Sari la conținut

Unde Gasesc Suport De Numar Rabatabil?


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Am ajuns la concluzia ca am nevoie de asa ceva si am vazut ocazional cu balama sau Rizoma,erau unele si pe la Tunari la magazin.Vreau si eu idei de unde aveti sau detalii eventual poze la cum le-ati confectionat.Am vazut ca sunt unele care se rabateaza manual,altele cu balamale,arc,sufa,electrice,etc.Nu mai tine faza cu nr indoit sau actipild si nu vreau sa ma trezesc cu surprize pe acasa.Multumesc pt idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

in ungaria am vazut numarul montat pe un suport de cauciuc mai gros (ca cel de banda rulanta), care la viteza ajunge in pozitie orizontala atat cat sa nu se vada nr.

sau poti sa mergi pe o rpata cand treci pe langa radar :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns la concluzia ca am nevoie de asa ceva si am vazut ocazional cu balama sau Rizoma,erau unele si pe la Tunari la magazin.Vreau si eu idei de unde aveti sau detalii eventual poze la cum le-ati confectionat.Am vazut ca sunt unele care se rabateaza manual,altele cu balamale,arc,sufa,electrice,etc.Nu mai tine faza cu nr indoit sau actipild si nu vreau sa ma trezesc cu surprize pe acasa.Multumesc pt idei.

Vezi la http://bpr.b.politiaromana.ro/, poate te ajuta ei ca le stiu pe toate dar nu aplica aproape nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai bagat exact ca musca in...lapte.Mi-ai fost de un real ajutor.Multumesc pt promptitudine.Esti dragut! :burnout: Nu ai stiut cum sa ma faci sa vars?Ai reusit.Ar mai fii o varianta,dar trebuie sa te apuci de treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai bagat exact ca musca in...lapte.Mi-ai fost de un real ajutor.Multumesc pt promptitudine.Esti dragut! :burnout: Nu ai stiut cum sa ma faci sa vars?Ai reusit.Ar mai fii o varianta,dar trebuie sa te apuci de treaba...

Din pacate frec scaune intr-un birou in domeniul IT, ca daca lucram la astia le cresteau incasarile la amenzi macar cu 1%, macar pentru trecut pe rosu, depasit de coloana, condus masina cu p.l. ca o mana e pe telefon si cealalta la scarpinat in c.r, blocat de intersectie ca su nu treaca aia daca nu ma misc nici eu, etc... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe rizoma.com sunt suporturi numar pt majoritatea modelelor de motoare, cu balama, leduri pe pozitie, metal negru, finut lucrate si f practice. Pretul este in jur de 100 euro, se poate comanda la Artur, usor de gasit pe situl racerilor. Eu am si il recomand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti grija ca 90 la suta din sisteme merg doar intr.un singur sens

adica

ai nr pozitionat pe "vazut" apesi pe buton si "cade" DAR ramane asa si daca te opreste politia ai belit.o

deci sistemul cu 2 faze este cel mai ok

apesi o data "ascunde" mai apesi inca o data "arata" nr

altfel ce faci

opresti motorul si pui nr la loc si tot asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi la http://bpr.b.politiaromana.ro/, poate te ajuta ei ca le stiu pe toate dar nu aplica aproape nimic...

 

Bah daca nu ai chef sa dai informatii ONTOPIC, jet de aici cu politia ta

 

 

ONTOPIC:

 

din ce am vazut in animatie:

 

1. actuatorul (electromotorul) este de la sistemul de inchidere centralizata a usilor.

 

2. partea cu telecomanda e in plus, se poate trage buton direct pe ghidon.

 

100euro e mult pt 70 RON cat costa 4 actuatori pt usi

 

La astia au cu 20USD suportul cu balama: http://www.vfxkits.com/c218736p16500790.2.html

 

Mai tare ar fi un circuit legat de detectorul de radar. Cat timp e vreo banda K, Ku sau Ka activata, sa fie numarul ridicat. Dar asta e SF momentan, dar realizabila (cel putin stiu sa fac)

 

post-22-1195023893_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc celor care sunt on topic.Ma intereseaza mai multe detalii despre si poze.

