Sari la conținut

Excursie Bucuresti-Ruse-Balcic 15/16 Sep


Pravale baba
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Sambata vreau sa plec intr-o excursie mai lunga catre Balcic, Bulgaria. Scopul excursiei e sa merg cu motoreta deci nu am in plan vizitari, dar programul e liber impus :), la inspiratie.

As vrea sa merg pe la bulgari si sa ma intorc pe la noi. As inopta la Balcic daca vad ca nu pot face traseul intr-o zi (cel mai probabil).

Caut sa merg pe drumuri europene dar nu autostrazi. Cine a mai fost si poate da sfaturi, e binevenit.

 

Invitatia e in special pentru incepatori (cum sunt si eu) dar poate veni oricine, cu conditia sa mearge in limite legale si de siguranta.

Din experienta ultimei excusii, viteza sigura pentru mine e 50-70 prin localitati si 100-120 in afara, in functie de drum si trafic.

 

 

Numai bine si asfalt uscat!

 

post-66880-0-52732400-1347443801_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut sa merg pe drumuri europene dar nu autostrazi. Cine a mai fost si poate da sfaturi, e binevenit.

 

Poti lua in calcul si varianta Bucuresti - A2 - Calarasi - bac Silistra - Dobrich - Balchik

 

Stiu ca ai scris nu autostrada insa e portiune mica iar zona cu bacul este draguta. Pe varianta asta sunt cam 280 km pana in Balchik.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe varianta propusa de tine drumul este foarte bun si foarte liber. Putine localitati, se poate merge intins. Trebuie sa ai grija pe langa Dobrich (pe centura) si inainte de Balchik pentru ca sint mai multe intersectii.

 

Daca nu vrei autostrada, probabil ca doua zile sunt mai OK. Eu l-am facut de mai multe ori, in diferite variante, intr-o zi, dar si cu autostrada.

 

Cu A2 pana la Constanta, Bucuresti-Vama se face lejer in 2.30 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti lua in calcul si varianta Bucuresti - A2 - Calarasi - bac Silistra - Dobrich - Balchik

 

Stiu ca ai scris nu autostrada insa e portiune mica iar zona cu bacul este draguta. Pe varianta asta sunt cam 280 km pana in Balchik.

 

Bucuresti-DN3-bac Chiciu-Silistra-Dobrich-Balcik = 260km.

Plictiseala mare intre Silistra si Balcik.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti-DN3-bac Chiciu-Silistra-Dobrich-Balcik = 260km.

Plictiseala mare intre Silistra si Balcik.

 

corect, iesire din bucuresti pe pantelimon, DN3 lehliu-calarasi.

silistra

 

va recomand sa traversati prin dobrich si luati benzina de la shell (e pe directia de mers, are cafea buna, bulgaroaica draguta si se plateste cu cardul)

in rest am pus niste filmulete cu zona silistra-dobrich-balcik-kavarna-dalboka

/index.php?/topic/683780-dalboka-sep-8-2012/

 

asfaltul e excelent, traficul putin, politie, deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata vreau sa plec intr-o excursie mai lunga catre Balcic, Bulgaria. Scopul excursiei e sa merg cu motoreta deci nu am in plan vizitari, dar programul e liber impus :), la inspiratie.

Apropos de inspiratie, ma tenteaza sa merg si eu dar cu punct final (innoptat) la Sf. Constantin si Elena.

Se pare ca e cazul sa incepa sezonul bailor termale.

Ps.

Avand in vedere ca sunt "veteran" eu merg mai "batraneste". Adica, caut sa merg cat pot de legal... :D

 

Ceva noutati?

Se mai pleca sau nu?

Daca da atunci > Locul si ora de plecare?

Editat de Old Steed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost o plimbare foarte placuta si ma bucur ca am participat. Se cuvine sa-i mulțumesc, sa-i multumim inițiatorului.

In treacat fie spus, sunt incantat ca am reusit sa punem "Triclorul românesc" la portile Fortaretei Medzhidi tabiya din Silistra. :D

post-54574-0-50740500-1347813773_thumb.jpg

Editat de Old Steed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...