 2. nu tot ce invatam la scoala e aiurea si fara rost

 

Vopseaua adera bine la aluminiu, daca se degreseaza cilindrul si chiulasa prin spalare cu o solutie slaba de soda caustica, dupa care se clateste bine cu apa. Eu am mai dat si cu Decarbusolv in locurile unde nu s-a curatat bine din prima. Din tub am consumat aprox. 1/2, asa ca mai am rezerva. Oricum nu are tendinta sa cada decit in locurile unde exista frecare (de ex. pe linga bujie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-355-1137420986.jpg

am gasit asta pe net,temperatura de pe cotul de evacuare 485grade fahrenheit=251,66667 grade celsius/pe chiuloasa 347 gradef=175grade celsius.cica motorul ar fi fost forjat in mers(deci conditii normale).

Poate ajuta pe cineva.RESPECT,cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...