 

@Emylyo: m-am gandit totusi la altceva (mai trebuie studiat regulamentul o leaca):

 

Legea spune ca "placuta cu numarul de inmatriculare sa fie montata in suportul desemnat de fabrica si sa fie la vedere.

 

DECI: Subiectul in propozitie este PLACUTA, nu inscrierea cu vopsea (adica numarul).

 

Am sa studiez putin legea sa vad ce se intampla daca montez placuta cu scrisul in interior.

- este la vedere (placuta)

- este montata in locul desemnat de producator

 

Deci mai studiez regulamentul si ordonanta azi, ca sa vad ce specifica, si am sa pun aici textele de lege referitoare la acest subiect.

 

In continuare ii rog pe forumistii care vor sa sa scrie doar ca sa se bage si ei in seama: nu postati doar ca sa postati si nu ma intereseaza consecintele si nici comunitatea moto romania

 

LATER EDIT:

 

OUG 195/2002

 

Art.12. - (1) Pentru a circula pe drumurile publice, vehiculele, cu excepția celor trase sau împinse cu

mâna Âşi a bicicletelor, trebuie să fie înmatriculate ori înregistrate, după caz, Âşi să poarte plăcuțe cu

numărul de înmatriculare sau de înregistrare, cu forme, dimensiuni Âşi conținut prevăzute de standardele în

vigoare.

 

Art.15 - (5) Este interzisă punerea în circulație a unui vehicul, înmatriculat sau înregistrat, care nu are montate plăcuțe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare atribuite de autoritatea competentă ori dacă

acestea nu sunt conforme cu standardele în vigoare, precum Âşi în cazul în care certificatul de

înmatriculare sau de înregistrare este reținut, iar dovada înlocuitoare a acestuia este eliberată fără drept

de circulație sau termenul de valabilitate a expirat.

 

Art.96 - (6): Sunt supuse confiscarii:

c) plăcuțele cu numărul de înmatriculare sau înregistrare care nu corespund standardelor în vigoare Âşi

care sunt montate pe vehicule;

 

Art.99. - (1) Constituie contravenții Âşi se sancționează cu amenda prevăzută în clasa I de sancțiuni

următoarele fapte săvârÂşite de către persoane fizice:

16. conducerea unui vehicul ale cărui plăcuțe cu numărul de înmatriculare sau înregistrare sunt

deteriorate, murdare ori acoperite cu gheață sau zăpadă de natură a împiedica identificarea numărului de

înmatriculare sau de înregistrare;

17. conducerea unui vehicul pe ale cărui plăcuțe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare sunt

aplicate folii sau alte dispozitive care nu permit citirea numărului de înmatriculare ori plăcuțele nu

corespund standardelor în vigoare;

 

Art.102. - (1) Constituie contravenții Âşi se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni

următoarele fapte săvârÂşite de persoane fizice:

2. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fără a avea montată una dintre plăcuțele cu numărul de

înmatriculare sau de înregistrare ori dacă plăcuțele cu numărul de înmatriculare ori de înregistrare nu sunt

fixate în locurile special destinate;

 

REGULAMENTUL DE APLICARE

 

Art. 26. – (1) Proprietarul sau deținătorul legal trebuie să fixeze plăcuțele cu numărul de înmatriculare sau

de înregistrare în locurile special destinate, la partea din față Âşi din spate a autovehiculului sau

tramvaiului, după caz, iar la motocicletă Âşi la remorcă, numai la partea din spate.

(2) Se interzice circulația pe drumurile publice a vehiculelor care nu au montate plăcuțele cu numărul de

înmatriculare sau, după caz, de înregistrare, în locurile stabilite.

 

Art.148. - (12). Să aibă aplicate folii sau tratamente chimice pe dispozitivele de iluminare sau semnalizare luminoasă, care diminuează eficacitatea acestora, precum Âşi pe plăcuțele cu numărul de înmatriculare sau de

înregistrare, care împiedică citirea numărului de înmatriculare sau de înregistrare.

