Sari la conținut

Excursie in fosta Yugoslavie


bmwio
 Share

Postări Recomandate

Salut,

vreau de mult sa fac un circuit prin fosta Yugoslavie, am citit povestile multor calatori si am schitat un traseu, care arata astfel:

1. Urlati-Drobeta Turnu Severin-Beograd 630 km

2. Beograd-Plitvice 530 km, aici facem pauza de vizitare

3. Plitvice-Zadar-Split-Sarajevo 510 km

4. Sarajevo-Dubrovnic-Kotor-Podgorica 510 km

5. Podgorica-Canionul Tara-Vidin 530 km

6. Vidin-Urlati 394 km

in jur de 3100 km, 6-7 zile, cazare unde oprim, mincare la supermarket si unde gasim, cazare, fara cort si fara pretentii, cautam camping-uri in principal, asteptam alti perticipanti, noi 2 cu un cruiser.

Perioada dorita 13.05-24.05.2013,

 

post-48168-0-41889600-1367947256_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe 31 mai plecam, adica eu si sotia, fiecare pe cate un motor, tot spre directia respectiva dar dorim sa includem si albania in peisaj. mai devreme nu putem pleca. daca s-ar putea ar fi fain sa mergem impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe 31 mai plecam, adica eu si sotia, fiecare pe cate un motor, tot spre directia respectiva dar dorim sa includem si albania in peisaj. mai devreme nu putem pleca. daca s-ar putea ar fi fain sa mergem impreuna.

Daca nu reusim noi pina atunci, atunci vorbim la Sighisoara si ne reorganizam, arata bine si Albania dar in cazul asta ne mai lungim 2 zile cel putin, este tentant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

vreau de mult sa fac un circuit prin fosta Yugoslavie, am citit povestile multor calatori si am schitat un traseu, care arata astfel:

1. Urlati-Drobeta Turnu Severin-Beograd 630 km

2. Beograd-Plitvice 530 km, aici facem pauza de vizitare

3. Plitvice-Zadar-Split-Sarajevo 510 km

4. Sarajevo-Dubrovnic-Kotor-Podgorica 510 km

5. Podgorica-Canionul Tara-Vidin 530 km

6. Vidin-Urlati 394 km

in jur de 3100 km, 6-7 zile, cazare unde oprim, mincare la supermarket si unde gasim, cazare, fara cort si fara pretentii, cautam camping-uri in principal, asteptam alti perticipanti, noi 2 cu un cruiser.

Perioada dorita 13.05-24.05.2013,

Cateva sfaturi privind escala la Plitvice : acest parc natural urias este organizat in doua trasee ( doua bucle ) ce pot fi vizitate intr-o singura zi ( fiecare bucla necesita cam 3-4 ore de mers ) sau in doua etape de 1/2 zile. Daca ajungeti dupa pranz acolo, puteti face traseul 1, campare si a doua zi dimin. traseul 2, plecand pe la 13.00 spre Split. ( nu merita escala la Zadar - nimic special !). Nu cred ca trebuie ratata vizita la Split ( fost palat resedinta de vara a lui Diocletian ), orasul vechi, faleza si portul ! - cam 3-4 ore. De acolo , neaparat pe soseaua de coasta Split - Dubrovnik - 200 km de drum virajat intre munte si mare- absolut superb ! Dubrovnik - 3-4 ore de vizitat, apoi Kotor, Podgorica, etc.la intoarcere ! Pt. alte detalii, oricand, cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pot sa iti zic e ca nu prea merita parcul Plitvice, si asta nu e doar parerea mea. Vezi ca mai au croatii si alte parcuri, mult mai frumoase. Asta cu plitvicele cred ca e doar cel mai cunoscut, numele lui fiind probabil cel mai usor de rostit. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

arata bine si Albania dar in cazul asta ne mai lungim 2 zile cel putin, este tentant.

 

merita ocolul de 2 zile, mie mi-a placut mult in Albania, atentie mare insa la circulatie si verificati ca RCA-ul sa acopere si aceasta tara (cele ieftine, uzuale, au Albania taiata din casutzele alea) bafta tuturor la drum si asteptam pooozeee!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfaturi si urari, miine plecam dimineata, sper sa iasa o excursie frumoasa, sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu reusim noi pina atunci, atunci vorbim la Sighisoara si ne reorganizam, arata bine si Albania dar in cazul asta ne mai lungim 2 zile cel putin, este tentant.

Nu stiu daca au actualizat hartile de Albania pentru GPS (indiferent de soft), dar daca mergi pe acolo harta pe hartie e sfanta. Stau cam prost cu semnalizarea de orice fel.

 

Apropose de ocoluri tentante, nu te sfatuiesc sa mergi prin Kosovo. In primul rand o sa te coste foarte mult taxa de drum. Cu toate astea drumul din Podgorica pana la granita cu Kosovo este cel putin spectaculos, e un fel de Transfagarasan muuult mai lung si o buna parte din drum e prin canion (ma rog, pe langa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfaturi si urari, miine plecam dimineata, sper sa iasa o excursie frumoasa, sa auzim de bine!

