Sari la conținut

Yamaha Tdm 850


madcox
 Share

Postări Recomandate

sunt fericitul(sper) posesor a unei Yamaha Tdm 850 din 91, achizitionata din italia. motoreta era de vanzare pe moto.it, si mai este in continuare. asa ca acum 2 sapt m-am hotarat sa plec in italia cu autocarul sa vad mai multe mobre. dupa "n" telefoane m-am hotarat in final sa o vad si pe asta. vorbisem cu omul de cand eram in tara. motoreta se afla in mestre, langa venetia. tin sa recomand celor dornici, sa nu plece de acasa fara sa aiba pe cineva in italia, sau fara masina. eu de bine de rau am avut unde sa stau, si cine sa ma duca sute de km cu masina.

asadar, revenind la subiect, am vazut mobra intr-o seara de miercuri(eu vineri vroiam sa plec) si am decis sa o iau. problema era ca in italia de joi nu se mai lucra, caci era sarbatoare. asadar am ramas pana luni. luni de dimineata am mers in mestre sa fac actele cu omul. am mers la SEDIUL CENTRAL A.C.I, si radierea motoretei nu a durat mai mult de 15 minute. asta probabil ca eram primii. deci cine zice ca dureaza zile, sapt samd, ori este fraier, ori nu s-a dus unde trebuia.

acte necesare: certificat de proprietate radiat(emis atunci de A.C.I in schimbul celuilalt certif.), targa radiata, act de vanz cumparare facut la mana. cost acte: cca 35-40 euro, nu stiu exact, ca nu am hartiile langa mine, si oricum le-a platit el.

 

acum despre mobra: gume aproape noi, lant la fel, top-case kappa, ulei, filtre, placute schimbate in vara,motoreta in stare buna in general. pretul ei: 1000 euro.

sper sa fie o motoreta de treaba si sa nu investesc prea multi bani in ea.

poze aici: /index.php?showtopic=152305

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc. niste lucruri care m-au impresionat, desi nu-i mare lucru: vopseaua este in stare f buna(tinuta in garaj), are trusa de scule originala(la multe mobre lipseste), si chiar abtipildurile de pe rezervor cu atentionarile (cele din fabrica). din asta nu pot trage decat cocluzia ca cei ce au avut-o au avut cat de cat grija de dansa. aseara am facut primul drum. m-am dat pe o roata f usor(nu ma asteptam), am ajuns fara sa imi dau seama la 140, si pana la 170 a durat f putin. mai mult nu se putea din cauza vantului. motorul este de treaba, trage destul de jos, dar ce ma seaca este ca vibreaza oglinzile si alte oratanii, dar se va rezolva relativ usor. suspensia este f buna ptr touring. am intrat pe drum de tara(cu gropi), si nu m-a zgaltait deloc. franele sunt putin cam slabe, cred ca din cauza placutelor mai inferioare dpdv calitativ. in rest...apa, paie si bataie. sper sa imi fac timp in weekend sa ii fac o revizie, caci in timpul saptamanii cand ajung acasa este deja noapte.

va salut, si sa ne vedem pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum le strici tu piata unora cu motorul asta asa misto la 1000euro :hug: .

Bafta si sa te tina. :)

nu vreau sa mint. oricum, cu drumul meu(135 euro) si transportul ei(200 euro) si alte cheltuieli, ajungi pe la 1500 euro cu tot cu mobra. si aici fara 2000 de euro nu gasesti tdm.

oricum, mai are mici chitibusuri, dar nimic grav. se rezolva in cateva ore. sper sa nu dau de altele... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

sper sa mearga la fel de bine pe cat de bine arata...pretul e f. bun! felicitari si sa n+ai parte decat de momente placute in compania dansei!! :crack: dnepra la pensie!? :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa mearga la fel de bine pe cat de bine arata...pretul e f. bun! felicitari si sa n+ai parte decat de momente placute in compania dansei!! :crack: dnepra la pensie!? :kick:

multumesc de urari.

nepra este vanduta. este la galati acum. si imi cam este dor de dansa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

supermotoreta....tdm clasa de supertouring...multe exemplare cu multi km fara probleme, pozitie foarte comoda, posibilitate de a atasa multe accesorii

foarte misto mi eimi place modelul

multi km cu ea fara incidente ca prb mecanice nu vei avea

ai grija la ulei ca are rezervor separat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

supermotoreta....tdm clasa de supertouring...multe exemplare cu multi km fara probleme, pozitie foarte comoda, posibilitate de a atasa multe accesorii

foarte misto mi eimi place modelul

multi km cu ea fara incidente ca prb mecanice nu vei avea

ai grija la ulei ca are rezervor separat

multam. am vazut ca are rezervor separat. e numa' buna de wheelie. :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste oratanii verzi si urate... :rolleyes:

serios: atunci cand ridici mobra pe o roata, dar nu poti sa o tii mult timp. adica doar o ridici, si o lasi jos. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...