(18). Să circule cu autovehiculul având plăcuțele cu numerele de înmatriculare, înregistrare, provizorii sau

pentru probe deteriorate ori neconforme cu standardul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comunitatea moto din Romania- :) !Exista asa ceva?Poate comunitatea soacrelor frustrate din fata monitorului! :lol:Am inceput sa strang materiale pt confectionarea unui sistem si pana la primavara am timp sa ma hotarasc care va fii varianta aleasa.Daca vrea sa ma ajute cineva este bienvenit.Am deocamdata un acuator-motoras de inchidere centralizata cu 2 fire si parghiile aferente cu sisteme de prindere,un nr nou de moto pregatit pt operatie,un suport original nou de GPZ500S,buton de lansare cu 2 pozitii,cablaraie.Mai vreau sa iau un sistem de inchidere complet de centralizata cu tot cu modul de comanda sau direct o alarma care are in modul comanda de centralizata si un sistem mecanic uzual de pe la Vitan.Va astept cu idei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Emylyo: m-am gandit totusi la altceva (mai trebuie studiat regulamentul o leaca):

 

Legea spune ca "placuta cu numarul de inmatriculare sa fie montata in suportul desemnat de fabrica si sa fie la vedere.

 

DECI: Subiectul in propozitie este PLACUTA, nu inscrierea cu vopsea (adica numarul).

 

Am sa studiez putin legea sa vad ce se intampla daca montez placuta cu scrisul in interior.

- este la vedere (placuta)

- este montata in locul desemnat de producator

 

Deci mai studiez regulamentul si ordonanta azi, ca sa vad ce specifica, si am sa pun aici textele de lege referitoare la acest subiect.

 

Foarte interesant ce zici tu baiazide, riscant dar interesant.

 

O intrebare am si eu, am citit ce ai citit tu, dar nu am observat unde scrie la vedere? adica, chestia asta cu la vedere e destul de subiectiva.

 

@emilyo, cand ajunge mecanismul de care am vb, iti zic pe mess...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant ce zici tu baiazide, riscant dar interesant.

 

O intrebare am si eu, am citit ce ai citit tu, dar nu am observat unde scrie la vedere? adica, chestia asta cu la vedere e destul de subiectiva.

 

@emilyo, cand ajunge mecanismul de care am vb, iti zic pe mess...

 

Nu mai stiam exact. Poate nu am gasit articolul sau poate asa am tinut minte. Oricum, cum ai zis si tu: e interesanta treaba. Am sa o incerc la primavara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pe motorul meu numar rabatabil electric are un motoras in spate sub saua pasagerului si o tije care duce la supotrul numarului acesta din urma fiind prins cu o balama din aia de dulapuri lunga iar in fata stanga la maner am un butonas mic care face tot de la el il ridic printr-o simpla apasare si tot de la el il si cobor . In partea dreapta am un led mic rosu care licare in momentul in care numarul este saltat ca sa nu il uit asa .Probabil ca are si o muntura sau ceva de genul asta eu asa am cumparat motorul nu l-am facut eu

Mai merge facut din motoras de antena electrica de masina (SFAT)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merge cu sistem de inchidere centralizata. nu au putere. eu a trebuit sa pun 2 buc, si cu niste parghii cu contragrutati ca sa mi-l ridice/coboare. functiona oarecum , dar pe loc, dar tot mecanismul era al dreacului de vizibil. eu montasem totul pespatele suportului de numar. vroiam sa merg pe comercializarea lui, si atunci, sistemul trebuia doar cuplat la baterie, si fixat in suruburi, dar nu a fost sa fie. initial credeam a este simplu, si o sa reusesc, dar nu a fost asa. cel mai bine incerci cu motorasul de la antena(cum a zis cineva). ala are o banda de plastic luuuunga cu dinti(pe post de cremaliera), si destula putere.

succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...