Forta fie cu tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost, am vazut, am revenit aseara.

Ce pot spune este ca am vazut multe lucruri frumoase intr-un timp scurt. Traseul a fost in prima zi pina la Ruma, 700 km, cazare la hotel, 30 eur cu mic dejun, gasit la ora 9 seara. Pina aici nimic spectaculos, doar drumul pe marginea Dunari.

A doua zi iarasi autostrada catre Zagreb, pina la Popovaca, apoi prin Sisac-Tisulovic-Plitvice, drum prin multe localitati, in multe portiuni in lucru, aglomeratie si in plus a inceput ploaia.

Parcul este impresionant, un canion sapat de apa care coboara intr-o multime de cascade, lacuri, iar cascade foarte frumos dar nu pe ploaie, asa ca o scurtam si plecam spre Zadar.

Mergem pe ploaie si frig, pe un podis fara localitati, nu gasim popasuri sau locuri de cazare pina la Gracac, unde ce am gasit nu ne place, este si devreme asa ca mergem catre Mislenica, drumul traverseaza un munte si ne dezvaluie un peisaj incredibil, mai ales ca s-a oprit si ploaia. Din virf se vede toata valea si pentru prima data marea. Gasim cazare repede la 25 eur, un apartament cu bucatarie si toate dotarile.Inregistram inca 600 km, chinuitori datorita ploi si vintului.

Dimineata pormim spre Zadar si de aici rotunjim cauciucurile pe malul Adriaticei, unde vedem o multime de statiuni, golfuri, porturi, barci, vapoare, plantatii de maslini, smochini, trafic aglomerat. La Neum intram in BIH, iar dupa 10 km, la Duzi parasim aceasta tara. Ajungem la Dubrovnic la 4, vizitam putim orasul, se termina bateria la aparat, incepe iarasi ploaia si hotarim sa continuam catre sud, pina la Herteg Novi de unde am intrat in MNE, gasim cu greu cazare, cu toate ca este o statiune mare dar pentru ca sezonul nu a inceput nu multe sint deschise. 20 eur, o camera cu baie si balcon, sintem primi clienti si oamenii se bucura.

Sintem intr-un golf frumos, inconjurati de munti inalti pe care a doua zi ii traversam catre Granovo-Niksik-Savnik de unde incepe Parcul Durmitor. Peisajul este incredibil pe tot traseul, urcam la peste 2000 m, soseaua este perfecta, nu stii ce asa pozezi, ce sa vezi mai intii. Continuam la nivel inalt, coborim pina la canionul Tara, apoi urcam si coboram muntii iarasi pina la Plievlja, unde in benzinarie ne intilnim cu alti doi romani cu un Varadero care veneau din tara prin Bulgaria si urcau pe traseul catre Budva. Facem schimb de impresii si continuam spre Serbia prin Priepole-Uzice-Kraljevo-:Krusevac-Pojale, unde gasim cu ajutorul unui motociclist local cazare la un motel cu 25 eur, 500 km de vis.

Dimineata devreme plecam spre Bulgaria prin Pracin-Zajecar-Vidin, urcam si coborim pina catre vama pe drumuri frumoase, bune, apoi intram in BG si incepem sa simtim ca revemin catre casa, drumurile nu mai sint asa bune, satele sint pustii si sarace, seceta este prezenta iar culturile sint compromise la fel ca in oltenia noastra. La vama de la intrarea in BG avem emotii cu un vames excesiv de riguros care nu vrea sa accepte certificatul de inmatriculare provizoriu, cu toate ca aveam si CI, dar se rezolva cu ajutorul sefului de vama. Afost singura problema cu vama sau politia pe tot traseul, toti sint amabili si formalitatile dureaza putin, mai ales la motociclisti.

Ca un rezumat, 2.800 km, 5,5% consum, 5 zile pline, se puteau face si in timp mai mare dar eu nu am stare, imi place sa merg. Batrina doamna a mers perfect, este comoda, se conduce usor, ajuta mult suspensia pneumatica reglabila si cruise controlul, am avut loc suficient pentru bagaje. Singura problema a fost pierderea de ulei pe la semeringul c.v. de la cardan, asa ca am pus 4 litri de ulei. Plata am facut-o cu cardul, nu ste nevoie de banii lor nici chiar la plata autostrazii, se poate face cu cardul iar la cazare sau masa plata in euro.

Recomand cu caldura o astfel de excursie, aveti ce sa vedeti, este greu de transpus in vorbe sau in poze , trebuie vazut la fata locului.

Eu sint adeptul harti clasice, ne-am descurcat fara GPS, doar cu un atlas rutier european si putin ajutor de la localnici, fara rezervari la cazare, pentru ca nu poti sti ce se intimpla pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...